Kişisel-Sosyal-Ekonomik-Siyasi Haklarımız Nelerdir?

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde merve9595 tarafından paylaşıldı.

1. merve9595

merve9595 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

kişisel-sosyal-ekonomik-siyasi haklarımız nelerdir?Pazar gününe kadar zamanım var

2. ayşemmm

ayşemmm Üye

Beğenileri:
    1.076
    Ödül Puanları:
    0
    kişisel haklarımız nelerdir?

kişilerin doğuştan sahip oldukları, devredilemeyen hak ve özgürlüklerdir.

aşağıdaki liste, uygulamış olduğu grup terapisine katılan insanların söylediklerini bir araya getiren, whitfield (1989) tarafından oluşturulmuştur.

-sadece yaşamımı sürdürmenin ötesinde birçok seçeneklerim bulunmaktadır.
    -içimdeki çocuğu keşfetme ve onunla ilişki kurma hak ve özgürlüğüm vardır.
    -çocukken istediğim halde bana verilmeyen, istemediğim halde bana zorla verilen şeylerle ilgili üzülme ve bu üzüntümü ifade etme hak ve özgürlüğüm vardır.
    -kendi değer ve ölçütlerimle, davranışlarımı yöneltme hak ve özgürlüğüm vardır.
    -kendi değer sistemimi, benim için uygun ve geçerli bir düzen olarak görme ve kabul etme hak ve özgürlüğüm vardır.
    -hazır olmadığım, tehlikeli ya da benim değerlerime uymayan şeylere "hayır" deme hak ve özgürlüğüm vardır.
    -onurlu ve şerefli bir yaşam sürdürme hak ve özgürlüğüm vardır.
    -kendi yaşamımla ilgili karar verme hak ve özgürlüğüm vardır.
    -benim için neyin önemli ya da önemsiz olduğuna karar vererek, yaşamımı ona göre düzeltme hak ve özgürlüğüm vardır.

BİR TEŞEKKÜR YETER...:)
    berna56, ***yağmur*** ve merve9595 bunu beğendi.
  3. ayşemmm

ayşemmm Üye

Beğenileri:
    1.076
    Ödül Puanları:
    0
    sosyal haklar nelerdir?

sosyal haklar

Ailenin Korunması: Anayasaya göre, aile “toplumun temeli”dir. Bu nedenle devlet, ailenin huzur ve refahını, özellikle anneyle çocukların korunmasını sağlayacak önlemler alır ve gerekli örgütleri kurar. Aynı zamanda, aile planlamasının, yani istenen zamanda ve sayıda çocuk sahibi olunmasının öğretilmesi ve yaşama geçirilmesi konusunda da devlete görev düşmektedir.

Eğitim ve Öğrenim: Devlet, vatandaşların eğitim ve öğrenimlerini sağlamak zorundadır. Ülkemizde sekiz yıllık eğitim bütün vatandaşlar için zorunludur. Devlet, vatandaşları arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin, herkesin çağdaş eğitim koşulları içinde ve parasız olarak temel eğitim koşulları içinde parasız olarak temel eğitim almasını sağlamakla yükümlüdür. Devlet, ayrıca, maddi olanakları yetmeyen öğrenciler için burslar sağlar ve gerekli yardımları yapar. Özel eğitime ihtiyacı olanlar için gerekli önlemleri alır.

Çevre Sağlık ve Konut Hakkı: Devlet, vatandaşlarının sağlıklarına zarar vermeyecek, temiz ve dengeli bir çevrede yaşamalarını sağlamak için gereken çabayı gösterir. Devletin vatandaşlarına karşı görevlerinden biri de, onların sağlık koşullarıyla ilgilenmek, hastaneler açmak, salgın hastalıkları önlemek, bulaşıcı hastalıklara karşı parasız aşı sağlamaktır. Devlet, ayrıca, vatandaşların konut ihtiyaçlarını sağlamak için önlemler alır.

Gençlik ve Spor Konularındaki Ödevler: Cumhuriyetimiz gençlere emanet edilmiştir. Gençlerin yetişmeleri ve kendilerini geliştirmeleri ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, devlet, gençlerin yetişmelerini sağlayacak koşullar yaratır; gençleri, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan korumaya çalışır; sporu teşvik eder.

