Kendime En Uygun Ders Çalışma Programını Nasıl Hazırlayabilirim?

Konu 'YGS - LYS Destek' bölümünde gulhan tarafından paylaşıldı.

 1. gulhan

  gulhan Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  429
  Beğenileri:
  127
  Ödül Puanları:
  16

  KENDİME EN UYGUN DERS ÇALIŞMA PROGRAM.INI NASIL HAZIRLAYABİLİRİM?
  “Kendime Uygun Program Hazırlamak İstiyorum Ama Bunu Nasıl Yapacağımı Bilemiyorum Bana Yardımcı Olabilir Misiniz?”
  “Sorunuz “Nasılı” Araştırmaya Yönelik, Oysa Nasıllardan Önce “Neden”leri Belirlemek Gerekir.”
  “Unutmayınız Ki; Kendileriyle İlgili Planları Olmayanlar Başkalarının Planlarına Dahil Olurlar...”
  Soru: Kendime Uygun Program Hazırlamak İstiyorum Ama Bunu Nasıl Yapacağımı Bilemiyorum Bana Yardımcı Olabilir Misiniz?
  YANIT: Gerçekten güzel bir soru... Soruda kişilerin yaşam koşulları, kapasiteleri ve performansları dikkate alınarak kendilerine en uygun programın yapılması gerektiği gerçeği yatıyor.Fakat sorunuz hakkında önerilerimize geçmeden önce bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Sorunuz “nasılı” araştırmaya yönelik, oysa nasıllardan önce “neden”leri belirlemek gerekir. Yani kendinize neden çalışma programı yapmanız gerekiyor ya da neden ders çalışmanız gerekiyor? Niçin üniversiteyi kazanmalısınız ve niçin üniversiteyi kazanmak için çalışmalısınız? Bu sorunun yanıtı üzerinde düşünmeli ve yanıtınızı bir dosya kağıdı üzerine yazmalısınız. Nedenleriniz o kadar gerçekçi ve çok olmalıdır ki, ders çalışma isteğinizi kaybettiğiniz anlarda bu yazdığınız nedenleri okuyup sizi harekete geçirmelidir. Nedenleriniz hem mantığınıza hem de duygularınıza hitap etmelidir ki, sizi gevşediğiniz anlarda motive etsin... Neden”lerinizi belirledikten sonra elinize farklı bir kağıt alarak kendinize en uygun programı yapmak için kolları sıvamalısınız. Biz hedef odaklı çalışma programı öneriyoruz. Çünkü hedefler motive edicidir. Bu nedenle öncelikle kendinize günlük hedefler veriniz.
  Günlük hedefleri;
  • günlük soru çözümü,
  • günlük ders çalışma saat,
  • günlük kitap okuma,
  • günlük konu anlatımı,
  • ve günlük konu tekrarı olmak üzere 5 kategoride yapabilirsiniz.
  Günlük Soru Çözümü: Soru çözümü, ÖSS hazırlıkta soruların hızlı çözümüne ve test tekniğine alışmada önemli unsurlardandır. Fakat sorular kaliteli ve ÖSS”ye uygun kaynaklardan belirlenmelidir. Bir test bittikten sonra mutlaka yanıtları değerlendirilmeli, yanlışlar gözden geçirilmeli ve çözülemeyen ve anlaşılamayan sorular kesinlikle bir bilene sorulmalıdır. Öğrenci kendini bizden daha iyi bilmektedir. Bu nedenle konu eksiği olan arkadaşlarımızın daha çok konu anlatımına, konu eksiği az olan arkadaşlarımızın da daha çok test çözümüne vakit ayırmalarını öneriyoruz. Başlangıç için arkadaşımızın performansına göre 80-125 aralığını tavsiye ediyoruz. Çalışırken bu hedef aşılmaya çalışılmalı ve haftalık ya da aylık ortalama alınarak devam edilen günlerde bulunan ortalama yeni hedef olmalıdır. Örneğin; hedefim günde 100 soru idi, 4 gün 120, 3 gün de 110 soru çözdüm. Haftalık ortalamam; 4x120+3x110 / 7= 115,7 edecektir. Buna göre bir sonraki hafta için soru çözümü hedefimi 115 olarak belirleyebilirim (Bu hesaplama aylık olarak da yapılabilir). Soru çözümünü de kendi arasında, örneğin eşit ağırlık öğrencisi için günde; 30 matematik, 30 Türkçe 15 Sosyal Bilgiler ve 10 da Fen Bilgisi olarak bölünebilir. Dikkatinizi çekmişse bu dağılım bir eşit ağırlık öğrencisi için ÖSS”deki gerekliliğine göre bölünmüştür. Başlangıç için olan bu değerler zaten süreç içerisinde artış gösterecektir. Son birkaç ayda 400 günlük hedefine çıkmış olmak iyi bir tempodur.
  Günlük Ders Çalışma Saati: Ders çalışma saati, gün içerisinde kaç saatimizi test çözü mü de dahil olmak üzere ders çalışarak geçireceğimizi belirleyecektir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi konu eksiği fazla olan arkadaşlarım bu vaktin çoğunu konu anlatımına, konu eksiği az olan arkadaşlarımız da bu vaktin çoğunu test çözümüne ayırabilir. Başlangıç için günlük ders çalışma saati, dershane ya da okula devam edenler için 2-4, dershane yada okula devam etmeyenler ve devam edenlerinse devam etmediği günler için 5-8 saat idealdir. Bir iki ay içinde bu rakamlar, dershane ya da okula devam edenler için 3-5, dershane yada okula devam etmeyenler ve devam edenlerinse devam etmediği günler için 7-8 saate ulaşmalıdır. Bu performansa ayak uyduramayacak arkadaşlarım biraz daha düşük gidebilirle fakat hedeflerinin büyüklüğüne göre gayretleri de büyük olmalıdır.... Ders .alışma süreleri 45-50 dakikayı geçmemeli ve 45-50 dakika sonra mutlaka 10-15 dakika ara verilmelidir. Aralarsa 15 dakikayı kesinlikle geçmemelidir. Konsantrasyonu çok erken dağılan arkadaşlarım 30 dk. Ders 10 dk. Dinlenme şeklinde kısa aralarla devam edebilirler. Günlük ders çalışma vaktinin hepsi ard arda olmamalı ve 2-3 ya da 4 oturumdan sonra mutlaka 1-2 saatlik ara verilmelidir. Bu aralar fiziksel hareket yağabileceğimiz gezi, sosyal ve basit sportif etkinliklerle değerlendirilebilir. İleride bu vaktin saatlere dağılımını anlatacağız.
