"Kitaplar solmayan bir bitkidir" Kompozisyon

Konu 'Türkçe 6. Sınıf' bölümünde sevecen tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. sevecen

  sevecen Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  44
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  6

  :shy:kitaplar solmayan bir bitkidir
 2. KaraKedi

  KaraKedi Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  101
  Ödül Puanları:
  0
  Kitap Sevgisi
  Kitap okumak çok önemli bir kavramdır. Kitap okumanın bir sürü yararı vardır. Kitap okumayı sevmeyenler de vardır tabi. Yararı, kitap okumak yazılılarda bize zaman kazandırır. Çünkü Türkçe derslerinde hızlı okursak, dolayısıyla yazılılarda da bizlere zaman kazandırır. Biz Türkçe derslerinde de kitap okumuş oluruz, ama bu yeterli gelmez.

  Kitap okumayı sadece ders içinde değil, ders dışında da okumalıyız. Kitap okumak karşımızdaki kişiye daha güzel ve daha anlamlı konuşmamızı, güzel sözle insanlara yaklaşmamızı, güzel ahlaklı olmamızı sağlar. Bir düşünelim, hiçbir kimse kitap okumasaydı, bu hayat ne kadar sıkıcı olurdu. Herkes cahil, birbiriyle geçinemez olurdu. Zaten Türkçeyi bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır. Çünkü Türkçe bizim kendi dilimiz, onu biz koruyup sevmezsek, o zaman kim koruyup sevecek, onu biz koruyup sevelim, bilmeyenlere öğretelim.

  İnsanlar kitap okuyarak boş vakitlerini değerlendiriyorlar. Kitaplar bazen insanların hayatını değiştiriyor. İnsanlar kendince ufak gezintilere çıkıyor. Bazen üzülüyor, bazen seviniyor. Bu duyguları hissetmek için sadece bir kitap alıp okumamız yeterli. İşte kitaplar olmasaydı, bu duyguları hissedemezdik. Kitap okumak insanın ufkunu açar, hem dinlendirir, hem de bizi bilgilendirir. Onun için hepimiz kitap okumalıyız.

  Oku Beğenmezsen Başka Kompozisyonlarada Bakarım :)
  almisa, ayfer21 ve rapper_duygu bunu beğendi.
 3. rapper_duygu

  rapper_duygu Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  kompozisyon konusunda sınavda işime yarayabilir :)
 4. crazy_-_gEm

  crazy_-_gEm Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  kompozisyon...

  Eğitim Hakkı

  Günümüzde çoğu çocuk çeşitli nedenler dolayısıyla eğitim hakkından yoksun bırakılıyor. Çocuklar okula gitmek yerine ağır işler yapıyor. Çoğu çocuğun eğitim hakkı elinden alınıyor. İşin en acı yönü ise bunu aileleri yapıyor…

  Sokaklara baktığımızda boya sandığı taşıyan çocuklar görmüşüzdür. Üstü başı boya içinde, gözlerinde çalışmanın verdiği bir yorgunluk. Çok geçmeden önünden birkaç öğrenci geçer. Boyacı çocuk ise onlara gıpta ile bakar. En sonunda çocuklar gider ve boyacı çocuk işine döner.

  Çocukların çoğunun eğitim hakkı elinden alınıyor ama en çok altta kalan yine kızlar oluyor. Kız oldukları için eğitim hakları ellerinden alınıyor. Ülkemizde kızların eğitim hakkı olmadığı düşünülüyor.

  Ben 9 yaşındayken 12 yaşında bir kız arkadaşım vardı. Ben 3. sınıfa gidiyordum. O ise hiç okula gönderilmemişti. Aslında kızın bir kimliği bile yoktu. Ailesinin tek kızı olduğu için evde annesine yardım ediyordu.

  Sonra taşındılar. Kız, arkadaşlarımdan biriyle akrabaydı. Duyduğuma göre kız 1 sene sonra evlenmiş. Tabii kimliği olmayan bir kız nasıl evlenecek? Dini nikâhla. Tabii13 yaşındaki kıza nikâh yapılmaz ya…

  Dediğim gibi kız okumuyor. Kızın bir kimliği bile yokken okumaması çok doğal. Ailesi belki de kızlarına iyilik yaptıklarını düşünüyordur. Ama ben düşündükçe hiçbir anlam veremiyorum ve çok saçma buluyorum. Böyle yaparak kızlarının geleceğini bir kâğıt müsveddesi gibi buruşturup çöpe atıyorlar.

  Unutulmamalı ki eğitimsizlik cehaleti de beraberinde getirir. Çocuklarımızı da bu cehaletin içine sürüklersek onlara iyilik yerine kötülük etmiş oluruz. Onların hayatlarında çok derin çukurlar açarız. Siz de okula gitmediyseniz bu durumun ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. Lütfen çocuklarımızın eğitim hakkını ellerinden almayalım.CRAZY_-_GEM!!!

  :gap::gap:
  :gap::gap:
 5. ViVa

  ViVa Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  24 Ekim 2009
  Mesajlar:
  36
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  lütfen yazıları büyük küçük harfle kullanmayınız..
  Yönetici bunu beğendi.
 6. avacks3

  avacks3 Üye

  Katılım:
  23 Kasım 2009
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  yazı

  gönderdiğin için cok saol kardeş
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş