kardeşim 3.sınıfa gidio polisi görevleri nelerdir yardımcı olursanız sevinirim

Konu 'Türkçe 3. Sınıf' bölümünde orhan koyun tarafından paylaşıldı.

1. orhan koyun

orhan koyun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

meslekler şunlardır:polis doktor marangoz öğretmen bu mesleklerin görevlerini verirsenis çok sevinirim.:(
    crasday bunu beğendi.
  2. orhan koyun

orhan koyun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    meslek görevleri

doktorun görevi
    polisin görevi
    marangozun görevi
    öğretmenin görevi
    crasday bunu beğendi.
  3. abdulmelik

abdulmelik Üye

Beğenileri:
    964
    Ödül Puanları:
    0
    Veririz de sen de düzgün Türkçe kullanırsan daha güzel olur..:)

Doktorun görevi
    Doktorluk, hakkında en çok yazılıp çizilen, filmlere, televizyon dizilerine en çok konu olan meslektir.

Peki, bizler gerçekten de üstlerine beyaz bir önlük giyip Tanrıyı oynayan kişiler miyiz? Yoksa görünenlerin altında başka şeyler mi var?

Ben bugün sizlere alışılagelmiş konuşmalardan farklı bir konuşma yapacağım. Bu meslekte 19 yılını doldurmuş bir doktor olarak doktorluğu bir de benim gözlerimden görmenizi istedim.

Doktorluk, aklınız ermeye başladığı andan itibaren yüreğinize çöreklenen bir idealdir.

Doktorluk, liseden sonra kazandığınız bir sınavla gerçekleşen çocukluk hayallerinizdir.

Doktorluk, gençliğinizin en güzel yıllarını çalışma salonlarında ders çalışarak geçirmektir.

Doktorluk, Pediatri kliniğinde pnömoni tanısıyla annesinden ayrı yatan bir çocuğu her gün kollarınızda avutup, daha sonra pnömoni olup iki hafta antibiyotik tedavisi almaktır.

Doktorluk, durumu ağır olan hastanızı rüyalarınızda görmek, sabahları yüreğinizde bir yumrukla uyanmak, hastanız iyi olduğunda bulutların ardından çıkan pırıl pırıl bir güneştir.

Doktorluk, hayata ve yaşayan her şeye saygı duymak, günü geldiğinde hastanızın, günü geldiğinde dalı kırılmış bir ağacın, günü geldiğinde yaralı bir kedinin yardımına koşmaktır.

Doktorluk, bir aile olmak, büyüklerinize “ağabey”, “abla” demektir.

Doktorluk, yaşamın uçuculuğunu ve ölümün kaçınılmazlığını herkesten iyi bilmek, yine de bu sonu geciktirmek için geceli gündüzlü çalışmaktır.

Doktorluk, başkalarının bakmaya dayanamadığı hastalarınıza kucak dolusu sarılmak, onların teşekkürleriyle zenginleşmektir.

Ve hepsinden ötesi bugün güzel yurdumuzda doktorluk, “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” diyen, boşluğunun doldurulması imkansız büyük bir önderi, minnet ve her geçen gün artan bir özlemle anarak yaşamaya çalışmaktır…

Polisin Görevleri:
    • Görev, hizmetin gereklerini yapmak, yasakladıklarını da yapmamaktır. Görevin hukuki bir dayanağını olması gerekir. Hizmet, hukuk normlarının yani, kanun, tüzük ve kararnamelerin yapılmasını veya yapılmamasını öngördüğü hususlardır. Polisin temel
    görevi ülkede güvenliği sağlamak, suçu önlemek ve olayları aydınlatmaktır. Polisin görev ve yetkilerinin amaçlarını sıralamak.
    • Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,”kamu yararı” için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür. Polisin görevlerini açıklamak.
    • Polisin görevleri çok çeşitlidir. Günlük hayatta polisin görev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hiç bir konu yok gibidir. Polisin görevleri kanuni, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir. En başta PVSK olmak üzere daha birçok kanun polise görev vermiştir.
    • Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.
    • Polisin geleneksel görevlerini kanunları uygulamak, kamu düzenini sürdürmek ve sosyal yardım hizmetleri olarak üç grupta toplamak mümkündür.
    • Polisin temel görevlerinden olan kamu düzeninin dört unsuru vardır. Bunlar, güvenlik, sağlık, esenlik ve genel ahlaktır. Emir kavramını ve poliste iyi emrin özelliklerini sıralamak.
    • Polis hizmetlerinin yürütülmesinde emir-komuta, amir-memur ilişkisi önemlidir. Emir, yapılması istenen bir hizmetin sözlü veya yazılı ifadesidir. İyi bir emir, açık, kısa, net ve anlaşılır olmalı, sınırları açıkça belirtilmeli, uygulanabilir olmalı, eşit, adil, dengeli
    olmalı ve bir hizmeti içermeli, yetkili kişi tarafından verilmeli, kanuna uygun olmalıdır.

MARANGOZ - GÖREVLERİ
    - Amaca uygun olarak kullanılacak malzemeleri seçer,

- Binaların; pencere, kapı, dolap gibi kısımlarını; masa, sıra gibi eşyaları; gemi, sandal gibi ulaşım araçlarının ağaç ve ağaç ürünleri aksamını yapar,

- Çeşitli marangoz alet, makine ve tezgahlarını kullanarak, kesme, oluk açma, oyma, rendeleme ve zımparalama gibi düzeltme işlemlerini uygular ve tutkal, vida, çivi gibi malzemeleri kullanarak işlenmiş parçaları birleştirir,

- Çatı kirişleri, parke gibi ağaç taban döşemeleri, bölmeler, pencere çerçeveleri, kapı kasaları, merdiven gibi, önceden hazırlanmış ağaç işlerini tamir eder.

Öğretmenin Görevleri - Öğretmenin Görevleri Nelerdir

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliklerine göre genel olarak öğretmenlerin görevleri şunlardır.
    Kendilerine verilen ve yetkili sayıldıkları dersleri okutmak,
    Okuttukları derslerle ilgili uygulama ve deneyleri yapmak,
    Serbest çalışma saatlerinde öğrencileri gözetlemek,
    Ders dışında okulun eğitim, öğretim ve yönetim işlerine katılmak,
    Kanun, yönetmelik ve emirlerle tespit edilen ödevleri yapmak,
    Öğrencilerin sorunlarıya ilgilenmek.
    Ayrıca öğretmenlerin öğrencilerini yetiştirme konusunda her fırsattan yararlanmaları, hizmet ruhu beslemeleri, ödevden kaçınmamaları, öğrencilerine iyi bir yardımcı ve kılavuz olmaları, eğitim işlerinde bütün tutum ve davranışlarıyla örnek olmaları istenir.

Öğretim görevi sırasında öğretmenlerin, öğrencileri kişisel çalışmalara yöneltmeleri, zümre öğretmenleriyle yakın bir işbirliği sağlamaları, öğrenci ödevlerini ilgili yönetmeliğe göre inceledikten sonra geri vermeleri, sınav yönetmeliğine göre görevlendirildikleri sınavlarda bulunmaları, öğrencilerinin başarılarını ölçerek değerlendirmeleri, kanaat dönemleri sonunda verilecek karne notları için gerekli sözlü-yazılı yoklamaları yapmaları beklenir.
    Ders görevi sonunda öğretmenlerin yapmaları gereken işler bitmez.Mesai saati bitiminden sonra öğretmenlerden yıllık ders dağıtım planlarını yapmaları, dersler için hazırlık yapmaları bunun için materyaller hazırlamaları, yaptıkları yazılı yoklamaları değerlendirmeleri, öğrenci davranışlarıyla ilgili gözlem formlarını değerlendirerek öğrencinin gelişimini izlemeleri, öğrencilerinin daha iyiye ulaşması için ne gibi tedbirler alması gerektiğini inceleyip sorgulaması beklenir.

Eğitim çalışmaları sırasında öğretmenler, okul yönetiminin belirlediği günlerde okul nöbeti tutmakla, kendisine verilen eğitsel kulüpleri kurarak çalıştırmakla, öğretmenler kurulunun kararlarıyla kendisine verilen sınıfın eğitim işlerini düzenlemekle, Tebrikler Dergisi'ni okumakla yükümlüdürler. Öğretmenler, öğretim, eğitim ve bilim ödevinden başka bir ödev alamazlar. Kendi okullarından başka okullarda ek olarak bilim, öğretim ve eğitimle ilgili bir işte çalışacak olan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaları şarttır.

Öğretmenler, önce okul müdürlerinin, sonra Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İller Kanunu'na göre mahalli mülkiye amirinin, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin denetimine bağlıdır. İlköğretim öğretmenlerinin nakil ve tayini il idaresince; lise öğretmenlerininki ise bakanlıkça yapılır. Öğretmenler, okullar saymanlığından maaş alırlar ve Emekli Sandığı'na bağlıdırlar.
  4. bahar18

bahar18 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    DOKTOR=Doktorluk çok önemli bir meslektir. İnsanlarn sağlığının korunması için önlem alan, hastalıklara teshiş koyna ve tıbbi ve cerrahi operasyonlara yaparak hastalıkların tedavisini yapan kişilerdir.

Peki Doktorların Görevleri Nelerdir ;

1- Hastayı muayene bölümüne alarak hastanın şikayetini sorar.
    2- İlk aşamada steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, hastanın tansiyonunu ölçer
    3- Sağlıklı olan hiçbir hastalığı olmayan bebek ve yetişkinleri hastalıklardan korumak için aşılar yapar
    4- Hastanın hastalık durumuna göre özel testler ve röntgen çektirir ve bunları inceler
    5- Hastaların tekrardan sağlıklı olmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazar ve hastalığı geçirebilecek ilaçları belirler
    6- Aile planlaması konusunda danışmanlık görevi yapar
    7- Sorumlusu olduğu hastane yada benzeri yeri idare eder
    8- Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yaparlar.

Doktorlar Genellikle hangi Alet Ve Malzemeleri Kullanır ;

Her doktor uzman olduğu dal üzerine değişik aletler kullanırlar. Şimdi sizlere doktorların kullandığı ortak aletleri göstereceğiz. Bu aletler
    1- Steteskop
    2- Kalp Elektro cihazo
    3- Dil baskısı
    4- Otoskop
    5- Offalmoskop yani göz muayene aleti.

Doktor Olmak İçin Nasıl Özellikler Gerekiyor ;

Doktor olmak için en önemli şey doktorluğu çok istemek ve sevmektir. Bu bütün mesleklerde başarılı olmak için tek şarttır. Doktorluk mesleğini sevmediğiniz taktirde yapamazsınız. Çünkü söz konusu insan hayatı. Doktorların insanlara karşı saygılı olmaları çok önemlidir. Doktor olacak bir kişi sürekli okuması gerekiyor. Çünkü tıpta sürekli değişiklikler oluyor ve bu değişikliklerden geri kalmak iyi değil. Ayrıca doktor olmak istiyen bir kişi dikkatli ve sabırlı olması çok önemlidir.

POLİS=Polis ülkedeki birliği düzeni kanunları koruyan görevlilerdir. Tabi haliyle pekçok görevi vardır. İşte Polisin Ve Trafik Polisinin Görevleri

1- Hizmetin gerektiği şeyler yapmak, yasaklarıda yapmamamktır. Polisin görevlerinde hukuki bir dayanağının olması gerekmektedir. Polisin temel görevi ; ülkenin güvenliğini sağlamak, suçları önlemek ve olayları açığa kavuşturmaktır.

2- Polis Yetkileri temel amacı, kamu otoristesini ve kamunun yararını sağlamaktır. Polisler kamu yararı için çalışırlar. Kamunun yararının sağlanması ancak kamu düzeninin sağlanması ile gerçekleşir.

3- Polisin görevi çeşitlidir. Günlük yaşantıda polisin alanına girmeyen, polisi ilgilendirmeyen neredeyse hiçbir konu yoktur. Polisin görevlerini kanunu, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir.

4-Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

5- Polisin temel görevi olan kamu düzenin 4 ana öğesi vardır. Bu öğeler güvenlik, sağlık, esenlik ve ahlaktır.

Polis açık, kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Eşit, adil ve dengeli olmak polis olmak için çok önemlidir.

MARANGOZ=Amaca uygun olarak kullanılacak malzemeleri seçer, -Binaların; pencere, kapı, dolap gibi kısımlarını; masa, sıra gibi eşyaları; gemi, sandal gibi ulaşım araçlarının ağaç ve ağaç ürünleri aksamını yapar, -Çeşitli marangoz alet, makine ve tezgahlarını kullanarak, kesme, oluk açma, oyma, rendeleme ve zımparalama gibi düzeltme işlemlerini uygular ve tutkal, vida, çivi gibi malzemeleri kullanarak işlenmiş parçaları birleştirir, -Çatı kirişleri, parke gibi ağaç taban döşemeleri, bölmeler, pencere çerçeveleri, kapı kasaları, merdiven gibi, önceden hazırlanmış ağaç işlerini tamir eder.

ÖĞRETMEN=

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliklerine göre genel olarak öğretmenlerin görevleri şunlardır.

•Kendilerine verilen ve yetkili sayıldıkları dersleri okutmak,
    •Okuttukları derslerle ilgili uygulama ve deneyleri yapmak,
    •Serbest çalışma saatlerinde öğrencileri gözetlemek,
    •Ders dışında okulun eğitim, öğretim ve yönetim işlerine katılmak,
    •Kanun, yönetmelik ve emirlerle tespit edilen ödevleri yapmak,
    •Öğrencilerin sorunlarıya ilgilenmek.
    Ayrıca öğretmenlerin öğrencilerini yetiştirme konusunda her fırsattan yararlanmaları, hizmet ruhu beslemeleri, ödevden kaçınmamaları, öğrencilerine iyi bir yardımcı ve kılavuz olmaları, eğitim işlerinde bütün tutum ve davranışlarıyla örnek olmaları istenir.