  Günlük Kitap Okuma: ÖSS”de sayısal sorular dahil bir çok soru verilen bilgilerden faydalanarak istenene ulaşma, verilen bilgileri iyi okuma ve kullanma ve yorumlamaya dayalı sorulardan oluşmaktadır. Bu nedenle bu süreç içerisinde kitap okumanın önemi göz ardı edilmemelidir. Bir ÖSS hazırlık öğrencisinin programında en az 20 en çok 45 dakika kitap okuma vakti olmalı ve günlük sayfa hedefi koyulmalıdır. 45 dakikayı geçerek abartıya kaçılmamalıdır. Sayfa hedefini okuma hızına göre belirlediğimiz vakti de dikkate alarak, başlangıç için günlük 15 ile 30 aralığında koyabiliriz. Gün geçtikçe okuma hızımızı artırıcı çalışmalar yapmalı ve vakti fazla artırmadan günlük 30-50 sayfaya ulaşmalıyız. ÖSS”de sadece soruların yanıtlanması değil, soruların verilen sürede yanıtlanması istenmektedir. Dolayısıyla hız önemli bir faktördür ve artırılmalıdır. Hızlı okuma konusunda sitemizde birçok kaynak mevcuttur ve araştırılmalıdır.
  Günlük Konu Anlatımı: Konu anlatımı çalışabilmeniz için elinizde kaliteli bir konu anlatım kitabı ya da takip ettiğiniz bir ÖSS Hazırlık dergisi olmalıdır. Tabii ikisinden de edinmenizde hiçbir sakınca olmadığı gibi fayda vardır. Konu tekrarını günlük 4-6 konu çalışacağım şeklinde hedeflendirilebileceği gibi alanımıza göre örneğin eşit ağırlık; bugün 2 matematik, 2 türkçe 1 de sosyal bilgiler konusu çalışacağım şeklinde de hedeflendirilebilir. Burada önemli olan bir diğer husus konu anlatımından hemen sonra o konuyla ilgili en az15-20 sorunun çözülmesi ve böylece konunun tekrar gözden geçirilmesidir. Örneğin bir ders saatinin ilk 25 dakikası konu anlatımına, sonraki 20 dakikası da soru çözümüne ayrılabilir. Konu hedefleri çalışılacak konuların uzun ya da kısalığına göre de farklılık gösterecektir.
  Günlük Konu Tekrarı: Günlük konu tekrarı, gün içerisinde çalışılan konuların gözden geçirilmesidir. Okul ve dershaneye devam eden öğrenciler eve geldiklerinde verdikleri aradan sonra ilk çalışmaları tekrar olabileceği gibi yatmadan önceki yarım saat de tekrar vakti olabilir. Kolay unutan arkadaşlarımıza akşamki ev progr***** tekrarla başlamalarını öneriyoruz. Hafızam iyidir diyenlere ise yatmadan yarım saat öncesini tekrarla geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Zira beyin uyumadan önceki bilgileri gece boyunca düzenlemekte ve tekrarlamaktadır. Sağlamcı arkadaşlarımız ve çok çabuk unutan arkadaşlarımız önerdiğimiz her iki vakitte de gözden geçirme yapabilirler. Tekrar önemli bir husustur, zira öğrendiklerimizin %70”ini ilk bir saat, %80” ini de bir gün içinde unutmaktayız. Mutlaka günlük tekrara yapılmalı hatta hafta sonu programımızda haftalık tekrar yer almalıdır. Ayrıca ayda bir aylık tekrar yapmak da unutmamızı azaltacağı gibi konuları özümsememizi artıracaktır. Hedeflerimizi ve kategorilerimize belirlediğimize göre şimdi sıra belirlediklerimizin günlük dağılımını yapmaya geldi. Unutulmamalıdır ki verimli ve planlı çalışma çok ya da hep çalışma değildir.Planlı ve programlı çalışma ne zaman ne yi ve ne kadar yapacağımızı bilmek demektir. İyi bir program öğrencinin bütün ihtiyaçlarına belirli oranlarda vakit ayırmalıdır. Programımızda spor ve sosyal etkinlikler için , tv ya da bilgisayar içinde vakit olmalı fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Günlük dağılımı yapmak için bir kağıt üzerine 09-10 gibi saat saat vakitleri yazarak karşılarına aktiviteyi yazmak kaldı. İşte ne zaman ne yaptığınızı en iyi siz bildiğiniz için bu dağılımı da en iyi siz yapabilirsiniz. Az önce de belirttiğim gibi günlük takip ettiğiniz dizi programları olabileceği gibi bilgisayar oyunu için de vakita ayırmanızda bir mahsur yoktur fakat bunlarda aşırıya kaçmamalı ve tv ya da bilgisayar başına oturduğunuzda orada çakılıp kalmamalısınız. Şimdi size örnek bir dağılım yapacağım.
  Burada örnek olması açısından bir hafta sonu gününü ve hedefleri büyük bir öğrenciyi dikkate alarak yerleştirme yapacağım.

  08-09=== Kalkış ve Kahvaltı
  09-10=== 1. Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme
  10-11=== 2. Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme
  11-12=== 3. Ders Çalışma + 15 dk Dinlenme
  12-13=== Dinlenme + Öğle Yemeği + Tv.
  13-14=== Sosyal Aktivite (Gezi, Piknik, Sportif Aktivite vs.)
  14-15=== Sosyal Aktivite (Gezi, Piknik, Sportif Aktivite vs.)
  15-16=== Bilgisayar ya da yetenek geliştirme(Resim, müzik vs..)
  16-17=== Kitap Okuma + 15 dk. Dinlenme
  17-18=== 4. Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme
  18-19=== 5. Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme
  19-20=== Akşam Yemeği + Tv 20-21===Tv
  21-22=== 6. Ders Çalışma + 15 dk. Dinlenme
  22-23=== Haftalık Tekrar + 15 dk. Dinlenme (Hafta içi 30dk. Günlük Tekrar)
  23----=== Kesin Yatış
  Bu vakitlerin yerleri sizin şartlarınıza göre değiştirilebilir. Burada 9 saat uyku verilmiştir. Bu vakit 8”e de indirilebilir. Ders Çalışma vakitlerinin içeriği konu anlatımı çalışma ve test çözümüdür. Son olarak programınızı anne ve babanızla paylaşmalı onların da fikirlerini almalı ve programınızın sürekliliği konusunda onlardan yardım istemelisiniz. Kendi başımıza kaldığımızda programımızı delme ihtimalimiz daha fazla olduğundan yaptığımız programı anne ya da babamıza izah ederek kendinizin takip ve kontrol edilmenizi sağlamanız faydalı olabilir. Bu konuda bir öğretmeninizden de yardım isteyerek çalışmalarınızın değerlendirilmesi ve takip konusunda destek alabilirsiniz.
  “UNUTMAYINIZ Kİ; KENDİLERİYLE İLGİLİ PLANLARI OLMAYANLAR BAŞKALARININ PLANLARINA DAHİL OLURLAR...
  YAPTIĞI PROGRAMA UYMAYAN KİŞİ HEDEF SAHİBİ DEĞİL, HAYAL SAHİBİ KİŞİDİR...
  YOKUŞTA AKMAYAN TER, ÇUKURDA AKAN GÖZYAŞINA DÖNÜŞÜR...”
  Şimdi sıra uygulamaya geldi. Şimdi değilse ne zaman...
  Başarı mutluluk ve huzur dolu günler dileklerimle üç şeyden asla vazgeçmeyin; SEVMEKTEN, GÜLÜMSEMEKTEN ve de HEDEFLERİNİZDEN...
  Piraye| bunu beğendi.
 2. !..GncFB.ip3q..!

  !..GncFB.ip3q..! Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2008
  Mesajlar:
  537
  Beğenileri:
  73
  Ödül Puanları:
  16
  teşekkürler paylaşım için ama ben bu şekilde planlı çalşıma dediğinize karşıyım neden mi?işk önce insan kendini buna zorunlu kılıyo ve kasıyor kendiini böyle oluncada zorla ders çalışıyo gibi oluyor bence insan ne zaman ders çelışmak ,ne zaman içinden gelirse ozaman ders çalışmaya ders çalışmak derim ben yoksa planım var diye ders çalışmak saçma geliyor ve bu benim fikrim;)
 3. özgür_kız

  özgür_kız Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.719
  Beğenileri:
  371
  Ödül Puanları:
  36
  Bizim rehperlik hocamız herkese uygun ders programı hazırlıyor.Önce herkesin nelerden hoşlandığını,kapasitesini herşeyini sorup soruşturuyor ve bize uygun program hazırlıyor...hem hiç sıkılmıyorsun.Bilgisayarıda açabiliyorsun.Gezebiliyorsun.Soruda çözebiliyorsun.Anlıyacağınız hep soru çözme yok bu programda..
 4. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36
  ipek' e katılıyorum bence de öyle olmalı insan bi programa bağlı kalmamalı
 5. özgür_kız

  özgür_kız Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.719
  Beğenileri:
  371
  Ödül Puanları:
  36
  bence en uygun programı bize siz söyleyebilirsiniz.Öss ye hazırlanan bireyler olarak kuşum:)
 6. bitil

  bitil Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  Bizim rehperlik hocamız herkese uygun ders programı hazırlıyor.Önce herkesin nelerden hoşlandığını,kapasitesini herşeyini sorup soruşturuyor ve bize uygun program hazırlıyor...hem hiç sıkılmıyorsun.Bilgisayarıda açabiliyorsun.Gezebiliyorsun.Soruda çözebiliyorsun.Anlıyacağınız hep soru çözme yok bu programda..
  Genişletmek için tıkla...
  eğer bi sorun olmazsa programı verebilir misin acaba çünkü ben hazırladığım programlara uyamıyorum senin dediğin gibi gezmek ve bilgisayara da oturmak istiyorum hep test çözmek istemiyorum :)
 • !...Kbrr...!

  !...Kbrr...! Üye

  Katılım:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  586
  Beğenileri:
  313
  Ödül Puanları:
  16
  evet özgür_kız verirsen çok seviniriz
 • Persephone

  Persephone Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.521
  Beğenileri:
  485
  Ödül Puanları:
  83
  sabahçı mı öğlenci mi tam gün mü buna göre hazırlayabiliriz
 • cici_kız

  cici_kız Üye

  Katılım:
  8 Mart 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çalışma programı istiyorum

  merhaba arkadaşlar ben yozgat kadışehrinde yaşıyorum 7.sınıf öğrencisiyim ama bi türlü kendime ders programı hazırlayamıyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim isterseniz çıkş giriş saatlerimi söyliyim belki yardımcı olmak istersiniz.ne dersiniz? ben hersaba 8 de okula gidiyorum 3 çıkıyorum sonra oklu kursum var 5 e kadar salı günleri ise okul çıkışı dersane var aslında gece 9 a kadar sürüyo ama ben 5 kadar kalıyorum okul kur çok ağır geliyo nide okul var tabi. Burda tiyotro,sinema hatta park bile bi tane var o yüzden çoğu zamanım bilgisayar başında geçyor ama kitap okumayı çok seviyorum.Bana yardımcı olursanız çok severim biraz çok yazdım sanırım k.bakmayın iyi günler :):)
 • güneş44

  güneş44 Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  yazı için teşekkürler gerçekten çok işime yarıyacak. düzenli ders çalışmama yardımcı olur inşaallah.:)
 • Sayfayı Paylaş