karışımların ayrılması:ayıklama,eleme,süzme..

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde berfuu tarafından paylaşıldı.

1. berfuu

berfuu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım vaar..:(karışımların ayrılması,ayıklama,eleme,süzme,diyaliz,yoğunluk farkından yarlanılarak geliştirilen ayırma yöntemleri çöktürme falan..yani kimya kitabımızın 160dan 180e kadar olan kısmın özetlenmesi gerekiyo ama uzun olduğu için yapamadım.internetten kısasını bulup yazmak istedim fakat bulamadım.yardımcı kitabımda yok.eğer yardımcı olursanız sevinirim.

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler...:)
  2. berfuu

berfuu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    lütfeeenn yardım ediin:(:(
  3. sdf_-_coskun

sdf_-_coskun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    **öz kütle farkıyla ayırma
    iyice çalkalanmış zeytinyağı- su karışımını düşünelim. Su ve zeytinyağının öz kütleleri farklı farklıdır. (doğal olarak yoğunlukları da) bu karışımı ayırmak istersek bir süre beklememiz yeterli olacaktır. Çünkü öz kütle farkından dolayı öz kütlesi daha küçük olan zeytinyağı bir süre sonra kabın üstünde toplanacak su ise kabın dibinde kalacaktır.
    **Çözme ve kristallendirme ile ayrıştırma:
    Örneğin demir tozları ile tuzun karıştığını düşünelim. Bu karışımdan tuzu ayırmak için şu yöntemi kullanabiliriz. Demir tozu – tuz karışımını suya atarsak, demir suda çözünmezken tuz suda çözünür. Bu yöntem çözme yöntemidir. Kaptaki tuzlu sudan ise tuzu ayırmak için kabı ısıtarak suyun buharlaşmasını sağlarız böylece geriye tuz kalmış olur. Bu yönteme (tuzu sudan ayırma) kristallendirme denir.
    *** Mıknatıs ve elektrik ile ayırma:
    Önceki örnekte tuzu demir tozlarından ayırmak için pekâla mıknatıs kullanabilirdik. Mıknatıs demir tozlarını çektiğinden tuz ayrıştırılmış olur.
    Elektrik ile ayırma da benzer şekilde gerçekleşir. Elektriğe zaafı olan maddeleri bulundukları karışımlardan elektriği kullanarak rahatlıkla ayırabiliriz. Örneğin bir evimizde şekerin karabiberle birbirine karıştığını düşünelim bunları ayırmak için elektriği kullanabiliriz. Yün bir kumaşa sürterek elektrik yüklediğimiz plastik bir çubuğu karışım tutarsak elektrikten etkilenen karabiber tozlarını plastik çubuk çekerek bu karışımın ayrılmasını sağlamış olacaktır.
    ***damıtma ile ayırma
    Damıtma olayında karışan sıvıların farklı kaynama noktaları etkili olmaktadır. Örneğin su – alkol karışımını damıtarak ayırabiliriz. Çünkü suyun kaynama sıcaklığı 100 C0 iken alkolün kaynama sıcaklığı 70 C0 dır. Böylece bu karışımı ısıtarak kaynamaya bırakırsak karışımın sıcaklığı 70 C0 ‘a geldiğinde alkol kaynamaya başlayacaktır. Buharlaşan alkolü başka bir kaba aktarmak suretiyle sudan ayırmış oluruz.
  4. berfuu

berfuu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ettim ilgilendiğin için:)
  5. konut

konut Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları: