Kendi Yazım- Başlıksız

Konu 'Sizin Yazınız' bölümünde sumeyra tarafından paylaşıldı.

1. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0

Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin,
    Sönüyor göğsünün üzerinde o arslan neferin.

Sağır edici bir ses duyuyorum, ardından keskin, sonu gelmez bir acı…. Bağıramıyorum; ama hissediyorum ölümün nefesini ensemde. Yavaş yavaş düştüğümü fark ediyorum, yüzüm semaya doğru. Ardından görebildiğim tek şey aydınlık, uçsuz bucaksız bir aydınlık… İçime hiç hissetmediğim bir ferahlık doğuyor ve bırakıveriyorum kendimi aydınlığa.
    Sonra evimizi görüyorum. Bir asker, sürgüsünü kaldırıyor dış kapının ve diğerleri acelesiz adımlarla devam ediyor. Babam açıyor kapıyı. Karşısında buruk ifade li askerleri görünce yutkunuyor ve saklamıyor gözünden süzülen damlaları. Ve ben ilk defa şahit oluyorum babamın gözyaşlarına… Babam!.. Hep bir oğlu olsun istemiş, gecelerce dua etmiş, bir erkek evlat istemiş istekleri geri çevirmeyenden.Ve bir oğlu olmuş babamın, yanından ayırmayacağı, canına can katacağı bir oğul… Yıllarca biricik oğlu için canını dişine takan canım babam!.. Tek arzusu vardı babamın. Evladının vatana, millete hayırlı olduğunu dünya gözüyle görmek. Belki okumamıştı, belki benim yüzümden kendini yetiştirmeye fırsat bulamamıştı; ama “insan” olmayı, “evlat” olmayı öğretmişti bana. Toprak kokardı elleri babamın, saçları karlar kadar beyaz… Yüzü, zamanın getirdiği yorgunlukla yıpranmış, kupkuru; her çizgisi bir tecrübe… Ağlıyordu babam, tutamamıştı kendini, belki de tutmak istememişti artık.Şehadet haberi verilmeden annem beliriyor girişte, “Şehit…” diyor askerler “vatan toprağı” diyorlar. “Başınız sağolsun.” ile bitiriyorlar sözlerini, başları önlerinde. Babam “Vatan sağ olsun.” diyor, sesi buğulu, ardından fısıltılarla söylüyor aynı şeyi. Anam “şehit”ten gerisini duymuyor sanki, elleri titriyor, elini göğsüne götürüyor sonra hıçkırıkları darmadağın ediyor sessizliği. Aniden yığılıyor yere, yüzünde tarifsiz bir acı var, hasret var, ayrılık var… O an onun yanında olmayı öylesine istiyorum ki! Onu bağrıma basmak, kokusunu çekmek içime…. Davul zurnayla uğurlandığım yuvada gözyaşlarıyla karşılıyorlar beni. Yer ve gök sükut etmiş, iç çekişleri duyuluyor yalnız.

Cenazen gelince inan ki
    Yer yerinden oynadı sanki
    Bir öldük bin dirildik belki
    Şehitler ölmez ki oğul!

Sonra beliriyor yine aynı aydınlık, yine aynı ferahlık… Yüzlerce insan görüyorum, bildik bilmedik o kadar çok insan var ki! Kimisi haykırmakta, kimisinin gözü yaşlı, kimisi tabutumu taşıyor omzunda. Tabutum bayrağa sarılı… Uğrunda canımı feda ettiğim, benim gibi binlercesinin kanının alını almış ay yıldızlı bayrağım. İşte benim son örtüm, işte sancağım, işte kan kırmızı bayrağım! Usul usul iniyor tabutum omuzlardan. Sonra babam geliyor naaşımın yanına başını yaslıyor sakince al bayraklı tabuta. Derin derin iç çekiyor, gözleri kapalı… “Bir değil bin oğlum daha olsun, hazırım hepsini vatan uğruna,bayrak uğruna şehit vermeye; lakin can dayanmıyor oğul, yanıyor ciğerim. Şehit yavrum, gittin… Sen şehitsin, sen şahitsin artık. Kim istemez şimdi bu bayrağın altında yatmayı? Kim değişir şehitlik mertebesini şu sonu belli olmayan ömre? Ben şehit babasıyım oğul. Başım dik, alnım açık!.. Ben gururlu, anan gururlu, bütün milletin gurur duyuyor seninle... Şehidim! Helal olsun sana hakkım, tüm emeğim…”

Sayende ayakta bu vatan
    Gel der yerin altında yatan
    Sahip çıkıyor sana atan
    Zaferin kutlu olsun oğul!

Anam ayakta durmaya çalışıyor, gelip sarılıyor uğruna oğlunu şehit verdiği bayrağa. Ağlıyor, ağlıyor, ağlıyor… Son bir kez öpüyor şehit yavrusunu.

Ben de bir anayım, ağlarım yana yana
    Bu dert bendeyken yaşayamam kana kana
    Biricik şehidim beni de al yanına

Ağıtlar yükseliyor ardımdan. Ezanı duyuyorum belki son defa olmak üzere. Ezanla geldim buraya şimdi tekrar ezanla uğurlanıyorum şu dünyadan. Ben dünyaya geldiğimde kimse ağlamamıştı, kimse gözyaşı dökmemişti benim için ama şimdi herkesin gözü nemli, hıçkırıklar herkesin boğazında… Ah!!! Bir bilseler şehadetin kucağının ne kadar sıcak,şerbetinin ne kadar tatlı olduğunu…

Ey şehid oğlu şehid isteme benden makber
    Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

18 Mart 2010.

Üzerinde hiçbir oynama yapmadan kağıtta yazanları yazdım.:)
    Başlık bulamadım.Umarım beğenirsiniz.:)
    berna_66, Okeanus, shewaa ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. "melike"

"melike" Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    güzel olmuş emeğine sağlık.....
    sumeyra bunu beğendi.
  3. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0
    Sen sağol.:)
  4. Okeanus

Okeanus Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    635
    Ödül Puanları:
    0
    beklenmeyen performans :p

Ellerine sağlık :)
    sumeyra bunu beğendi.
  5. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0
    Yatakta yazdım, midemin ağrımasına rağmen.:)
    Ben teşekkür ederim.:)
  6. _AdReNaLiN_

_AdReNaLiN_ Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Çanakkale şehitlerini andığımız bugünlerde daha güzeli yazılamazdı....Emeğine sağlık...
    Sabah sabah ağlattın bizi :'(
    sumeyra bunu beğendi.
  7. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri:
    790
    Ödül Puanları:
    0
    Estağfirullah, o kadar da güzel değildir sanırım, daha güzelleri vardır.:)

Yorumun için teşekkürler.:)
  8. _büjü_

_büjü_ Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    güzel .
    sumeyra bunu beğendi.
  9. sumeyra

sumeyra Üye

Beğenileri: