Kişiliğin Hangi Yönleri Değişir?

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Kişiliğin Hangi Yönleri Değişir?

  Anlatıldığı gibi kişilik insanın değişmeyendurağan bir özelliği değildir. Değişeninsanın karakterimizacızeka ve yetenekleridir.
  ● Karakter:Kişiye özgü davranışların bütünü olupinsanın bedenselduygusal ve zihinsel etkinliğine çevrenin verdiği değerdir.Bireyin karakterikişisel özelliklerleiçinde yaşanılan çevrenin değer yargılarından oluşur.Bu değer yargılarını benimseyip benimsememekarakteri oluşturur.Karakterdekişilikleiçinde yaşanılan çevrenin değer yargıları birlikte yorumlanır.
  Kişide bazı davranış biçimleridiğerlerine oranla daha belirgin olarak kendini belli eder.Bazı davranış biçimlerimizilgi ve yeteneklerimiztutum ve yönelişlerimizadımızla birlikte bizi belirleyici olarak kullanılıyorsabunlar bizim karakteristik özelliğimiz yani karakterimizdir.Bundan da anlaşılıyor ki karakterkişiliğin değişken bir yönüdür.Çünkü her an tutumlarımızilgilerimizyeteneklerimizbeklentile rimiz değişebilir.Bu da davranışlarımıza yansır.Bundan da anlarız ki kişiliğimizde faklılaşmalar görülüyor.
  Karakteraileokulçevre içinde çocukluk çağından itibaren gelişmeyebiçimlenmeye başlar.Bu biçimlenme uzun süre devam eder.Bu biçimin öğeleri sürekli değişir ve bu da kişiliğin değişmessi için bir etkendir.
  Kişiliğin değişen bir diğer yönü de mizeç yani huydur.
  ● Mizaç:Günlük yaşantı içinde kişiye özgüoldukça sınırlıbelirli duygusal tepkilerinnitelik ve nicelik bakımından değişmesidir.Otonom sinir sisteminin özelliği veya iç salgı bezlerinin az ya da çok çalışması gibi soyaçekimle gelmiş olan fizyolojik özelliklerin nedenlediği psikolojik tutumlarımızdır.Çabuk kızmaksıkılmakneşelenmeköfkelenmek hareketli ya da hareketsiz olmak vs.bireylere göre değişen mizaç özellikleridir.
  İçsalgı bezleri doğrudan doğruya kana karışan ve hormon adıyla anılan bazı kimyasal maddeler salgılarlar.Bu hormonlar kan aracılığıyla tüm bedeni dolaşırorganizmanın büyüme ve gelişmesine doğrudan etkide bulunurlar.Bugün bazı bezlerin bazı şahsiyet özellikleri üzerindeki direkt etkisi bilinmektedir.Sözgelimi tiroid bezi hormonlarından biri olan tiroksin hormonunun kana gereğinden fazla salınması aşırı canlılığabedensel etkinliklerde bir kamçılanmayaasabi gerilimleraşırı duyarlılığaduygusal ve heyecansal dengesizliklere yol açar.Bunun aksine az salgılanması ise tembelliğe hareketsizliğefiziki güçsüzlüğe ve bedensel yorgunluğa neden olur.
  ● Zeka ve Yetenekler:Bir kişiyi tanımlamak ve kişiliğini belirtmek isterken onadeğişik açılardan bakar ve değişik yönlerini değerlendiririz.Zekayetenekheyecanlılık içedönüklükkavgacılıkcanlılıksosyal girginliksosyal uyumbaskınlık bu tür özelliklerdendir.
  Kişiliği tanımlamada egemen olan yön ağırlıkla sosyal yöndür.fizik yapı gibi zeka ve yetenekler karşısında da toplumun kişiye karşı belirli bir vaziyet alışı vardır.Bu görünüş ve yetenekler toplumun kişiye karşı davranışlarında tayin edici rol oynar.Kişinin toplumun bu yönelişine karşı tepki ve davranışlarını belirler.Böylece etki ve tepki halinde kişi-toplum ilişkileri kendi özel kuralları içinde sürer gider.

Sayfayı Paylaş