Karmaşık sayılar (:

Konu 'Matematik 11. Sınıf' bölümünde CaMeL tarafından paylaşıldı.

1. CaMeL

CaMeL Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba arkadaşlar size bir kaç sorum olacaktı. Bana lazım olan karmaşık sayılar için içinde bulundurduğu terimlerin anlamları .Zahmet olmassa bide karmaşık sayılar hakkında biraz bilgi sitede var, ama çok karışık daha açık bi şekilde olursa sevinirim .Son olarak Ygs , lys 'de çıkmış soru örnekleri biliyorsanız paylaşırsanız sevinirim .
    Hoşçakalın CaMeL:)
    aşıklar bunu beğendi.
  2. iLqAs

iLqAs Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    0

C Karmaşık sayılar kümesi

i sana sayı birimi

z€C => |z| modül z yani mutlak değer içinde z . yani z karmaşık sayısının orijine olan uzaklığıdır.

sanal kısım reel kısım taramada açıklanmış.

z= a+bi iken z üzerinde bir çizik varken (devirli ondalık sayılardaki gibi bir çizgiden bahsediyorum) bu z nin eşleniği anl***** gelir ki bu da zçizgi = a-bi demektir. yani i li kısımları (-1) ile çarptık

argüment bir karmaşık sayının x ekseni ile pozitif yönde (saat yönünün tersinde) yapmış olduğu açı o karmaşık sayının argümentidir. eğer açı (0, 360] aralığındaysa o açı karmaşık saynın esas argümenti olarak adlandırılır ve Arg(z) olarak gösterilir. eğer açı (360, +sonsuz) aralığındaysa o açı karmaşık sayının argümenti olur ve arg(z) ile gösterilir. yani ese argümentte a büyük yazılıyor. ve işlemleri esas argüment üzerinden yapmak daha kolay olur.

cisa = cosa + i.sina demektir. 10 karakter yerine 4 karakter yazmış olmak için kısaltılarak yazılır. z= |z|.cisa şeklinde gösterilir.

geri kalanlar doğrudan konu anlatımı gerektirdiği için fazla detaya girmiyorum. elimdeki kitaptan çözülmüş halde çıkmış soruları yolluyorum. tabi bütün çıkmış sorular yok kitapta :) umarım çözümlerimi anlarsınız.

karmaşık sayılar ygs değil lys konusudur.

aşıklar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş