Kara kule - stephen king

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde etutcu_kız tarafından paylaşıldı.

1. etutcu_kız

etutcu_kız Üye

Beğenileri:
    452
    Ödül Puanları:
    0

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin ilk kitabı olan Silahşor 1982 yılında yazılmıştır.

Kule'yi arayan Gilead'lı Roland'ın ufak birkaç macerasından oluşur. Kule'ye giden yolda ilk hedefi olan siyahlı Adam'ın peşinde koşması, Ka-Tet'inin bir parçası olan Jake ile tanışması, Alice adlı çekici kadını tanıması bu kitapta yer alır. Ayrıca anakahramanımız olan Roland'ın karakteri hakkında da bilgiler bulunur. Kitap için üretilmiş olan bazı kavramları da yavaş yavaş incelemeye başlar.​

Stephen King'in yazmış olduğu Kara Kule serisinin 2. kitabıdır ve 1987 yılında tamamlanmıştır.

Roland siyahlı adamı yakalamıştır. Daha sonra Roland Orta Dünya'da bir deniz kenarında uyanır. Karşısında New York kentine farklı zamanlara açılan 3 kapı görür. Kule'ye ulaşmak için bu üç kapıdan da kahramanları kendi tarafına çekmesi gerekmektedir. Bu kahramanlardan 1 tanesi serseri gibi yaşayan Eddie Dean, bir tanesi ise şizofren olan Detta Holmes'dır. Üçüncü kapı ise Susannah'yı sakat bırakan adamdır.

1. Kapı: 1987 yılına açılır. Eroin bağımlısı Eddie Dean tutuklanmıştır.
    2. Kapı: 1964 yılına açılır. Odetta Holmes adlı bir metro kazasında bacaklarının dizden aşağısını kaybetmiş olan, içinde öfke ve nefret ile yaşayan ikinci bir kadını daha barındıran zenci bir kadındır. Gölgelerin kadını da denmektedir.
    3. Kapı: 1977 yılına açılır. Jack Mort adlı cani, sadist bir adam için açılır. Odetta'yı da metronun altına bu adam itmiştir.Ve Roland Jack!i yakarak ve trenin altına iterek Detta'yı kısa bir süreliğinede olsa geri gönderir ve Odetta-Detta nın ardından Susannah isimli bir kişilik oluşur.​

Çorak Topraklar, Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin 3. kitabıdır. 1991 yılında yazılmıştır.

Son silahşor Roland çektiği kişiler ile lanetli ve çorak toprakları geçmeye başlar. Artık her şey daha anlaşılır hale gelmeye başlamıştır. Biraz çelişki ve biraz da heyecan başlamıştır. Kahramanlar durumu sorgulamaya ve duruma alışmaya başlamışlardır. Ayrıca kahramanların kişilik özelliklerine de inilmeye başlanır.​

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin dördüncü kitabı olan Büyücü ve Cam Küre 1997 yılında yazılmıştır.

Ölümün pençesinden kıl payı kurtulan son şövalye Roland ve dostları bir boyuttan başka bir boyuta geçerler. Ve Roland onlara çok eskiden Susan Delgado adında güzel ve gizemli bir kadınla yaşadığı aşkı ve başından geçen maceraları anlatmaya başlar.

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin beşinci kitabı olan Calla'nın Kurtları 2003 yılında yazılmıştır.

Calla, doğunun bereketli topraklarında görünüşte kendi halinde yaşayan bir yerdir. Ama kasaba tarihinde yaşanan korkunç tekrarlardan biri yine gelip çatmıştır. Yakında Kurtlar gelecek ve her şey yeniden başlayacaktır. Bu sırada Kara Kule’yi arayan Gilead’lı Roland önderliğindeki silahşorların yolu, bu kasabadan geçmektedir ve Calla’nın çiftçileri kendilerini Kurtlar’dan korumaları için onlardan yardım isterler. Artık Roland bir seçim yapmak zorundadır. Ya vicdanının sesini dinleyip çiftçilere yardım edecek ya da Kara Kule’nin izini sürecektir.

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin altıncı kitabı olan Susannah'nın Şarkısı 2004 yılında yazılmıştır.

Çocuğunu doğurmak için Susannah Dean’in vücudunu ele geçiren Mia, Siyah On Üç gücünü kullanarak onu New York kentine nakleder. Yıl 1999, mevsim yazdır. Susannah kente tamamen yabancıdır. Onun aklını ve bedenini paylaşan "Hiçliğin Kızı" içinse durum dehşet vericidir. Bu arada Mannilerin de yardımıyla geride kalan ka-tet, geçiş kapısı olan mağaradan çıkınca kullandıkları büyünün başına buyruk hareket ettiğini acı biçimde fark ederler.

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin yedinci kitabı olan Kule 2004 yılında yazılmıştır.

Herkes bir yana dağıldığı halde Roland'ın katet'i henüz bir bütün halindedir. Susannah-Mia (1999 yazında), Dixie Pig'den Fedic doğum odasına -aslında burası bir dehşetler odasıdır- taşınır.
    Jake ve Peder Callahan, Oy ile birlikte ellerinde silahlarla Lexington Caddesi ile Altmış Birinci Sokak'ın köşesindeki restorana dalarlar. Düşmanlarının sayısını ve ne denli tehlikeli olduklarını bilmemektedirler.
    Bu arada Roland ve Eddie 1977'de Maine'de, John Cullum ile gaipten gelenlerin bölgesi olan Turtleback Yolu'nu aramaktadırlar. Ümitsizce diğerlerinin, özellikle Susannah'nın yanına ulaşmak istemektedirler. Ama sonunda yalnızca geçiş yapmak istedikleri dünyanın önemli olduğunu fark ederler.​

Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin sekizinci kitabı olan Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgâr 2012 ilkbaharında piyasaya çıkacaktır.

Kitap kronolojik olarak dördüncü ve beşinci kitaplar arasında geçecektir. Stephen King okuyucalarına yazdığı mektupta kitabın konusu hakkında bilgi vermiştir:
    Değerli sadık okurlarıma,
    Bir sonraki kitabımın düzenlenmiş müsveddesine bakıyordum ki, bir noktada Orta Dünya ile ilgili tekrar düşünmeye –ve hayal etmeye – başladım. Roland ve ka-tet’in başlıca hikâyesi anlatıldı ama fark ettiğim üzere anlatım sürecinde en azından bir delik vardı: Roland, Jake, Eddie, Susannah ve Oy’un başına Zümrüt Ülkesi’ni terk ettiklerinde (Büyücü ve Cam Küre’nin sonu) ve onları Calla Bryn Sturgis civarlarında tekrar ele aldığım dönem arasında (Calla’nın Kurtları’nın başları) neler oldu?
    Karar kıldığım üzere bir fırtına vardı. Ani ve berbat şiddetli olanlardan bir tane. Öyle ki bilhassa Oy gibi ahmak-billylerin* duyarlı olduklarından. Hikâye, azar azar vücut bulmaya başladı. Binicilerden oluşan bir sıra gördüm, birisi yüksekten esen rüzgârların kaldırdığı tozların arasından çıkıyor, Roland’ın eski dostlarından Jamie DeCurry. Bir çit direğinin üzerine asılmış, kopmuş bir kafa gördüm. Tamamen tehlikeler ve dehşetler ile dolu bir bataklık gördüm. Devamını görmeyi isteyecek kadarını gördüm. Uzun lafın kısası, bir süre için dostlarımla an-tet’e bir yolculuğa çıktım. Sonuç ise “Anahtar Deliğinden Sızan Rüzgâr (The Wind Through the Keyhole)” adlı bir roman. Şu anda bitmiş durumda ve gelecek yıl basılmasını umuyorum.
    Roland ve arkadaşları hakkında pek yeni şeyler anlatmayacak ama Orta Dünya ile ilgili hiç birimizin daha önce bilmediği geçmişe ve şimdiye ait anlatacakları çok. Roman, Kara Kule ikinci ve yedinci kitaplarından daha kısa ama ilk ciltten daha uzun – buna 4.5 diyebilirsiniz. Kimsenin hayatını değiştirmeyecek, ama ‘tanrım!’ eğlenceliydi.​
    Red bunu beğendi.
  2. Red

Red Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.033
    Ödül Puanları:
    0
    Bu adamin romanlarini yemek yer gibi okuyorum:)

sabah öğle akşam 3 öğün herkese tavsiye ederim....

Boş yazar değildir,
  3. etutcu_kız

etutcu_kız Üye

Beğenileri:
    452
    Ödül Puanları:
    0
    bu seriyi okudun mu ?

Furkan dı demi ?

Sayfayı Paylaş