Kan Uyuşmazlığı

Konu 'Biyoloji Ders Notları' bölümünde sementa.38 tarafından paylaşıldı.

 1. sementa.38

  sementa.38 Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenileri:
  363
  Ödül Puanları:
  64
  Yer:
  kayseri

  KAN UYUŞMAZLIĞI
  Rh- anne ve Rh+ babadan, Rh+ fetüsün oluşması ile ortaya çıkar. Plasenta, anne ve fetüs kanının birbirine karışmasını engeller. Ancak doğuma yakın dönemlerde kılcal damar çatlamalarından ve plasentanın geçirgenliğinin artmasından dolayı, fetüsten anneye Rh antijeni geçer.
  Annede Rh antijenine karşı antikor oluşturulur. Antikorlar plasenta yolu ile fetüse geçerek alyuvarları parçalar. Bu durumda fetüs ölebilir, canlı doğarsa kansız ve sarı renklidir.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Fetüsün canlı doğmasına annenin yeterli antikor oluşturamaması neden olabilir. Fetüs canlı doğarsa bile ikinci ve daha sonraki çocukların kurtulma şansı %2 den daha azdır. Çünkü anne birinci hamilelikte antijenleri tanıdığı için, ikinci hamilelikte daha kısa sürede antikor oluşturur. Fetüse antikorlar daha kısa sürede ve daha çok geçer.
  Bebeklerin yaşatılabilmesi için kanlarının ya kendi kan grubundan Rh- kan ile veya O Rh- kan grubundan bir kan ile değiştirilmesi gerekir.

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Günümüzde kan uyuşmazlığı çok önce tespit edilip, çeşitli ilaçlarla anne kanındaki antikorlar etkisiz hale getirilebilmektedir.
  Annenin Rh+, fetüsün Rh- olması durumunda ise, fetüs henüz antikor oluşturabilecek gelişimde olmadığından anne ve fetüs zarar görmez.

Sayfayı Paylaş