Keman yapımı ( Fotoğraflı )

Konu 'Müzik Aletleri Yapımı' bölümünde ayceNuR tarafından paylaşıldı.

 1. ayceNuR

  ayceNuR Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2010
  Mesajlar:
  701
  Beğenileri:
  867
  Ödül Puanları:
  0

  KEMAN YAPIMI

  İyi bir keman yapımındaki ilk aşama iyibir ağaç seçmekle başlar.Keman ve keman ailesi yapımında ağacın cinsi değişmez .yanlık ,sap.arka kapak akçaağaç üst kapakta ladin yapılır..Doğal kurutma ile kurutulmuş olması önemlidir .Ve resinde gördüğünüz üzere kapaklar yekpare veya çift parçadan yapılabilir..

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  İstenilen bir model veya form ölçülerini kullanan luthier (yapımcı) kalıp hazırladıktan sonra kenarına yanlıkları ısı yardımıyla şekillendirip sadece 6 adet takoz parçalara tutkalla tutturulur.Bu yanlıkların iç kısmından yapışma yüzeyinide artırmak için mukavement sağlayacak çıtalar dönülerek yanlığa yapıştırılır.Önce akça ağaçtan yapılan arka kapak yapıştırılır ve içerisinden kalıp çıkartılır.Aynı mukavement çıtaları diğer kenarada yapıştırılınca üst kapak sırası gelir ..Üst kapak ladinden olup işlemesi uzun sürebilir .Gerek bas kiriş çıtası gerekse F deliklerinin açılıp şekillendirmesi kemanımızın sesi bakımından itinalı yapılması gerekmektedir...
  Ses kutusu bitmiş ve sap yapım aşamasına geçilmesi

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Sap yapımı ve sapın ses kutusuna takılması ayrıca tuşenin işlenmesi çalıcının ilk dikkatini çekecek bölümüdür .Alışkanlıklar ;geçmişte çalınan kemanların ölçüleri bu kemandada istenilmesi çok rastlanır..

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Sapıda takılan bir kemanın bitmiş gibidir ama cilasız bir keman bitmiş sayılamaz .Keman cilası deyince tecrübe ve bilgi birikimi devrevye girer her yapımcı kendi cilasını kendi hazırlar..Tamamen doğal malzemelerden ölçülü bir karışım yaparak yağlı veya alkollü olarak kemanın sesini etkilemeyecek kemanı sıkmayacak esnek bir cila uygulanır..Benim için cila süresi bir aydır..Cilaya ve luthiere göre cila süresi değişebilir ..

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Keman yapımında olan aşamalar çok fazla bir değişiklikler olmadan keman ailesi çalgılarındada benzerlik gösterir.Keman-Viyola-Çello(viyolonsel)-Kontrbas bu ailenin üyeleridir.

Sayfayı Paylaş