Sosyal Güvenlik Hakları: Sosyal güvenlik ile ilgili önlemleri almak ve gerekli örgütlemeyi sağlamak devletin temel görevlerindendir. Devlet, sakatlarla yaşlılara yardım etmek şehitlerin dul ve yetimleri ile gazileri korumak korumaya muhtaç çocukları topluma kazandırmak için gerekli önlemleri alır. Ayrıca, yabancı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının aile birliğini, çocukların eğitimini ve kültürel ihtiyaçlarını sağlamaya çalışır.

Kültürel ve Sanatsal Ödevler: Bir ülkenin kültür, tarih ve sanat alanında sahip olduğu varlıklar ve değerler, o ülkenin hazinesi gibidir. Bunların kaybedilmemesi ve geliştirilmesi için devlet gerekeni yapmakla yükümlüdür. Devlet, sanatçının korunması ve desteklenmesi, sanatın sevilip yayılması için de gerekeni yapar.

BİR TEŞEKKÜR YETER...
    berna56, ***yağmur*** ve merve9595 bunu beğendi.
  4. ayşemmm

ayşemmm Üye

Beğenileri:
    1.076
    Ödül Puanları:
    0
    ekonomik haklarımız nelerdir?

: Devlet güçsüzleri, güçlüler karşısında korumak gerçek eşitliği ve toplumsal dengeyi sağlamak amacıyla vatandaşlara ekonomik haklar tanımıştır. Çalışma hakkı, tüketici hakları gibi haklar başlıca ekonomik haklardır.
    * Bir Ülkede Ekonomik Haklar Eşitlikle Korunamadığında Şu Sorunlar Ortaya Çıkar:
    1. İnsanın doğuştan sahip olduğu temel haklar korunamaz.
    2. Çalışanlar emeğinin karşılığını alamaz.
    3. Çalışanların sağlıklı bir ortamda çalışmalar mümkün olmaz.
    4. İnsanların hak ve özgürlükleri korunamaz.
    * Türk Kadınının Çalışma Hayatındaki Yeri:
    Ülkemizde kadınlar sosyal yaşama öncelikle öğretmen olarak katılmıştır. Günümüzde kadınlarımız her alanda son derece başarılı hizmetlerde bulunmakta ve erkeklerle el ele toplumun kalkınması için çalışmaktadırlar

BİR TEŞEKKÜR YETER...
    berna56 ve merve9595 bunu beğendi.
  5. ayşemmm

ayşemmm Üye

Beğenileri:
    1.076
    Ödül Puanları:
    0
    Sosyal Haklar Nelerdir?
    sosyal haklar toplumun vicdanen uymasını zorunlu hissettiği haklardır.
    acaba sosyal haklar da insan hakları sayılsın mı diye bir soru üzerinde konuşmak gerekiyor.
    bana göre sosyal haklar insanların doğuştan sahip olduğu haklar kategorisine veya vazgeçilebilir haklar kategorisine giremez.çünkü bir kişininin sosyal yardım alma hakkı vardır ama durumu kötü ise.lakin bu hakka insan doğuştan sahip olunan yaşama hakkı kadar sahip değildir.insan hakları vazgeçilemez fakat sosyal haklardan vazgeçilebilir.

bu konu üzerine aynı veya farklı görüşü olanların görüşlerini bekliyorum

insan hayatı yaşamalı hayat insanı değil!...

berna56 ve merve9595 bunu beğendi.
  6. merve9595

merve9595 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkür ederim çok işime yaradı ALLAH razı olsun eline koluna sağlık ALLAH ne muradın varsa versin
  7. çılgın aşık

çılgın aşık Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    sağol çok yardımcı oldunuz
  8. çılgın aşık

çılgın aşık Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    kim mesaj yazdı
  9. .zombie..

.zombie.. Üye

Beğenileri:
    1.820
    Ödül Puanları:
    0
    neden her konuda alakasız yorumlar yapıyosun?
  10. SoulSlayer

SoulSlayer Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    709
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkürler

Sayfayı Paylaş