Karne stresi hasta ediyor

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113
  Okullarda birinci eğitim döneminin sonuna geliniyor. İlk dönem çalışmalarının sonuçlarını karnelerinde görecek olan küçükler kadar, aileler de karne gününü heyecanla bekliyor. Ancak bu heyecanlı bekleyişin yarattığı stresin etkileri çocuklarda reflü ve mide sorunları olarak geri dönebiliyor.  Çocuklarda stres, mide asit salgısını arttırıyor. Özellikle sınav ve karne dönemlerinde birçok çocuk ve gençte bu strese bağlı hastalıklar ve rahatsızlıklar görülebiliyor.

  Prof. Dr. Yonca Tabak, çocuklarda stresin mide salgısını arttırdığını belirterek "Bu dönemlerde birçok çocuk ve gençte karne ve sınav stresine bağlı; karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık, boğaza ekşi su gelmesi gibi mide sorunları görülebilir" dedi.

  SINAVA HAZIRLANIRKEN KAHVE VE ÇİKOLATADAN UZAK DURUN

  Karne heyecanı ve sınav gibi stres yaratabilecek konularda çocukların hassasiyetine dikkat çeken Tabak, " Uyanık kalmak, motivasyon ve odaklanmayı artırmak adına çikolata, çay, kahve gibi kafein içeren uyarıcılar kesinlikle alınmamalıdır. Böyle bir durumda reflü ve reflünün yol açtığı astım atakları her zamankinden daha sık görülmeye başlar. Hastalıktaki bu alevlenmeler ve sınav sırasında da rahatsızlanacağı korkusu çocukta daha da fazla strese yol açar." dedi.

  ÇOCUKLARA STRES YÜKLEMEYİN

  Sınavlara hazırlanan çocuklarda, gelecek kaygısı ve başaramama korkusu yoğun olarak görülürken, daha küçük yaş grubunda olan çocuklarda karne ve düşük notlar korku ve stres yaratıyor. Çocukların üzerinde yeterince baskı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak, birde aileler tarafında baskı uygulanmaması gerektiğini vurguladı.

  Tabak, özellikle alerji ve astımı olan okul çocukları için 10 önemli maddeyi sıraladı;

  1- Sınav hazırlığında olan veya ara sınıflarda ders başarısını artırmak isteyen öğrencilere bir de aileleri tarafından karne notları konusunda ek baskı uygulamaması ve çocukların stresten uzak tutulması gerekmektedir.

  2- Sınavlara hazırlık aşamasında çocuk ve gençlerin uyanık kalmak için kafein içeren çay, kahve ve enerji içeceklerinden uzak tutulması uygun olacaktır.

  3- Geç saatlere kadar çalışmak durumunda olunduğunda yatmadan önceki 2 saat beslenmenin kesilmesi ve bol su içilmesi gerekmektedir.

  4- Zihin açar mantığı ile çikolata ve benzeri kakaolu gıdalardan uzak durulmalıdır.

  5- Strese bağlı psikolojik rahatlama adına sağlıksız beslenmeye yönelen çocukları, fastfooddan uzak tutacak alternatif gıdaların (Ör: ev köftesi + ekmek + ayran; evde yapılmış sıvı yağlı mayasız poğaça, kurabiye; cevizli tarçınlı meyve tatlıları) el altında bulundurulması önemlidir.

  6- Kış aylarında zihinsel aktivitenin desteklenmesi ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulması için balık yağı (Omega 3) ve D vita mini takviyesi yapılmalıdır.

  7- Ekşi portakal vBulletin. meyve suları yerine taze sıkılmış elma, havuç suyu tercih edilmelidir.

  8- Kızartmadan kaçınılmalı, fırında kızartılmış az yağlı gıdalar tercih edilmelidir.

  9- Çiğ sarımsak ve soğan mide asidini artırdığından antibiyotik niyetine çiğ sarımsak; soğan yedirme uygulamasından kaçınılmalıdır.

  10- Astım hastalığı kontrol altında değilse mutlaka doktor kontrolünde ek önlemler alınarak hastalık bulgularının baskılanması uygun olacaktır.
  baysedef bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş