Kara Cümle....!

Konu 'Kitap Özetleri' bölümünde asena53 tarafından paylaşıldı.

1. asena53

asena53 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0

Mucize Özünal -KARA CÜMLE

Ayrıntılı bir özet Lazım

Şimdiden TeşekkürLer..:)
  2. S. Moderatör Uğur

S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    6.155
    Ödül Puanları:
    36
    Çok Az bir Tanım Buldum. Nette Hiç Yok Gibi.

Bir roman, matematikte dört işlem anlâmına gelen KARA CÜMLE adını taşırsa, hele de biyografik romansa akla kim gelir? Tabi ki Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük bilim insanlarından, dünya çapında bir matematikçi olan Cahit Arf... Bu kitap, öğrencilerine Matematiği belleme, kendin yap! diyen Cahit Arf'ın kurgusal yaşam öyküsüdür. Herkes ölümsüz olduğunu hissettiği alanda çalışmak ister. Ben de matematikte kendimi ölümsüz hissettim. Cahit Arf ... Cahit Arf'ın önemli bir özelliği, her şeyin aslını anlamaya çalışmak olmuştur. Birisi bir konuşma yaparken, anlamadığı yeri hemen sorardı. Hiçbir şeyden çekinmezdi, onun için önemli olan anlamaktı; bilime değer veren bir insan olarak anlamak, araştırıcı zekasını kullanarak olayların nedenini anlamak... Prof. Dr. Erdal İnönü

Belki İşine Yarar Diye Koydum.

İyi Forumlar :)
    asena53 bunu beğendi.
  3. asena53

asena53 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Evet.. Bu yeterli değil ama yinede sağol :)
    Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2009
  4. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    Varda'nın ağzındaki inci Selanik, kız kardeşi İstanbul'a Mustafa Kemal'in doğumundan yirmi dokuz yıl sonra bir armağan daha gönderdi.Posta memuru Talat Bey'in, İttihat Terakki'ye kabul edildiği gece bir oğlu oldu. 'Çalışsın, çabalasın bilim için, fen için, beşeriyet için...' diye adını Cahit koydu. Bilimsel tutku, çalışkanlık, dürüstlük, yurt ve insan sevgisi genç cumhuriyetin bilim insanları kuşağında cisimleşmişti. Onları takım yapan da buydu. Yıldızlar karması bir takımdı bu.Bu roman onlardan birine, belki de birincisine, adandı. Cumhuriyetin sekseninci yılında gençlerimize örnek oluşturması gereken yaşamları, yazınsal yolla anlatmak düşüncesiyle...Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu'ya geçen, Kuvvacı bir baba ile ailesinin Selanik, İstanbul, Kastamonu, Adana, İzmir'de geçen öyküsünün yanı sıra, bilim cephesindeki savaşımların, başarıların, özverilerin de öyküsü anlatılıyor bu romanda.

biraz daha bakacağım ;)
    asena53 bunu beğendi.
  5. asena53

asena53 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler ilgilendiğin için :)
    Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2009
  6. ~Dryad

~Dryad Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    512
    Ödül Puanları:
    36
    bukadar bulabildim kusura bakma ya çok baktım ama .. zaten o yazdığımıda yazarın resmi web sitesinden buldum ..

Sayfayı Paylaş