Kıssadan Hisse ...

Konu 'Alıntı Yazılar' bölümünde Toгgαи tarafından paylaşıldı.

1. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer. Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır. En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar verir.

...
    Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser. Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır. B ir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır!

Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü zorluk ile. Kuyudan çıkmanın sırrı, bu zorluğu silkeleyip bir adım yükselmektir. Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz. Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın.

HaYaT SéRSéRi bunu beğendi.
  2. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Ulu bir kavak ağacının yanında bir kabak filizi boy göstermiş.
    Bahar ilerledikçe bitki kavak ağacına sarılarak yükselmeye başlamış. Yağmurların ve güneşin etkisiyle müthiş bir hızla büyümüş ve neredeyse kavak ağacı ile aynı boya gelmiş.
    ...
    Bir gün dayanamayıp sormuş kavağa:
    -Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?
    -On yılda, demiş kavak.
    -On yılda mı? Diye gülmüş ve çiçeklerini sallamış kabak.
    -Ben neredeyse iki ayda seninle aynı boya geldim bak!
    -Doğru, demiş kavak.Günler günleri kovalamış ve sonbaharın ilk rüzgârları başladığında kabak üşümeye sonra yapraklarını düşürmeye, soğuklar arttıkça da aşağıya doğru inmeye başlamış.
    Sormuş endişeyle kavağa:
    -Neler oluyor bana ağaç?
    -Ölüyorsun, demiş kavak.
    -Niçin?
    -Benim on yılda geldiğim yere, iki ayda gelmeye çalıştığın için.

* Çalışmadan emek harcamadan gelinen nokta başarı sayılmaz.
    Kolay kazanılan, kolay kaybedilir. Her işte alın teri ve emek şarttır"

3. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Bir kurbağa sürüsü ormanda yürürken, içlerinden ikisi bir çukura düştü. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplandılar. Çukur bir hayli derindi ve arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün görünmüyordu.

...Yukarıdaki kurbağalar, boşuna uğraşmamalarını söylediler arkadaşlarına : "Çukur çok derin,dışarı çıkmanız imkansız."Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp çukurdan çıkmak için mücadeleye devam ettiler. Yukarıdakiler ise hala boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olduğunu söylüyorlardı.Sonunda kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilendi ve mücadeleyi bıraktı. Diğeri ise çabalamaya devam etti. Yukarıdakiler de, çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürdüler.Ne var ki, çukurdaki kurbağa son bir hamle daha yaptı, bu kez daha yükseğe sıçramayı başardı ve çukurdan çıktı.Çünkü, bu kurbağa sağırdı. O yüzden, arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine kulak asmamıştı.

"Ümidini kaybetmiş bir insanın, başka kaybedecek bir şeyi yoktur"

4. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Arjantin' li ünlü golf ustası ; Roberto de vicenzo, yine bir turnuvayı kazanmış,
    ödülünü alıp kameralara poz vermiş ve kulüp binasına gidip oradan ayrılmak üzere hazırlanmıştı.

Bir süre sonra binadan çıkıp otoparktaki arabasına yürürken yanına bir kadın yaklaştı?Kadın, başarısını kutladıktan sonra ona çocuğunun çok hasta ve ölmek üzere olduğunu anlattı !

Zavallı kadının hastane masraflarını ödemesi olanaksızdı, kadının anlattığı öykü de vicenzo' yu çok etkilemişti, hemen cebinden bir çek defteri ve kalem çıkarttı, turnuvadan kazandığı paranın bir miktarını yazdı.Çeki kadının eline sıkıştırırken de ona ; Umarım bebeğinin iyi günleri için harcarsın dedi.

Ertesi hafta kulüpte öğle yemeği yerken, profesyonel golf derneği' nin bir görevlisi yanına geldi ; Otoparktaki görevli çocuklar bana geçen hafta turnuvayı kazandıktan sonra yanınıza bir kadının geldiğini ve onunla konuştuğunuzu söylediler dedi..

Roberto de vicenzo başını salladı, evet dedi..?
    Görevli ; Size bir haberim var..! O kadın bir sahtekardır, üstelik hasta bir çocuğu da yok !..Sizi fena halde kandırmış efendim dedi alaycı bir tavırla..!

Roberto de Vicenzo ; Yani ortada ölümü bekleyen bir bebek yok mu..? dedi mutlu bir edayla. Hayır, yok dedi görevli..İşte bu, bu hafta duyduğum en iyi haber dedi ; Roberto de vicenzo...

' Aynı pencereden dışarı bakan iki adamdan biri ; Sokaktaki çamuru !..Diğeri ise ; Gökteki yıldızları görür...'
  5. Toгgαи

Toгgαи Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.809
    Ödül Puanları:
    38

Adam,bir haftanın yorgunluğundan sonra
    Pazar sabahı kalktığında bütün haftanın yorgunluğunu
    çıkarmak için eline gazetesini aldı
    ve bütün gün miskinlik yapıp evde oturacağını düşündü.

Tam bunları düşünürken oğlu koşarak geldi
    ve sinemaya ne zaman gideceklerini sordu.
    Baba oğluna söz vermişti bu hafta sonu sinemaya götürecekti
    ama hiç dışarıya çıkmak istemediğinden
    bir bahane uydurması gerekiyordu.
    Sonra gazetenin promosyon olarak dağıttığı
    dünya haritası gözüne ilişti.
    Önce dünya haritasını küçük parçalara ayırdı
    ve oğluna eğer bu haritayı düzeltebilirsen
    seni sinemaya götüreceğim dedi sonra düşündü:
    -Ohh be kurtuldum en iyi coğrafya profesörünü bile getirsen
    bu haritayı akşama kadar düzeltemez.

Aradan on dakika geçtikten sonra oğlu babasının yanına
    koşarak geldi ve
    “baba haritayı düzelttim,artık sinemaya gidebiliriz” dedi.

Adam önce inanamadı ve görmek istedi.
    Gördüğünde de hala hayretler içindeydi
    ve bunu nasıl yaptığını sordu. Çocuk şu cevabı verdi:
    - Bana verdiğin haritanın arkasında bir insan vardı.

"İNSANI DÜZELTTİĞİM ZAMAN
    DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELMİŞTİ."

Sayfayı Paylaş