Kız çocukları kaç yaşından itibaren örtünmeleri gerekir? Örtünmekle ilgili Peygamber Efendimiz (asv)

Konu 'Dini Programlar & Videolar' bölümünde ayceNuR tarafından paylaşıldı.

1. ayceNuR

ayceNuR Üye

Beğenileri:
    867
    Ödül Puanları:
    0

İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırt edebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmektedir. Böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır. Şu kadar var ki, bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek on iki (12), kız dokuz (9) yaşından başlayarak, on beş (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir.
    Erkekte ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren, mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi” ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.
    Bu hususta Kur’an-ı Kerim'de iki ayet mevcuttur. Bu ayetlerde Cenab-ı Hak gayet açık bir şekilde mealen şöyle buyurmaktadır:
    “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar.”(1)
    “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zinetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler.”(2)
    Ayetlerde, mü’min kadınların nasıl örtünecekleri, hangi yerlerini açabilecekleri açıkça belirtilmiyor. Fakat şu mealdeki hadis-i şerif ayetleri tefsir ediyor. Peygamberimiz (a.s.m.) baldızı Hz. Esma’ya hitaben,
    “Ey Esma! Bir kadın adet görmeye başlayınca el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir.”(3)
    Demek ki, büluğ çağına gelmiş olan Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah’ın hem de Peygamber (asv)'in emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayndır; açmak ise bir farzın terki sayıldığından haramdır. Allah ve Resulü'nün emrini dinlemediği için günahkar olmakta büyük bir mes’uliyet altına girer. Günahkar olan kimse, bu günahından kurtulmak için tövbe istiğfar eder, Allah’tan affını diler.
    “Ve bir günah işledikleri veya nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı anarak günahlarının bağışlanmasını isteyenler, hem de yaptıkları günahta bile bile ısrar etmemiş olanlar. İşte onların mükafatı, Rablerinden bir mağfiret ve ağaçları altında ırmaklar akan cennetlerdir. Orada ebedi olarak kalacaklardır. Güzel amel yapanların mükafatı ne güzeldir.”(4)
    Demek ki, bir tevbenin kabul olması, bir günahın affa liyakat kazanması için hiçbir mazeret yokken o günahta ısrar edilmemesi şartı aranmaktadır.
    Bu husustaki bir hadisin meali şöyle:
    “Mü’min bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah’tan günahının affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar. İşte Kur’an'da geçen ‘günahın kalbi kaplaması’ bu manadadır.”(5)
    “Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır.” sözü mühim bir gerçeği dile getiriyor. Şöyle ki, bir günahı işlemeye devam eden insan zamanla o günaha alışır, terk edemez bir hale gelir. Bu alışkanlık onu gün geçtikçe daha büyük manevi tehlikelere sürükler. Günahın uhrevi bir cezasının olmayacağına inanmaya, hatta cehennemin bile olmaması gerektiğine kadar gider. (6)
    Böyle bir tehlikeye maruz kalmamak ve şeytanın telkinlerine kanmamak için, bir an önce tövbeyi icap ettirecek günahı terk ederek insanın kendine çeki düzen vermesi gerekir.
    etutcu_kız, yeşimsu, DipSomaNya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Aah ah :( :eek:
    yeşimsu bunu beğendi.
  3. OmErOoO__oOo*

OmErOoO__oOo* Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır.Süper söz...Eline sağlık Ayşenur:330:
    yeşimsu ve ayceNuR bunu beğendi.
  4. melihtumer96

melihtumer96 Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    29
    Her günahta küfre giden bir yol vardır sözü yerden göğe kadar doğru.Mesela müzik dinlemek çoğu islam alimine göre caiz değildir.Hatta Resulullah(a.s.m)'ın müzik ile ilgili hadisleri dahi vardır.Ramuz el Hadis kitabında mevcuttur.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Maalesef günümüzde bunu bilen insan sayısı dahi çok nadir. :-( :'(
    yeşimsu bunu beğendi.
  5. ayceNuR

ayceNuR Üye

Beğenileri:
    867
    Ödül Puanları:
    0
    Konuyla alakası ne ?

Hayır. Bu sadece bir söylenti her şeye inanmayın. Amacınız ney acaba ? Benim günaha girdiğimi iğnelemek mi ? Evet güzel sanatlarda okuyorum ve gurur duyuyorum müzikle. Bunun günha olmadığını da veya caiz biliyorum. Çinkü akıllı bir bireyim.
    yeşimsu bunu beğendi.
  6. melihtumer96

melihtumer96 Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    29
    Sizi niye durduk yere iğneleyelim?Sizi veya bir başkasını hesaba çekmek bizim haddimize mi düşmüş ki?Bir insanın içindeki kim bilebilir?Elbette benim de,sizin de, diğer yaratılanlarında hesabını görecek Allah'tır.Bir gün Usame adlı bir sahabi savaşta bir kafiri sıkıştırır.Tam onu öldürecekken kafir La ilahe illallah der.Usame onun korkudan söylediğini düşünür ve onu öldürür.Sonra durumu Resulullah(s.a.v)'e anlatır.Resulullah(a.s.m)'ın cevabı çok ürperticidir:Kalbini mi açıp baktın Usame.O o lafzı gerçek söylediyse o kelime karşısında ahirette seni kim savunacak kalbine mi baktın Usame diye tekrarladı.
    Bende bunu söylemek istiyorum kalbini mi açıp baktın Usame(sözüm sen günaha girdin,sen bilerek bizi kandırdın vs.söyleyenlere) Tabii ki bir kişi hata yaparsa söyleriz onu ama onu hesaba çekmek insanların haddine düşmez.Ayrıca sizin güzel sanatlarda olduğunuzu da yeni öğrendim.Bu nedenle size gönderme yapma ihtimalim yok.Anadolu lisesi yazmışsınız.Biz nereden bilelim sizin yanlış yazdığınızı.
    Her günahta küfre giden bir yol vardır lafına pek doğru bir örnek olmamış ama zaten konunun özünü anlamak önemliydi.
    yeşimsu bunu beğendi.
  7. Moderatör Yasemin

Moderatör Yasemin Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.341
    Ödül Puanları:
    113
    ' Müzik dinlemek günahtır. '
    Cümlesi baştan sona saçmalık bence. Neden mi ? İnsanları dinlediğin zaman duyduğun kelimeler sadece biraz ritimli ve müzik eşliğinde sunuluyor diye günah olamaz herhalde :D
    Hem dini yanlış algılayanlar var . Ne yani müzik dinlemek dans etmek günahsa neden ilahi dinleyip de günah olduğunu iddaa etmiyoruz ? Sadece ' abartıdan ' ibaret bence .

- Ben sadece fikrimi söyledim . Ama bu konu daha fazla ilerlemese iyi olur. Konuyu saptırıp sohbete dönecek diye korkuyorum da :D
    yeşimsu ve ayceNuR bunu beğendi.
  8. ayceNuR

ayceNuR Üye

Beğenileri:
    867
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sizi niye durduk yere iğneleyelim?Sizi veya bir başkasını hesaba çekmek bizim haddimize mi düşmüş ki?Bir insanın içindeki kim bilebilir?Elbette benim de,sizin de, diğer yaratılanlarında hesabını görecek Allah'tır.Bir gün Usame adlı bir sahabi savaşta bir kafiri sıkıştırır.Tam onu öldürecekken kafir La ilahe illallah der.Usame onun korkudan söylediğini düşünür ve onu öldürür.Sonra durumu Resulullah(s.a.v)'e anlatır.Resulullah(a.s.m)'ın cevabı çok ürperticidir:Kalbini mi açıp baktın Usame.O o lafzı gerçek söylediyse o kelime karşısında ahirette seni kim savunacak kalbine mi baktın Usame diye tekrarladı.
    Bende bunu söylemek istiyorum kalbini mi açıp baktın Usame(sözüm sen günaha girdin,sen bilerek bizi kandırdın vs.söyleyenlere) Tabii ki bir kişi hata yaparsa söyleriz onu ama onu hesaba çekmek insanların haddine düşmez.Ayrıca sizin güzel sanatlarda olduğunuzu da yeni öğrendim.Bu nedenle size gönderme yapma ihtimalim yok.Anadolu lisesi yazmışsınız.Biz nereden bilelim sizin yanlış yazdığınızı.
    Her günahta küfre giden bir yol vardır lafına pek doğru bir örnek olmamış ama zaten konunun özünü anlamak önemliydi.
    Genişletmek için tıkla...
    Sizin röportajınızın bulunduğu konuda belirttim. Ve müzikle ilgili mesajınızı bu saçma sapan hikayenizden sonra müzikle ilgili olandan bahsediyorum gönderdiniz. Bırakın şu büyüklüğü ! Kulun kuldan üstünlüğü yoktur. Bana değer verdiğim bir büyüğümmüş gibi öğüt vermeyi ve hikaye anlatmayı da bırakın.

Neymişş...
    Müzik dinlemek günahmış.
    Arkadaşım pek saçmaladın ama !
    Cahillik denir sizin bu yaptığınıza.
    Kur'an-ı Kerim' i aç bak var mı böyle bir şey veya hadislerin bulunduğu kitap alda bak.
    Bana İnternetten bulduğun boş kaynaklarla gelme.
    yeşimsu bunu beğendi.
  • yeşimsu

yeşimsu Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel duygulan dim ben :330: :cold: :cry:
  • yeşimsu

yeşimsu Üye

Beğenileri:
    10