Kitap Okumanın ÖNEMİ

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Moderatör Bahadır tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana

  OKUMANIN ÖNEMİ

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...


  Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer

  Kitaplar hiç aldatmayan dostlardır
  Bir insanın değeri okuduğu kitaplarla belli olur
  Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır
  KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ

  İnsanlar, hiçbir bilgiye sahip olmadan doğar. Yaşamı boyunca birçok bilgi öğrenir. Başarının sırrı da okumaktır.

  Okulda olduğu kadar hayatta da başarının en önde gelen şartların biri yine okumaktır. Yüzyılların deneme ve araştırma ürünlerinden yararlanmak, uygar ve kültürlü bir insan olmak için çok okumalıyız. Okul kitaplarıyla yetinmemeliyiz. Uygarlık bizden önceki kuşakların biriktiği bilgi ve anıların bir toplamıdır. Biz, uygarlığa o kuşakların kitaplarını okumakla katılabiliriz. Hiçbir şey okumanın yerini tutamaz. Kültürlü bir insan olmanın biricik yolu okumaktır.

  İnsan bir kitabı okuduktan sonra eskisinden daha akıllı hareket edebilmeli, başkalarının sözüne aldanmadan her şeyi daha açık görmeye, daha derin hissetmeye başlamalıdır. Güzelliği daha çok anladım, daha nazik, daha neşeli, daha mutlu oldum. Düşüncelerim gelişti, hayatı ve insanları daha iyi kavradım. Yaşama gücüm, hayata karşı cesaretim daha da arttı. Diyebilirim. O zaman okuma boşa gitmemiştir. Bunları söyleyemezseniz, siz de marangozluk kitabını okuyun, fakat boş sandıklar üzerinde çoluk çocuğu ile yemek yemeğe mahkum olan adama benzersiniz.

  Kitap okurken rast gele, gevşek ve yorgun bir kafa ile okuyoruz. Kitabın bize yararlı olması olanağı sağlayamıyoruz. Oysa ki tüm kuvvet makinemizi harekete geçirmedikçe iyi okumaya olanak yoktur. Bizden daha güçlü bir kafa, bize bir takım fikirlerin telkin etmek istiyor. Biz, böyle okuyuşumuzla onları hazmettiğimizi sanıyoruz. İşte bu sanış bizi aldatmaktadır. Okumayı düşünce ile izlemedikçe bu okuma boşuna yapılmıştır. Emekler boşa gitmiştir. Yıllar boşuna harcanmıştır. Eller boşu boşuna kitap yapraklarını çevirmiştir. Bu bir bakıma anlamsızlıktır.

  Kitaplar solmayan çiçeklerdir. Büyük bir ün salmış hiçbir kitap yok ki en az iki defa okunmadıkça, okunmuş sayılabilsin. Büyük bir kitabı, büyük bir adamı dinler gibi kuvvetli bir düşünce ile okuyunuz. Satırlar üzerinde düşününüz. Aradan bir zaman geçtikten sonra tekrar okuyunuz. Ancak bundan sonradır ki kitap sizin kişiliğinize girer. Bir parça olur sizden... Etkiler hayatınızı, düşüncelerinizi...

  Gençler bol bol kitap okumalıdır.  OKUMA ALIŞKANLIĞI OLUŞMASI
  VE SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN BAZI NOKTALARA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR.


  BUNLAR KISACA ŞÖYLEDİR:

  1- Çağımızda, az okuyan insanla, çok okuyan insanın kişisel ve toplumsal rollerini kıyaslayın.

  2- Okumanın size getireceği, çok yönlü artıları düşünün

  3- Kitap okumanın birçok problemi çözdüğünü, psikolojik rahatlık sağladığını, en yakın ve en sadık dost olduğunu, ömür dakikalarının boşa gitmesine müsaade etmediğini bilin.

  4- Bir alışkanlık, ısrar, rahat ve süreklilikle kazanılır. Okuma konusunda, kendi kendinize söz verin ve bunu inatla sürdürün. Bir süre sonra bunun sonuçları alınacaktır.

