Karl Marx

Konu 'Şairler' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  KARL MARX hayatı ve şiirleri  1818 yılında sonradan hristiyanlığa geçmiş yahudi bir ailenin üçüncü çocuğu olarak Almanya- Trier de doğmuştur. Liseyi bitirdikten sonra önce Bonn da hukuk öğrenimine başlamış, bir yıl sonra Berline geçerek filozofi öğrenimine başlamıştır.1842-1843 yılları arasında Köln de yayınlanan "Rheinischen Zeitung" gazetesinde yayın müdürlüğü yapmış ve 1843 yılında bu gazetenin yasaklanıp kapatılmasıyla aynı yıl Jenny von **stphalen le evlenip beraber Fransa ya yerleşmişlerdir.1843-1845 yılları arasında Fransada, daha sonra ömür boyu dost olacakları Arnold Ruge , Heinrich Heine ve Friedrich Engels le tanışmıştır.
  1845 de politik nedenlerden Fransada yurtdışı edilmiş ve 1848 e kadar yaşadığı Brüksel e yerleşmiştir. 1848 de Engels le yazdığı "Komunist Manifesto" nedeniyle Belçikadanda sınırdışı edilir. 1849 yılından itibaren Londra da yaşamaya başlar.1864 yılında ilk İnternasyonale yi kurmuştur. Yaşamında birçok eserler vermiş, en önemli eseri "Das Kapital" 1867 yılında yayınlanmıştır.
  Karl Marx 14. Mart 1883 de Londra da **müştür.
  MATEMATİK BİLGELİĞİ IHerşeyi özetleyip indirgedik imlere,Kesin matematik imlerle artık Uslamlama.Tanrı bir noktaysa eğer, silindir sayılamaz,İnsan - üstü otururken, kafa üstü duramaz. IIa Sevilense eğer ve b de Seven,Öç tutarım gömleğimin on keresiylenKi a ile b toplandığındaSevişen bir Çift çıkar ortaya. III**ç çizgilerle Dünyanın dört yanını,Yine de boşaltmazsın onun Canını.a'yla b'yle kavgalar yatışsaydı eğer,Ne işe yarardı Mahkemeler.[HR]
  JENNY'YEIJenny! Gülerek sorarsın Neden şarkılarım "Jenny'ye",Yalnız senin için yüreğim hızla çarparkenŞarkılarım yalnız senin için ağlarkenYürekleri yalnızca senden esinlenirken Her hece söylerken yalnız senin adını Alırken her ses yalnız senden tınılarını Soluklarım Tanrıça'dan atmazken adımını.Çünkü sevgili adın öyle tatlı çınlıyor, Bana neler söylüyor onun uyacıkları,Dopdolu, çeşit çeşit sesler yankılanıyor,Uzaklarda titreşen Ruhlara gider sanki, Altın telli Sitern'in dalgalanan uyumu,Bilinmeyen, güpgüzel, tılsımlı birşey gibi.IIİşte! Binlerce cilt doldurabilirim, "Jenny" yazarak yalnız her satırına,Gizleniverir yine düşünceler, duygular,Sonsuz yapı, mutlak İstenç, dizeler arasına,Taptatlı dizeler ki yumuşacık özlerler, Bütün ışımaları Esîr pırıltısını, Kutsal sevinci, korkunç kederin acısını, Benim olan tüm Yaşam ve Bilginin tadını.Yukarlardaki yıldızlarda okuyabilirim, Zefir'den yankılanıp geri gelir o bana,Kuduran dalgaların uğultusundan gelir.Evet, nakarat gibi yazabilirim onu, Görebilsinler diye gelecek yüzyıllara -AŞK JENNY'DİR, JENNY DE AŞKIN ADI.

Sayfayı Paylaş