Kimya teknisyeni

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  KİMYA TEKNİSYENİ
  TANIM
  Her türlü kimyasal hammadde üretim kalite kontrol ve analizde araştırma ve geliştirme laboratuarlarında kimya mühendislerinin ve kimyagerlerin denetimi altında çalışan kişidir.
  GÖREVLER
  - Kimya mühendisi veya kimyager denetiminde her türlü kimyasal analizin ön hazırlıklarını yapar
  - Laboratuar uygulamaları için gerekli levha şema model grafik resim ve deney malzemelerinin hazırlıklarını yapar
  - Üretim sürecinde hammadde yarı mamul madde ve mamul maddenin kalite kontrolünü laboratuarda çeşitli analiz yöntemlerini kullanarak gerçekleştirir
  - Gözlem ve deney sonuçlarını kaydeder sonuçları çizelgelere aktarır
  - Laboratuar araçlarının bakım ve onarımını yapar güvenlik önlemlerini alır. (Musluk gaz elektrik kontrollerini yapar.)
  - Kimyasal madde ve malzemelerin kurallara uygun depolanmasını sağlar ve depo kayıt defterini tutar.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  Aşağıdaki laboratuar araç ve gereçlerini kullanır;
  - Cam gereçler (deney tüpü pipet büret desikatör huni mezür beher erlen baget geri soğutucu santigrat derece)
  - Porselen gereçler (havan kapsül meçe hunisi kroze porselen fincan)
  - Cihazlar (etüv külfırın santrifüj spektrofotometre alev fotometresi viskozimetre PH metre elektronik terazi refraktometre gaz ve sıvı kromatografisi)
  - Kimyasal maddeler (sülfirik asit nitrik asit hidroklorik asit organik ve inorganik bazlar tuzlar saf su vb.).
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Kimya teknisyeni olmak isteyenlerin;
  - Fen bilimlerine özellikle kimyaya ilgi duyan ve bu alanda başarılı
  - Dikkatini bir noktaya uzun süre toplayabilen
  - Ayrıntıyı algılayabilen
  - Sabırlı titiz ve araştırmadan hoşlanan
  - Kimyasal maddelere karşı allerjisi olmayan
  - Bedence sağlam ve güçlü (özellikle koku alma duyusu gelişmiş renk körlüğü olmayan)
  kimseler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Kimya teknisyenleri; kimyasal maddelerle mamul ve yarı mamul üreten endüstriyel fabrikaların veya hastanelerin laboratuarlarında görev yaparlar. Görev yeri çok temizdir ancak kimyasal madde ve zehirli toksit kokusu içerir. Ciltte gözde ve solunum yollarında tahriş edici reaksiyonlara kesiklere ateş ve kimyasal madde yanıklarına radyoaktif maddelere maruz kalabilirler. Kimyasal maddelerden dolayı zehirlenmeler olabilir. Kişi verilen yönergelere göre işini tek başına yürütür. Ancak zaman zaman mühendis tekniker ve diğer çalışanlarla iletişime girebilir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  - Kimya teknisyenleri kimyasal maddelerle mamul veya yarı mamul ürünler üreten (çimento cam kil seramik azot-gübre demir-çelik şeker yağ sabun boya selüloz plastik elyaf gıda petrol tekstil vb.) endüstri alanlarının araştırma geliştirme ve kontrol laboratuarlarında
  - Hastanelerde ve özel klinik laboratuarlarında
  - İl hıfzısıhha kuruluşlarında
  - Belediye laboratuarlarında
  - Kamu kuruluşlarının laboratuarlarında
  - Sağlık kuruluşu bulunan bankalarda çalışabilirler.
  Endüstriyel alanlar gelişme halinde olduğundan bugün ve gelecekte kimya teknisyenliği mesleğine olan talebin artacağı söylenebilir.
  Kimya alanında her gün yeni gelişmeler ve buluşlar olmaktadır ve meslekte sürekli yenilikler mevcuttur. Ayrıca bu meslekte kullanılan araç-gereçlerde de değişiklikler olmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle yeni alet ve cihazların kullanıldığı gözlenmektedir. Bazı ölçüm ve testlerin bilgisayar yardımıyla yapılmasına başlanmıştır.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Kimya teknisyenliği mesleğinin eğitimi Erkek teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Teknik Anadolu Meslek Teknik Endüstri meslek liseleri ve Çok Programlı liselerin “Kimya” bölümünde verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Endüstri meslek liseleri ile çok programlı liselere girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.
  Teknik liselerin “Kimya” bölümünde okuyabilmek için endüstri meslek liselerinin birinci sınıfını okuduktan sonra belli derslerden başarılı olmak gerekmektedir.
  Anadolu Teknik liselerine girebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yıl açtığı merkezi sistemle yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Kimya teknisyenliği mesleğinin eğitim süresi endüstri meslek ve çok programlı liselerde 4 yıl Teknik liselerde 4 yıl Anadolu teknik liselerinde ise 1. yıl yabancı dil eğitimi olmak üzere 5 yıldır.
  Meslek eğitiminde öğrenciler lise genel kültür dersleri yanında Temel Kimya Temel Kimya Laboratuarı Meslek Hesapları Anorganik Sınai Kimya Organik Sınai Kimya Analitik Kimya (Nitel) Analitik Kimya (Nicel) Organik Kimya ve Uygulaması Biyokimya ve Uygulaması İşletme Bilgisi Analitik Kimya Laboratuarı Analitik ve Enstrümantasyon Laboratuarı Anorganik Kimya Anorganik Kimya Laboratuarı gibi meslek dersleri alırlar.
  MESLEKTE İLERLEME
  Meslek liselerinin “Kimya” alanından mezun olanlar gerekli şartları taşımaları şartıyla istedikleri takdirde ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
  Ayrıca meslek liselerinin kimya bölümünden mezun olanlar üniversitelerin Kimya Öğretmenliği Lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
  Meslek yüksekokulu “Kimya” programını bitirenler “Kimya Teknikeri” fen-edebiyat fakültesi “Kimya” programını bitirenler “Kimyager” mühendislik fakültelerinden mezun olanlar “Kimya Mühendisi” unvanını alırlar.
  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  EĞİTİM SÜRESİNCE
  - Meslek eğitimi süresince öğrenci pratik eğitim yaptığı işletmede aylık olarak asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere bir ücret alır. Bu ücret öğrencinin çalışması karşılığı olup işveren tarafından ödenir. Bunun haricinde öğrenci eğitim süresince herhangi bir kazanç elde etmemektedir.
  EĞİTİM SONRASI
  - Meslek eğitimini bitiren kimya teknisyenlerinden özel sektörde çalışanlar yetenekleri statüleri ve sektörün kuralları çerçevesinde asgari ücretten az olmamak üzere değişen oranlarda ücret alırlar.
  - Kamu sektöründe ise devlet memurlarına uygulanan maaş sistemi yürürlüktedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alanlar lise mezunlarına göre bir üst derece ile göreve başlarlar. Kamu kuruluşlarında asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar.
  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili eğitim kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş