Karbondioksitin Birimleri Nelerdir ?

Konu 'Fen Bilgisi 7. Sınıf' bölümünde -AvataR- tarafından paylaşıldı.

 1. -AvataR-

  -AvataR- Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2010
  Mesajlar:
  48
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  19

  Baslıkta olduğu gibi karbondıoksıtın birimlerini ödev olarak yapmam lazım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim ..:rolleyes::eek:
 2. Birimleri derken yapısındanmı bahsettin kullanım alanlarındanmı anlayamadım
  Yapısı:
  Karbon dioksit, kovalent bağlı bir karbon ve iki oksijen atomundan oluşan moleküle sahip, normal koşullarda gaz halinde bulunan bileşiğin adı. Renk ve kokusu yoktur. Formülü CO2 şeklinde olup molekül ağırlığı 44.009 g/mol dür. Karbon içeren besin maddelerin metabolize edilmesi sonucu meydana gelen bir son üründür.

  Solunumdaki yeri açısından hayati önem arz eder. Oksijen akciğerlere üst hava yollarını geçerek gelir ve alveolde hemoglobin ile taşınarak alveole getirilmiş olan karbondioksit ile yer değiştirir. Daha sonra karbondioksit oksijenin takip ettiği yolla dışarıya verilir. Bitkiler gündüz CO2 alır, O2 verirler. Gece ise O2 alır, CO2 verirler.

  CO2 serbest gaz halinde volkanik b**gelerden çıkan gazlarda, suda çözünmüş olarak ise maden suyunda bulunur. Şehir ve dağlık b**gelerde değişmek üzere atmosfer havasında ortalama % 0,03-0,04 nisbetinde, egzozda ise % 13 nisbetinde bulunur.

  Laboratuvarda CO2, kızdırılmış kok kömürü üzerinden hava geçirilerek elde edilir. CO2 kanda belli seviyelerde bulunur ve vücudumuzun tampon sistemlerinden birini meydana getirir. Kanda artması halinde asidoz, azalması halinde ise alkaloz meydana gelir. Bu durumlar dolaylı olarak hidrojen iyonu konsantrasyonunu etkilemesi ile meydana getirir. Atardamar kanında, CO2 basıncı 120 mm Hg'ye varırsa; baş ağrısı, adale seğirmeleri, oryantasyon bozukluğu, (olmayan şeyleri gören) bir şuur bulanıklığı, konfüzyon, hatta koma görülebilir.
 3. -AvataR-

  -AvataR- Üye

  Katılım:
  11 Ocak 2010
  Mesajlar:
  48
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  19
  Yapısından bahsetmiştim çok sağol ;)
  Son düzenleyen: Moderatör: 31 Mart 2010
 4. sude-naz

  sude-naz Üye

  Katılım:
  1 Mart 2010
  Mesajlar:
  401
  Beğenileri:
  309
  Ödül Puanları:
  0
  Ozon Tabakası Nedir karbon dioksit nitrojen ve diğer ağır gazlar HakkındaOzon Tabakası


  Yaşam ortaya çıkmadan önce karbon dioksit nitrojen ve diğer ağır gazlar Dünya’nın manto tabakası ve yer kabuğu tarafından ortama bırakılıyordu. Bu gazlar dünyanın yerçekimi kuvveti sayesinde tutuldu ve zaman içinde bir atmosfer meydana geldi.Yerçekimi metan (CH4) karbon dioksit (CO2) amonyak (NH3) hidrojen (H2) azot (N2) ve su buharının (H2O) bu şekilde atmosferde birikmesine neden oldu. Zaman içinde Dünya su buharının yoğunlaşıp sıvı hale gelmesine olanak sağlayacak kadar soğudu. Bu durum beraberinde yağmurları ve kuvvetli kasırgaları getirdi. Sürekli yağan yağmur denizlerin oluşmasını sağladı. Şiddetli kasırgalar sırasında oluşan elektrik dünyanın yüzeyini etkiledi.  Bu sırada atmosferde serbest halde hiç oksijen yoktu çünkü oksijen hidrojenle birleşip suyu yer kabuğundaki başka elementlerle de birleşip demir oksitleri silikatları karbon dioksiti ve karbon monoksiti oluşturuyordu. Yaklaşık 2 milyar yıldan fazla bir süre boyunca oksijenin tamamı başka elementlere bağlanmış halde bulunuyordu.  İlk canlılar atmosferde serbest oksijen bulunmadığı için anaerobik yani oksijensiz solunum yapan canlılardı. (Canlıların ortaya çıkışlarıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz “Dünya üzerinde yaşam nasıl başladı?” sorusunun cevabına göz atabilirsiniz.) Anaerobik solunumda sonra fotosentez evrimi gerçekleşti yani fotosentez yapabilen canlılar ortaya çıktı. Bu canlılar su ve karbon dioksiti kullanarak glikoz ve oksijen üretmeye başladılar. Serbest oksijen böylece atmosferin stratosfer adı verilen tabakasında birikmeye başladı. Morötesi ışınlar bu tabakadaki oksijen moleküllerine (O2) çarparak bu moleküllerin iki oksijen atomuna (O + O) b**ünmesi sebep oldu. Bu oksijen atomları da oksijen molekülleriyle birleşerek ozonu oluşturdular. (O + O2 › O3). Ozon tabakası bu şekilde oluştu. Ayrıca bu tepkimeler günümüzde de aynı şekilde oluşmakta. Ozon tabakasının üstünde yeterince oksijen bulunmadığı için tabakanın kalınlığı sınırlı. Daha alt tabakalara da morötesi ışınlar ulaşamıyor.  Her yıl güney yarımkürenin bahar aylarında Antarktika Kıtası üzerinde ozon tabakasının derişimi önemli **çüde azalıyor. Ozon tabakasındaki “****k” işte bu incelmeye verilen ad. Ozon tabakasındaki incelme genelde küresel ısınmayla karıştırılıyor; gerçekte bu farklı bir konu. Ancak insan etkinliklerinin çevre üzerindeki olumsuz etkisinin önemli bir göstergesi. Ozon tabakasındaki incelmenin en önemli sonucu yeryüzüne ulaşan ve canlılar için tehlikeli olan morötesi ışınımın artması.
  -AvataR- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş