Kar Beyazı.

Konu 'Ev ve Dekorasyon' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Masumiyetin, saflığın rengi beyazın dekorasyonda tadını bu kar beyaz günlerde bir kez daha hatırlayalım.
  Kar Beyazı..

  Bembeyaz kar sokak ışıklarının altında ve gecenin sessizliğinde şehirlerin üzerine yağıyor. Pencereye yakın bir yerlerde sokak ışığı olanlar şanslı. Ben de öyle. Kar tanelerinin yolculuğunu izleyebiliyorum. Sihir dolu bir hikayenin, hiç tükenmeyen pırıltıları ile kahramanların kutsandığı bir sahnenin oyuncusu gibiyim. İçeride, kırmızı renkli battaniyeme sarılmış, araladığım pencereden gelen soğuğu içime çekiyorum. Sahlep’in iç yakan tarçın kokulu lezzeti ile herşey daha da keyifli hale geliyor.

  Evim kar beyaz değil. Benim evimde yeşil kahverengi ve nar çiçeğinin sohbeti var. Ön cephem Feng Shui’nin Güney, Güneydoğu ve Güneybatısında. Bu renkler yerlerini seviyorlar. Açık bir mutfak, 2 tane dev akvaryum, bol misafir, bir fransız bulldogu, bir kedi ve aynı zamanda iş yerim olduğu için sirkülasyonu yüksek bir yaşam alanım var. Beyaz başka bahara kaldı. Ama beyazın büyüsü de unutulmaz. Her rengi onurlandıran ve birlikte kullanıldığında çok zarif sonuçlar veren beyaz Feng Shui’ de genellikle Batı, Kuzeybatı ve zaman zaman Kuzeyin rengi olarak kullanılıyor. Bazı danışanlarım beyaza sevdalı. Onları yönlerin kurallarına tabi tutmak neredeyse imkansız. Gerekli mi.. Hayır gerekli değil.

  [​IMG]

  Beyaz çok özel bir renk, onu kuralların arasına sıkıştırmak ve yaşam alanlarının sadece belli bölümlerine hapsetmek büyük haksızlık olur. Feng Shui’nin metal elementi ile bağdaşan vegenellikle batı, kuzeybatı ve kuzeyin aktivasyonu için kullanılması önerilse de, beyazı sadece bir yere layık görmek imkansız.

  Masumiyetin, saflığın rengi beyazın dekorasyonda tadını bu kar beyaz günlerde bir kez daha hatırlayalım.

  Evinizde beyazı nasıl kullanabilirsiniz ?

  1. Eviniz küçük ve çok az ışık alıyorsa beyaz ve beyaza yakın kırık tonları mutlaka tercih etmelisiniz.

  2. Beyazı kullanmadan önce nelerin beyaz olmayacağına !! karar vermelisiniz.

  3. Evinizi geniş ve aydınlık gösterecek olan beyazın kendisi değil, onun nerede kullanıldığıdır. Tavan ve duvarlar beyaz olabilir. Ancak tavan ve duvarlar farklı renklerde ve hatta koyu tonlar uygulandı ise, sadece eşyaların beyaz olması aydınlık sağlamaz. Tavanınızın koyu renk olması evi basık gösterir. Duvarların koyuluk derecesi arttıkça, eşyaların beyazlığı aşırılık hissi vermeye başlar.

  4. Işığı çok fazla yansıtan ve aydınlığı arttıran bir renk olduğu için büyük, çok ışık alan mekanlarda beyaz kullanımına özen gösterilmeli ve bu kez duvarlar kırık tonlarda boyanırken, yer ve koltuklar beyaz seçilebilir.

  5. Şu üçlüleri kullanabilirsiniz ; Aşağıdaki renklerden beyaz çoğunlukta ve taban renk olmak kaydı ile diğerlerini kırlent, aksesuar, perde, mekanın tek bir duvarında veya halida değerlendirebilirsiniz.

  Beyaz-Toz Pembe- Su yeşili

  Beyaz-Nar Çiçeği-Yeşil

  Beyaz-Gri-Kırmızı

  Beyaz-Lila-Grimsi Mavi

  Beyaz-Kahverengi-Turuncu

  Beyaz-Siyah-Kırmızı

  Beyaz-Eflatun-Pembe

  Beyaz-Mavi-Turuncu

  Beyaz-Tarçin Rengi-Eflatun

  Beyaz-Kahverengi-Fuşya

  6. Beyaz kullanıyorsanız aydınlatma armatürlerinizde ışık kaynağının görünmemesine gayret edin. Seçimlerinizi dolaylı aydınlatmadan yana kullanın. Aydınlık seviyesi sağlayacak ışık kaynaklarını öneriyorum. Üstelik düzeyi ayarlanabilir olması da çok önemli. Sarı mı, beyaz ışık mı kullanacaksınız dikkatle karar verin. Güneş ışığı sıcaklığını yakalamaya çalışın.

  7. Mavi beyaz ile kullanıldığında soğuk etki yaratır. Kırmızı ve tonları kullanıldığında sıcak etki yaratır. Sıcak ve soğuk renklerin beyaz ile dengesine özen gösterin.

  8. Modern ve Otantik arasındaki sınırı metal ve ağaç elementi ayırır. Beyaz bir dekorasyonda herşeyi korumanıza ragmen, aksesuarlarınızdaki tüm metallari ağaca çevirmeniz bütün dekorasyon tadını değiştirir. Ağaç elementinin sıcaklığı özelliklerde evlerde metale gore tercih edilmelidir.

  9. Beyaz, ağaç eşyalar, ağaç aksesurlar, otantik birkaç eser, beyaz koltuklar ve uyumlu renklerde koltuk şalları sıcak bir ortamı yaratır. Şömineniz yoksa bile, suni bir şömineyi mekana katabilirsiniz. Suni bile olsa çevresinde yaratacağınız yaşam alanı, sıcak, davetkar bir ambiyans yaratır.

  10. Beyaz alanınızın sayısını fazla tutacaksanız, mekana baktığınızda neredeyse tam beyaz görünecek kadar beyaza tutkunsanız, aydınlatmalarınızı lokal tercih edin.

  11. Şu anki dekorasyonunuzdan beyaza dönmek istiyorsanız, önce hayatınızda nelerin değişmez olduğuna karar verin. Değiştirebileceklerinizin listesini yapın. Sadece koltuk yüzü değiştirmek ile beyaza dönemezsiniz. Duvarlar, yer ve eşyalar arasında bir seçim yapmalısınız. Bu üçlüden duvarlar beyaza dönse de dekorunuz beyaz olmayacaktır. Yer döşemesinin değişimi beyaza dönmek konusunda önemli bir adımdır. Koltuk ve perdelerin değişimine yer döşemesinin uyumunu gözden kaçırmamalısınız. Koltuklarınız ve perdeleriniz beyaza dönüyor ise yer döşemenizin ne olduğu büyük önem kazanacak. Sonrasında aksesuarlar ile duvar renginin de uyum içinde olması gerektiğini unutmadan alışveriş yapın ve karar verin.

  12. Altın ve Gümüş beyaz ile asil sonuçlar verecektir. Resim çerçeveleri ve aksesuarlar ile lokal aydınlatmayı sağlayan armatürlerlerin bazı bölümlerinin altın veya gümüş parlaklığında olması şık olacaktır.

  13. Beyaz koltuklar ve yer döşemesi kullanıyorsanız, duvarlarınızda desenli duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Desenli duvar kağıdı tercih edecekseniz, bütün duvarlar için düşünmeden önce sadece bir duvarı veya bir köşeyi değiştirecek şekilde yönlenmenizde fayda var.

  14. Çocuk odalarında beyaz kullanmaktan çekinmeyin, ancak yanına neşeli renklerin eşlik etmesini unutmamak şartı ile. Çocukların gözlerindeki hassasiyet nedeni ile aşırı aydınlık cephede bulunan çocuk odaları için perde sisteminize özen gösterin.

  15. Yatak odalarında beyazın zerafetini korurken, rahat uyku uyumak için mavi ve lila tonlarını beyaza eşlik ettirebilirsiniz. Kahverengi de beyaz ile yatak odasında kullanılırken yanına yeşil veya safran sarısı altın iplikçikler ile eşlik edebilir.

  16. Girişte beyaz kullanımını herşekilde önerebilirim. Evlerin girişleri genellikle en az ışık alan bölümden gerçekleşir. Bu nedenle evinize huzur ve aydınlık içinde merhaba demek için beyazı girişte kullanabilirsiniz.

  17. Mutfakta dolapların beyaz olarak seçilmesi mümkün. Tezgah ve kullanıyorsanız kahvaltı köşesindeki masanızı farklı renk seçerken sandalyelerinize ait kumaşlarınızı yine beyaz tercih edebilirsiniz.

  18. Beyaz bir dekorasyon hayaliniz var is eve tam olarak siyah-beyaz bir dekorasyon değil ise, siyahın kullanımına dikkat etmelisiniz. Siyahı ferforje sandalye veya şamdanlarda değerlendirebilirsiniz.

  19. Çiçekler beyaz dekorasyonda baş tacımız. Lilium, Güller ve Sümbülleri unutmayın.


  İçmimar ve Feng Shui Uzmanı Funda Ceyhan

Sayfayı Paylaş