Karşıt Kavramlar Ve Görecelilik

Konu 'Felsefe Kulübü' bölümünde P!NqUeEn <3 <3 tarafından paylaşıldı.

1. P!NqUeEn <3 <3

P!NqUeEn <3 <3 Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    0

Birkaç gündelik sözcükten yola çıkıyorum. Hepimizin, hemen her zaman kullandığımız türden sözcükler seçiyorum. Sözcüklere yüklediğimiz kavramları irdeliyorum. Amacım bu karşıt kavramların sınırlarını çizmek, onları siyah beyaz bir düzeye indirgemek. ‘Siyah’ ve ‘Beyaz’ ile başlayalım.

Fiziksel tanımlamada bunların her ikisi de renk deği...l. Evet, siyah da, beyaz da renk değil. İlki renksizliği; geriye, göze yansıyan bir ışığın olmayışını, diğeri ise tüm renk spektrumun karışımını simgeliyor. Siyahla beyaz arasında ise, bilgisayar teknolojisine göre, sayısal olarak 16 milyon renk var. Hoş, gözümüz bu kadar çok rengi, aralarındaki ayrımı algılayamıyor ama olsun. O kadar çok renk var, bu kesin.

İnsan düşüncesinde siyah ile beyaz birbirinin tam tersi olan iki ‘Karşıt kavram’a uyuyor. Üstelik bu iki karşıt kavram yerli yerine o denli oturmuş ki... Kimse mecaz kullanımına girmediğinde siyahı ya da beyazı sorgulamıyor. Keşke tüm sözcüklerin yüklendikleri kavramlar/anlamlar bu kadar açık seçik olabilseydi!

Düşün gücümüzü harekete geçirmek için dilerseniz üç örnek vereyim: Biri ‘Güzel’ ikincisi ‘Hasta’ sonuncusu ‘Normal’ olsun.

Dilimizde ‘Güzel’ karşıtı ‘Çirkin’, ‘Hasta’ karşıtı ‘Sağlıklı’ ve yabancı kökenli olan ‘Normal’ karşıtı ise ‘Anormal’. Verdiğim örnekler günlük yaşamımızdaki sıradan, üzerinde pek de durmadan kullanageldiğimiz sözcüklerdir.

“Güzel bir şiir okudum.”
    “Amma çirkin kız!”
    “Davranışlarından hasta olduğunu anladım.”
    “Görünüşü bana sağlıklı olmadığı izlenimini verdi.”
    “Yoncanın üç yapraklı oluşu normaldir.”
    “Şizofreni anormal bir ruhsal durumdur.”

Bu örneklemelerden sonra, bir an düşünmeye çağırıyorum sizleri: Güzel-çirkin, sağlıklı-hasta, normal-anormal sözcükleri ile günlük yaşamınızda kullandığınız tümceleri anımsamaya çalışın. Sonra bu sözcüklerin siyah beyaz kavramsal tanımlarını yapmayı deneyin. Sanırım grinin her tonu içinde değişen bir spektrumda bulacaksınız kendinizi. Çünkü bu kavramlar görecedir. Bir hareket noktanız, bir varsayımınız olması gerekir bu kavramları kendiniz için ya da usunuzda tanımlayabilmek için.

Sayfayı Paylaş