kamu ekonomisi

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi 10. Sınıf' bölümünde güleysa tarafından paylaşıldı.

1. güleysa

güleysa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaşlar osmanlı devletinin kamu ekonomisini(bütçe,bütçeaçıkları(borçlar))ve tüketim konusunun kısaca önemli yerlerini yazabilirmisiniz:):):)
  2. çikolata

çikolata Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    16
    Bütçe:tımar sisteminin işlemez hale gelmesi üzerine daha önce bu sistem içinde yer alan gelirler miri mukataalara dönüştürüldü ve bunların gelirleri iltizam yoluyla toplandı. Ancak, iltizamların süresi 3 yıl olduğundan mültezimlerin devlete verdikleri parayı çıkarmak için köylüyü aşırı vergilendirmesi söz konusuydu. Devlet, mültezimlerden alacağı paranın bir kısmını peşin, kalanını taksitlerle alıyordu. Zaman içinde mukataaların süresi uzatılmış ve ömür boyu bir kişiye verilmiştir. Buna malikane usulü denilmektedir.

Bütçe açıkları:Borçlar
    1-İç Borçlar: Devlet, içine düştüğü mali zorlukları aşmak üzere bir takım tedbirler getiriyor- du. 19.yy’a kadar geleneksel usulleri sürdüren devlet, bu dönemde Galata bankerlerinden kısa vadeli borç almak, kağıt patra çıkararak iç borçlanmaya gitmek gibi yolları denemiştir.

2-Dış Borçlar:Osmanlılar, karşılaştıkları mali güçlükleri aşmak için dış borçlanmaya Kırım Savaşı sırasında başladılar. Savaşın yol aştığı giderleri ödeyebilmek için devletin çıkardığı uzun süreli borçlanma tahvilleri Londra,Paris,Viyana ve Frankfurt borsalarında satışa çıkarıldı. 1876’ya kadar devlet çok elverişsiz şartlarla, faizle borç aldı. Bu paralar büyük ölçüde maaş ödeme, saray yapımı, donanmanın kurulmasında harcandı. Ekonomiyi canlandıracak girişimlerde ise pek kullanılmadı.Dış borçlanma I.Dünya Harbine kadar sürmüştür. 1914’de Osmanlı’nın dış borçları 160 milyon İngiliz Sterlini civarındaydı.

OSMANLI DEVLETİ’NDE TÜKETİM

19.yy’da dünya ekonomisinin etkisiyle meydana gelen yeni gelişmeler, özellik büyük şehirlerde ve bu şehirlerdeki halkın üst tabakalarında Avrupa kaynaklı mamul malların ve çeşitli lüks tüketim mallarının kullanılması yönünde bir eğilimi yaygınlaştırmıştır. Saray mensupları, yönetici tabaka ve zengin tüccarlar arasında yeni bir hayat tarzının belirmesi , yeni tüketim anlayışını da biçimlendirmiştir. Ancak, batı tesirinden ve iktisadi canlılıktan uzak yerlerde yaşayan insanlar asgari ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir tüketim tarzını benimseyip devam ettirmişlerdir.

Sayfayı Paylaş