Kimya Konu Anlatım

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde -Yağmur- tarafından paylaşıldı.

 1. -Yağmur-

  -Yağmur- Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  39
  Ödül Puanları:
  0

  1=) İyon yükü ve yükseltgenme basamağı hesaplamaları
  2=) Ametal-Ametal ; Ametal - Metal bileşiklerinin yazılması ve adlandırılması
  3=) İyonik Bileşiklerin örgü yapısı
  4=) Moleküllerinin ''levis yapısıyla gösterimi ''
  5=) Organik ve Anorganik bileşikler
  6=) Organik moleküllerin ''Hidrofil ve Hidrofob'' Bölümleri
  7=) Kimyasal Tepkime Çeşitleri ve örnekler
  8=) Polimerleşme

  BU KONULAR HAKKINDA ÇOK DETAYLI KONU ANLATIM VE KONULARLA İLİŞKLİLİ ÖRNEKLER LAZIM , BU KONUDA BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?
 2. kaan955

  kaan955 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Polimerleşme

  Polimerleşme, polimerlerin oluşmasını sağlayan kimyasal tepkimeyi belirten terim. Çoğunlukla 1 ya da 2 bileşiğin 1 ya da l'den çok küçük molekülünden (monomer) oluşan polimerler, 2 temel polimerleşme tepkimesinin sonucudurlar. Çift (ya da üçlü) bağ içeren moleküller, aynı ya da başka bileşiğin molekülleriyle, polimerleşmenin yanı sıra, katılma tepkimesi de verirler. Bu moleküllerin biraraya gelerek oluşturdukları uzun zincirlerde (polimerler) çift bağların yerini tekli bağlar alır. Dolayısıyla poîimerler, yüzlerce karbon atomundan kurulu uzun bir karbon zinciri taşıyan alkanlar-dır. Buna etenin (CHCH) polİmerleşmesi örnek
  gösterilebilir. Uygun koşullarda eten polimerleşerek polieten ya da politen verir. Bu uzun hidrokarbon zincirinde yapıyı kuran, yinelenen yalın birim —CH2— grubudur ve polimerin formülü (— CH.j— )n biçiminde yazılır; burada n biraraya gelen yalın grupların sayısını gösterir.
  Polimeri eşmenin ikinci türü olan yoğunlaşma polimerleşmesinde, monomerler yoğunlaşma tepkimelerine katılırlar. Başka bir deyişle, moleküllerarası yeni bir bağın oluştuğu her an, aralarından yalın bir molekül, elenir. Monomer moleküllerinin aynı cinsten ya da farklı en az 2 işlevsel grubu bulunması gerekir. Böylece her monomer en az 2 farklı yerde yeni bir bağ oluşturabilir; dolayısıyla da uzun bir zincir kurabilir. Sözgelimi, bir kar***silik asitle bir alkol tepkidiklerinde, bir su molekülü eleyerek yoğunlaşıp ester oluştururlar; iki kar***sil grubu bulunan bir molekül, 2 hidroksil gruplu bir başka molekülle tepkidiğindeyse, yoğunlaşma polimerleşmesi sonucunda terilen gibi polyesterler oluşur.
  -Yağmur- bunu beğendi.
 3. kaan955

  kaan955 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  İnorganik Ve Organik Bileşikler

  Organik bileşikler, genellikle canlıların yapısında bulunan ve hepsi mutlaka karbon atomu taşıyan moleküller. Organik moleküllere örnek olarak proteinleri, karbonhidratları, lipidleri ve nükleik asitleri verebiliriz. Ancak, burada bir yanılgıya düşmeyelim, karbon içeren her bileşik organik olmak zorunda değil. Örneğin, yapısında karbon içeren karbonat, bir inorganik molekül.

  İnorganik bileşikler ise, sıklıkla karbon taşımayan moleküller. Bunlara örnek olarak da, anyonlar veya katyonlar olarak sınıflandırılan çeşitli iyonik bileşikler ile kovalent bileşikleri verebiliriz.

  Bir de, “anorganik bileşikler” var. Bu bileşikler de, canlı organizmaların yapısında bulunan ama karbon atomu taşımayabilen moleküller. Organik moleküllerden farklı olarak karbonat ile de bileşikler meydana getirebiliyorlar. İnorganik moleküllerse karbonat ile bileşikler yapamıyorlar. Anorganik moleküllere örnekler de su, çeşitli asit ve bazlar ile tuzlar.

  İnsan vücudunun işlevleri, sıklıkla organik ve anorganik bileşiklere gereksinim duyuyor. İnorganik bileşikleriyse, sentezlemek yerine dışarıdan besinlerle almayı yeğliyoruz. Çoğu kaynakta inorganik bileşik olarak sınıflandırıldığını görebileceğiniz su (H2O), vücutta sentezlenebilen, ya da tepkimelerin yan ürünü olarak ortaya çıkan bir bileşik. Herhangi bir maddenin insan vücudunda (ya da başka bir ortamda) sentezlenememesi, sentez tepkimesi için gereken enzim, katalizör ya da benzeri koşulların bulunmamasından kaynaklanır. Organik moleküllerin senteziyse, oldukça ayrıntılı ve çok uzun bir konu. Her organik molekül, uygun bileşenlerin ve enzimlerin varlığında, farklı şekillerde sentezlenir. Ayrıntılı bilgi için bir üniversite Biyokimya kitabına ulaşarak, organik bileşiklerin farklı sınıfları konusundaki bilgileri okumanızı öneririm.
  -Yağmur- bunu beğendi.
 4. kaan955

  kaan955 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Benden bu kadar:))
 5. etütodası.biz

  etütodası.biz Üye

  Katılım:
  16 Ekim 2009
  Mesajlar:
  182
  Beğenileri:
  301
  Ödül Puanları:
  0
  Benim geçmişteki mesajlarıma bakarsan bu konuların hepsi var
  -Yağmur- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş