kimya

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde zeynep ersoy tarafından paylaşıldı.

1. zeynep ersoy

zeynep ersoy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar 9.sınıfa gidiyorum önerebileceğiniz kimya soru bankası var mı ?
  2. MéRwé $$$

MéRwé $$$ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kimyaa

ben kimya dersinden proje ödevi aldım konum " kimyasal türler ve etkileşimi " bana yardım eder misiniz ??:eek: ;)
  3. Gamze'

Gamze' Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    0
    Bildiğim kadarı ile proje/performans ödevlerine yardım edilmiyordu.........
  4. pangeya

pangeya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bilmişlik yapma

KİMYASAL TÜRLER VEETKİLEŞİMLERİ
    KİMYASAL TÜRLER ARA***TKİLEŞİMLER
    A)Kimyasal Türler

Atom:
    Elementlerin özelliğini taşıyan en küçük birimineatom denir.Ya da fiziksel ve kimyasal yöntemlerle daha basitbirimlerine ayrıştırılamayan, maddenin en küçük birimine atomdenir. Gözle görülmesi imkânsız, çok küçük bir parçacıktır vesadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu)ile incelenebilir
    Özellikleri:
    1. Elementlerin özelliğini taşıyan en küçük yapıtaşlarıdır.2. Atomlar fiziksel ve kimyasal yöntemlerle daha basitbirimlerine ayrıştırılamazlar. (Ancak nükleer yöntemlerleparçalanabilirler.)3. Atomlar p,n,e- gibi daha küçük taneciklerden oluşmuşlardır.4. Bir elementi oluşturan tüm atomların, proton sayılarıdolayısıyla kimyasal özellikleri bir birinin aynıdır.5. Bir elementi oluşturan tüm atomların, nötron sayılarıdolayısıyla fiziksel özellikleri bir birinin aynı olmaya bilir. (Bu türatomlara izotop atomlar denir.)
    Molekül
    : Genel olarak molekül, saf kimyasal maddenin(element ya da bileşik) kendi başına bütün kimyasal bileşiminive özelliklerini taşıyan, en küçük parçasıdır.
    Atomik Moleküller
    ; O2, N2, F2 , Cl2 , P4, S8 …
    Bileşik Moleküller:
    CO2, NO2, SO2...NOT: NaCl, AlCl3, NaNO3 gibi iyonik bileşikler gerçekte moleküldeğil iyonik kristaller olarak bilinirler.

KONU BUMU ÖYLEYSE BİR ARA DÖNERİM

Sayfayı Paylaş