Kıllcalllık,Adezyon ve Kohezyon

Konu 'Fizik 10. Sınıf' bölümünde beerin tarafından paylaşıldı.

 1. beerin

  beerin Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2011
  Mesajlar:
  116
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  19

  Arkadaşlar yüzey gerilimi kılcallık adezyon ve kohezyon hakkında acilen bilgilere ihtiyacım var kısa ve öz bilgiler olması lazım. İnternette bulunan bilgiler uzun ve karmaşık hiçbir şey anlamadım :( :confused: :confused: :cold:
 2. Moderatör Gizem

  Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  638
  Beğenileri:
  356
  Ödül Puanları:
  63
  Adezyon: Sıvı moleküllerinin başka maddelerin molekülleri arasındaki çekim kuvvetidir. Maddelerin ıslanmasının sebebi moleküller arasındaki bu kuvvettir. Her maddenin adezyon özelliği vardır fakat bazılarında daha azdır.

  Kohezyon: Bir maddenin kendi molekülleri arasındaki çekim kuvvetidir. Sıvının dağılmadan bir arada durmasını sağlar. Suyun damlacık şeklinde durması bu yüzdendir.

  Yüzey Gerilimi: Bir sıvının yüzeyinin elastik bir tabaka gibi davranmasını sağlayan özelliktir. Suyun iç kısmındaki moleküller, onları çevreleyen diğer su molekülleri tarafından her yöne eşit kuvvetle çekilir. Sonuçta her su molekülü üzerindeki net kuvvet sıfır olur. Yüzeydeki su moleküllerinin ise üst kısımlarında komşu su molekülleri yoktur. Böylece su yüzeyinde delinmesi nispeten güç bir tabaka oluşur.

  Bazı böcekler yüzey gerilimi sayesinde su üzerinde yürüyebilir.

  Kılcallık (Kılcal Hareket): Suyun çok dar bir boruda/kanalda yerçekimi kuvvetine karşı hareketini ifade eder. Bu hareket oluşur, çünkü su kanalın yüzeyine yapışır ve daha sonra kanalda yapışan su kohezyon kuvveti sayesinde üzerinden daha fazla suyun geçmesini sağlar. İşlem, yerçekimi adezyon kuvvetini yenecek kadar; su kanaldan yukarı geçinceye dek tekrarlanır.

  Bu olayı doğada da görmek mümkündür. Örneğin, ağaçların kılcal damarlarında su en yüksek dallara kadar yerçekimine karşı hareket edebilmektedir.


  Umarım işine yaramıştır. :rolleyes:
  beerin bunu beğendi.
 3. beerin

  beerin Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2011
  Mesajlar:
  116
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  19
  Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş