Kameraman

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  KAMERAMAN
  _____________

  TANIM

  Stüdyo ve naklen yayın çekimlerini yönetmenin ya da yapımcının yönlendirmesine bağlı olarak kamera kullanım tekniklerine göre gerçekleştiren kişidir.

  GÖREVLER

  - Kullanılan malzemeleri çekime hazırlar uygun objektifi seçer netlik ayarlarını yapar
  - Çekim sırasında ses ve ışık koordinasyonunu sağlar
  - Film ve canlandırma kamerasını kullanır
  - Film veya video çekimlerini yerinde ve zamanında gerçekleştirir
  - Çekim bittikten sonra stüdyoda monitörler yardımıyla kayıtları kontrol eder
  - Gerektiğinde kaydın yenilenmesini sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Çeşitli tipte kameralar
  - Film filtre ve çekim kartları
  - Monitörler

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Kameraman olmak isteyenlerin
  - Görme ve işitme duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirir durumda
  - El ve parmaklarını ustalıkla göz ve ellerini eşgüdümlü kullanabilme yeteneğine sahip olan
  - Estetik görüşlü
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Kameramanlar çalışmalarını hem kapalı mekanlarda (stüdyolarda) hem de açık havada yürütürler. Kameraman görevini yaparken diğer çalışanlarla etkileşimde bulunmak ve görevini eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır. İş hem aletlerle hem de insanlarla ilgilenmeyi gerektirmektedir. Hareketli bir hayattan ve değişiklikten hoşlanan kişiler bu meslekte mutlu olabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Kameramanlar televizyon programı yapım ve basın-yayın sektöründe kamu ve özel televizyon kanallarında sinema sektörüne ait film stüdyolarında video kuruluşlarında reklamcılık sektöründe çalışabilirler. Bayanlarda kameraman olarak çalışma oranı oldukça düşüktür.

  Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunu olan bir kişi Türkiye’de yaygın olarak çalışma imkanına sahip olduğu gibi televizyon ve sanal yayıncılık alanlarında da iş imkanları bulabilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol meslek yüksekokulu “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” bölümünde verilmektedir.
  Ayrıca TRT veya özel televizyon kuruluşları hizmet-içi eğitimlerle kameraman yetiştirmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Meslek liselerinin Baskı(Ofset Baskı-Tipo Baskı) Cilt ve Serigrafi Ciltleme ve Serigrafi Dizgi Fotoğraf ve Klişe Fotoğrafçılık Grafik/Grafik Sanatlar Klasik Ciltçilik Matbaa Matbaacılık Ofset Baskı Ofset Baskı Serigrafi Reprodüksiyon ve Klişe Tasarım ve Teknolojisi Tipo Baskı Tipo Serigrafi Resim(Anadolu Kız Meslek Lisesi/Kız Meslek Lisesi) Tasarım ve Teknolojisi Uygulamalı Resim (Kız Meslek Lisesi) bölümlerinden mezun olanlar “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.
  Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve “Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” için yeterli Sözel (SÖZ) puanı almaları halinde sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde Y-ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.
  Hizmet-içi eğitim veren kuruluşların koşulları değişkenlik göstermektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Meslek yüksekokullarında liseden sonra 2 yıl
  Eğitimleri süresince öğrenciler Karanlık Oda Teknikleri Fotoğraf Tasarımı Sensitometri Temel Fotoğraf Teknikleri Temel Sanat Eğitimi Fotoğraf ve Sinema Tarihi Türk Dili Yabancı Dil Atatürk İl.ve İnk.Tarihi Çekim Teknikleri Deneysel Fotoğraflar Kamera Teknolojisi Belgesel Fotoğraf Kadraj Estetiği Aydınlatma Temel Gazetecilik Proje Bilgisayar Gazetecilik Uygulaması Fotoğrafrafik Tasarım Yönlendirilmiş çalışma Kurgu gibi meslek derslerini alırlar. Meslek derslerinde öğrencilere “Kameramanlığa” yönelik kamera kullanımı bakış açıları ışık düzeni ve yeterliliği lens ayarları ışığın gelişi ve kullanımı ile montaj konularında bilgi beceri ve iş alışkanlıkları kazandırılır. Ayrıca eğitimleri süresince öğrencilerin staj yapmaları da öngörülmektedir.
  Okulda eğitim sırasında branşlaşmaya gidilmemekte mezunlar: kameramanIşıkçı veya montajcı olarak çalışma hayatına yönelebilmektedirler.
  Öğrencilerin 45 gün staj yapmaları zorunludur.

  MESLEKTE İLERLEME
  İletişim fakülteleri bünyesinde istek olması halinde yeni geliştirilen kameralar ve bu alandaki yenilikler üzerine mesleğe uyum kursları açılabilmektedir.
  Kameramanlar televizyon video veya sinema filmlerinin birinde çekimlerini yoğunlaştırabilir belirli tip kamera kullanımında uzmanlaşabilirler.
  “Fotografçılık ve Kameramanlık” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde Basın ve Yayın Fotoğraf Fotoğraf ve Video Gazetecilik Görsel İletişim Tasarımı Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Grafik Grafik Öğretmenliği Grafik Sanatları Grafik Tasarım Grafik tasarımı İletişim iletişim Tasarımı İletişim ve Tasarım Medya ve İletişim Sistemleri Radyo ve Televizyon Sinema ve Televizyon Televizyon Gazeteciliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Montajcılık ışıkçılık fotoğrafçılık görüntü yönetmenliği sesçilik.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  - Öğrenciler eğitimleri süresince çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan burslardan Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler.
  - Kameramanlar yüksek ücretle çalışma olanağına sahiptirler tecrübe arttıkça işin niteliğine ve işletmenin yapısına göre ücrette artış olabilmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili eğitim kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
  __________________
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş