Kanada’da Eğitim

Konu 'Yurt Dışında Eğitim' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

Dünya’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Kanada, çok kaliteli eğitim kurumlarına ve kaliteli bir eğitim sistemine sahiptir. Bunun yanında, Kanada, dünyanın dört bir köşesinden öğrencilerin ilgisini çekerek, yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında üst sıralara tırmanmıştır.

Kanada’da ilk, orta ve yüksek öğretim, her eyaletin kendi eğitim bakanlıkları aracılığıyla yürütülmektedir. Bu sayede eğitim ve öğretimin bölgesel ihtiyaçlara ve kültür farklılıklarına en iyi şekilde cevap verebilmesi sağlanmaktadır. Merkezi yönetim, yani federal hükümetin eğitimdeki rolü ise ağırlıklı olarak yüksek öğrenim fonlarının idaresi, insan kaynakları yönetimi ve kullanılacak eğitim dillerinin düzenlenmesidir.

Kanada’da zorunlu ilk öğretim çoğu eyalet ve bölgede 6-8 yıl arasındadır. Bazı eyaletlerde 8 yıllık eğitim anaokullarını da kapsamaktadır. Eğitim, yıllara göre ayrılmış olup eyaletten eyalete farklılık göstermektedir. Buna göre bazı yerlerde ilk 8 yıl ilköğretim, 9. ve 12. yıllar arası ise orta öğrenim kategorisindedir.

Kanada’da yüksek öğrenim, üniversiteler, kolejler ve enstitüler aracılığıyla yapılmaktadır. Bu kurumlar ihtiyaç duydukları fonların çoğunluğunu, bağlı bulundukları eyaletlerin eğitim bakanlıklarından temin ederler. Fonların diğer kısmı ise federal hükümet, araştırma gelirleri ve öğrenci harçlarından gelir.

Sayfayı Paylaş