  5- Kitap okumaya, size ilginç gelen bir konudan başlayın ki, ilginiz uyansın ve istekli olasınız.

  6- Arkadaşlarınıza kitap hediye edin.

  7- Kitap okumak için kuvvetli bir arzu oluşturun. Bu kitap okuma arzusu nasıl oluşabilir:

  a)- Arkadaş grubunuzda söz sahibi olmak

  b)- Sınıfta rahat konuşmak ve orijinal düşünceler sergilemek için.

  c)- Sınıfın veya okulun en iyisi olmak için

  d)- Geleceğinize en iyi yatırımı yapmak için

  e)- Gazeteci, yazar olmak veya bir kültür alanında çalışmak için

  f)- Bir bilen insan olmak için

  8- Boş zamanlarınızı kitap okumakla doldurun

  9- Kitap okumayı bir plana bağlayın. Günde şu kadar, şu saatlerde.... Hafta sonu şu şekilde gibi... Ayrıca “haftada veya ayda, şu kadar kitap okuyacağım” gibi, kendinizi bağlayacak bir hedef çizin.

  10- Okumanın ilk aşaması, okumaya hazırlıktır. Okuma işlemi sürekli ve önemli ise, öncelikle plan yapmak gerekir. Özellikle ders çalışma amacıyla okumak mutlaka planlı olmalıdır.  Sözgelimi, okuma işlemi her gün aynı saatte başlamalı, kararlı ve sabırlı çalışma temposu uygulanmalıdır. Yani, ne okuyacağımızı, ne amaçla okuyacağımızı iyi bilmemiz gerekir.

  11- Okuma işlemi, bir ders çalışma biçimi ise ve sürekli olacaksa mekanın önemi büyüktür. Oturduğunuz iskemleden, duvardaki resimlere kadar her şey bizi etkileyecektir. Genellikle pencere kenarına oturmamak gerekir. Gürültüden uzak ve boş duvara çevrili bir çalışma masasında çalışmak daha verimlidir.

  12- Okurken herhangi bir şey yemek veya içmek, dikkati dağıtır. Özellikle kuruyemiş yemek sakıncalı olabilir.

  13- Kitap, okumak içindir. Asla orasına burasına yazı yazılmaz. Ancak önemli kısımların altı çizilebilir.

  14- Okuma işlemi dik olarak oturulan bir iskemlede daha yararlı olur.

  15- Kitabın sayfaları orta parmak ile ve sayfanın sağ üstünden açılır. Parmak ıslatarak, alttan sayfa açılmaz.

  16- Sayfa kenarları kıvrılıp yıpratılmaz. Okuma işlemine devam edilecekse kaldığımız sayfaya küçük bir kağıt konur. Bazı ciltli kitaplarda bu amaçla ip bulundurulur.

  17- Ödünç alınan kitaplar daha büyük bir özenle kullanılır.

  18- Kütüphane kitapları zamanında iade edilir.

  19- Evde okurken el altında bir sözlük bulundurulur.

  20- En iyi yolculuk arkadaşı kitaptır. Kitapsız uzun yola çıkılmaz.

  21- Kitap en iyi dosttur, korunması gerekir.

  22- Okuma ile ilgili olarak öğrendiklerinizi uygulamak ve uyguladıklarınızı alışkanlık olarak yerleştirmek için, günlük okuma faaliyetlerinizden de yararlanmaya çalışın. Gazeten kitaba kadar okuduğunuz her şey, kazanmaya karar verdiğiniz “iyi okuyucu” özellikleri için bir araştırma sahasıdır.  *** Toplum içinde yaşayan her insan, özellikle de öğrenci olan bir kişi, düzenli ve sürekli okuma alışkanlığı kazanmak zorundadır. Bilginin ve teknolojinin hızla arttığı günümüzde, başka türlü başa çıkmak ve hayatta başarılı olmak mümkün değildir. ***

  Alıntıdır : mebk12.meb.gov.tr

Sayfayı Paylaş