Öğretim görevi sırasında öğretmenlerin, öğrencileri kişisel çalışmalara yöneltmeleri, zümre öğretmenleriyle yakın bir işbirliği sağlamaları, öğrenci ödevlerini ilgili yönetmeliğe göre inceledikten sonra geri vermeleri, sınav yönetmeliğine göre görevlendirildikleri sınavlarda bulunmaları, öğrencilerinin başarılarını ölçerek değerlendirmeleri, kanaat dönemleri sonunda verilecek karne notları için gerekli sözlü-yazılı yoklamaları yapmaları beklenir.
    Ders görevi sonunda öğretmenlerin yapmaları gereken işler bitmez.Mesai saati bitiminden sonra öğretmenlerden yıllık ders dağıtım planlarını yapmaları, dersler için hazırlık yapmaları bunun için materyaller hazırlamaları, yaptıkları yazılı yoklamaları değerlendirmeleri, öğrenci davranışlarıyla ilgili gözlem formlarını değerlendirerek öğrencinin gelişimini izlemeleri, öğrencilerinin daha iyiye ulaşması için ne gibi tedbirler alması gerektiğini inceleyip sorgulaması beklenir.

Eğitim çalışmaları sırasında öğretmenler, okul yönetiminin belirlediği günlerde okul nöbeti tutmakla, kendisine verilen eğitsel kulüpleri kurarak çalıştırmakla, öğretmenler kurulunun kararlarıyla kendisine verilen sınıfın eğitim işlerini düzenlemekle, Tebrikler Dergisi'ni okumakla yükümlüdürler. Öğretmenler, öğretim, eğitim ve bilim ödevinden başka bir ödev alamazlar. Kendi okullarından başka okullarda ek olarak bilim, öğretim ve eğitimle ilgili bir işte çalışacak olan öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaları şarttır.

Öğretmenler, önce okul müdürlerinin, sonra Milli Eğitim Müdürlüğü'nün İller Kanunu'na göre mahalli mülkiye amirinin, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin denetimine bağlıdır. İlköğretim öğretmenlerinin nakil ve tayini il idaresince; lise öğretmenlerininki ise bakanlıkça yapılır. Öğretmenler, okullar saymanlığından maaş alırlar ve Emekli Sandığı'na bağlıdırlar.

Ülkemizde her yıl 24 Kasım günü, "Öğretmenler Günü" ve o hafta "Öğretmenler Haftası" olarak kutlanır. Günümüzde öğretmenlik mesleğine hakettiği değer verilmemekte ve yanlış politikalar yüzünden bu meslek hakettiği değeri bulamamaktadıÖğretmenliğin Tarihi Gelişimi Öğretmenliğin bir meslek olarak icra edilmesinin en bilinen örneği dir. Sofistlerin yerleşim yerlerini dolaşarak buralarda halkı eğittikleri bilinmektedir.
  5. ***hacı***

***hacı*** Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Polis ülkedeki birliği düzeni kanunları koruyan görevlilerdir. Tabi haliyle pekçok görevi vardır. İşte Polisin Ve Trafik Polisinin Görevleri

1- Hizmetin gerektiği şeyler yapmak, yasaklarıda yapmamamktır. Polisin görevlerinde hukuki bir dayanağının olması gerekmektedir. Polisin temel görevi ; ülkenin güvenliğini sağlamak, suçları önlemek ve olayları açığa kavuşturmaktır.

2- Polis Yetkileri temel amacı, kamu otoristesini ve kamunun yararını sağlamaktır. Polisler kamu yararı için çalışırlar. Kamunun yararının sağlanması ancak kamu düzeninin sağlanması ile gerçekleşir.

3- Polisin görevi çeşitlidir. Günlük yaşantıda polisin alanına girmeyen, polisi ilgilendirmeyen neredeyse hiçbir konu yoktur. Polisin görevlerini kanunu, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir.

4-Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

5- Polisin temel görevi olan kamu düzenin 4 ana öğesi vardır. Bu öğeler güvenlik, sağlık, esenlik ve ahlaktır.

Polis açık, kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Eşit, adil ve dengeli olmak polis olmak için çok önemlidir
    Bé$!kT@$ bunu beğendi.
  6. crasday

crasday Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    sayfa ders kitabımı yada çalışma tarafı mı ?
    Moderatör Uğur bunu beğendi.
  7. crasday

crasday Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Polis ülkedeki birliği düzeni kanunları koruyan görevlilerdir. Tabi haliyle pekçok görevi vardır. İşte Polisin Ve Trafik Polisinin Görevleri

Polis açık, kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Eşit, adil ve dengeli olmak polis olmak için çok önemlidir

Sayfayı Paylaş