kafam çok karışık...

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde angle33 tarafından paylaşıldı.

1. angle33

angle33 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

derslerimde başarılıyım ama ben sadece okul zamanı yoğun çalışan tatillerde hiç bir şey yapmayan bir öğrenciyim ve hayatım boyunca yazın hiç ders çalışmadım.Bu yaz çalışmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.ne kadar ve nasıl çalışmam konusunda lütfen yardımcı olun. çok kısa bir sürem kaldı yaz bitmek üzere ve ben hiç çalışmadım bu da beni çok üzüyor. :confused:
  2. Özel Üye Ahmet

Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    83
    okul zamanı yoğun çalış tatilde eğlen :) Bence bu kadar endişelenme eğer okul zamanında yeterınce çalışıyorsan başarılı olursun zaten...
    Şahsi fikrim; Eğer gerçekten çalışma isteğin yoksa zorlama kendini belki ters tepki yapar okul döneminde çalışmana bile mani olabilir...
    Yavaştan eline test kitabı al eğer çözmek istersen çöz çezemezsende zorlama kendini..
    angle33 bunu beğendi.
  3. Fnd.Mmsgl

Fnd.Mmsgl Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Ders Çalışma

Sanırım aynı sınıftayız seninle :)

Bence 'Ne zaman ilham melekleri gelecek?' diye düşünme çünkü asla gelmeyeceklerdir. Kendini bu konuda zorlamalısın. Baktın olmuyor..

Al eline 10. sınıf konu anlatım kitaplarından, bir kağıda özetler çıkar. Ama bunu eğlenceli hale getirebilirsin. Renkli renkli kalemlerle mesela. Hatta bu notlarla odanı süsleyebilirsin.

Tüm dersleri böyle azar azar çalışmaya başla. Sonra zaten sana eğlenceli gelecek ve ders çalışmayı bırakamayacaksın, bundan eminim :)

Bu ayın sonuna doğru da çalıştığın konular hakkında test çöz. Eğer çözmediğin bir kitabın varsa onları çöz. Yoksa uygun fiyatlara soru bankası ve ya yaprak test almanı öneririm. Lakin karalanmış testleri insan sonradan çözmek istemez. Kendimden biliyorum..

Az önce dediğim gibi odanı da o notlarla süslersen odana her girdiğinde aklına gelecek ilk iş ders çalışmak olacaktır. Bunu tek görevin gibi göreceksin.

Tabii ki birde bazı kısıtlamalar gerekli. Bu hem tatil için hem de okul için fayda sağlayacaktır sana. Örneğin günde kaç saat bilgisayar başındasın. Örneğin 4 saat diyelim. Bunu 1 saate hatta mümkünse yarım saate indirmen gerekli. Hiç olmasa daha iyi ama malum devir teknoloji devri. İnternetten olmadan yaşanmıyor.

Bilgisayar tamam :) Gençsin, müziğe de günde 1 saat ayırıyorsundur muhtemelen. Onu da 10 dk'ya indirebilirsin ve ya haftanın bir gününe 1 saat müzik koyabilirsin.

Bunlar senin daha rahat çalışmanı sağlayacaktır. Zaman çok çabuk geçiyor..

Daha dün 9. sınıfa başladığımı hatırlıyorum yarın bir bakacağım 12 sınıftayım.. Sonra YGS-LYS derken üniversite..

Herkes gibi kendini sıkma.. Olacağına varır.. Eğlenceni de mahrum etme.. Boşver tatilini yap.. demeyeceğin çünkü artık kendini sıkmadan çalışılmıyor.

Bir de program yapmanı öneririm. Evet, tatil programı. Tıpkı okul zamanında hazırlanan programlar gibi. Ama daha hafif olanı. Bu şekilde boşa geçen zamanın olmayacaktır.

Belki sıkılacaksın ( hem bunları okurken hemde uygularken :D) Ama artık mecbursun, mecburum, mecburuz.. Çünkü çok az kaldı. 1 sene sonra 12. sınıf olacağız. Ve artık bir yerlerden başlamak gerekiyor.

Son olarak, YGS - LYS'ye yönelik çalışmalar yapmanı öneririm. Denemeler çözebilirsin mesela, YGS-LYS soru bankaları alabilirsin. Fiyatlar da uygun :) O konu da zorluk yaşayacağını sanmıyorum. Ve asla pes etme ve kesinlikle hiç bir şekilde taviz verme. 10 dk bilgisayara oturayım da bdaha sonra bilgisayardan 10 dk kısarım gibi uyanıklıklarda kesinlikle bulunma çünkü bunlar bir başlayınca sonu gelmez..

Kusura bakma.. Uzunca olmuş biraz. Benim söylemek istediklerim bunlar Umarım okurken sıkılmazsın :D ve herşeyin üstünden rahatlıkla gelirsin :)
    Allah yardımcın olsun :) Başarılar..
    angle33 bunu beğendi.
  4. yabancıı

yabancıı Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    ders çalışmam gerek stresiyle çalışamazsın!! ufaktan ufaktan başla.zaman kısıtlı kaldı zaten ama olsun uzun zamanda çok çalışarak bişeyler öğrenmemek yerine kısa zamanda verimli çalışmak idir sakin ol ve başar. kolay gelsin.başarılar.
    angle33 bunu beğendi.
  5. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    Sevgili Arkadaşım,
    Üniversitenin anahtarı çalışmak,
    çalışmanın anahtarı başlamak,
    başlamanın anahtarı ise yine başlamaktır.
    Aman çalışmadım, vay ben ne yapacağım, oy arkadaşlarım şimdi çalışmış ben böyle kaldım :/ gibi sızlanmaları bırak lütfen. Geçmişe hiç takılma. Bugüne ve yarına "merhaba" de. Okul zamanı zaten çalışıyormuşsun. Ben de öyleydim. Yazın da çalışmaya çalışırdım. İnan o da bir şey çünkü hem dersten kopmuyorsun hem okulun yükünü azaltıyorsun. Başka yerlerde tatil dinlenmek gezmek tozmak demek, bizde ise -malesef ama malesef- "Ne yapsam, ne kadar çalışsam da rakiplerime fark atsam?" demek.
    Tüm bunlar git odana kapan ders çalış demek değil tabi. 24 saatin var. Şimdi bir hesaplama yapacağım ama inan matematiğin çaresiz kaldığı bir nokta. :D Çünkü hesaplayınca mantıklı, uygulamaya gelince buhar olup uçan bir formül. :D 10 saat uyudun diyelim. 5 saat gezdin. 3 saat yemekle geçti. Kaldı 6 saat. 2 saat de canın istemedi. Yani sen istemesen dahi en az 3-4 saat çalışma süren var. Dediğim gibi kendini sıkmadan ama çalışabildiğin kadar...
    Şansın açık olsun :)
    angle33 ve ~Ab-ı Hayat ~ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş