kan PH'ı hakkında!

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde merve4153 tarafından paylaşıldı.

1. merve4153

merve4153 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

:confused:kanın ph'ı 7 den düşük olursa ölür 7,8 den yukarıya çıkarsada ölürüz ama 1 bardak kahve veya 3 bardak çay kanın ph'ını 5 düşürür.gün byunca yediklerimizi saymassak.
    kan pH'ı gün boyunca değişmesine rağmen biz neden ölmüyoruz:confused:
  2. merve4153

merve4153 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar lütfen yardım edin
  3. candy_girl

candy_girl Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Kanın pH-Değeri 7,4?dır, yani hafifi bazik olup bu değer 7,35-7,45 arasında hafif değişebilir. Vücüdumuzdaki bir çok metabolizma hareketleri sonucu (proteinler parçalanınca fosforik asit, sülfirik asit, yağlar ve karbonhidratlar parçalanınca asetik asit va karbonik asit oluşur.) asit oranı yükselir ve bunun beli bir zaman sonra yeniden normal seviyeye gelmesi gerekir. Bazik olan minereallerle (potasyum, sodyum, kalsiyum, magnesyum) gibi) kanın asit-baz denğesini sağlamada önemli rol oynar. Bilindiği gibi tuzun yapısı sodyum ve klorid isimli iki elementten oluşur. Şayet kişi aşırı et, peynir ve mamülleri, tatlılar yer ve siyah çay, sigara ve alhol içerse kan daki pH-değerinin asitlesmesine sebep olur, çünkü bu besinler asitleşmeye neden olurlar...

Yardımcı olabildimmi bilmiyorum..
    Zaten çay da idrar söktürücüdür çabuk dışarı atılır ve vücudun asit baz dengesi yerine gelir..
    merve4153 bunu beğendi.
  4. merve4153

merve4153 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benim istediğim tam olarak bu değildi ama teşşekür ederim :)cevap yazman bile önemli

Sayfayı Paylaş