KKTC'de Üniversitelilerden Arkadaşları İçin Protesto Gösterisi

Konu 'YÖK' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  KKTC'deki Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) öğrencileri, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Onur Çoban'ın sorumsuzluk ve ihmal nedeniyle öldüğü iddiasıyla rektörlüğü protesto etti.

  Geçtiğimiz günlerde rahatsızlanarak hayatını kaybeden 21 yaşındaki UKÜ öğrencisi Onur Çoban'ın ölümünde ihmal olduğu iddiaları, UKÜ'yü karıştırdı. Arkadaşlarını sorumsuzluk ve ihmalin öldürdüğünü savunan öğrenciler, rektörlüğü ve üniversitenin sağlık hizmetlerini protesto ettiler. Ellerindeki pankartlarla seslerini duyurmaya çalışan öğrenciler, Onur'un ölümünde üniversitenin ihmali olduğunu savundular. Mustafa Cabri isimli öğrenci, "Biz arkadaşımızın ölümü yüzünden buradayız. Arkadaşımız bir anda koridorda düştü yanımızda, o an bizde heyecanlandık ne olduğunu. İlk olarak büfede çalışan arkadaşımız müdahale etti. Bir arkadaşımız o an ambulansı aradı, başka bir arkadaşımız revire hemşire ve doktoru çağırmaya gitti. Hemşire 15 dakika sonra geldi. 5 dakika sonra da ambulans geldi. Ambulansın içinde hiçbir şey yok, sedye bile zorla açıldı" dedi.

  Yetkililere seslenen Cabri, "Buradan sesleniyorum; bu okullara denklik verenler, bu okulları açanlar, YÖK, Sayın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, bu okulların denetlenmesini istiyoruz. Böyle bir şey olamaz burada. Sesimizi duyurmak istiyoruz. Kim olursa olsun bir daha bu olayların yaşanmamasını istiyoruz" diyerek Türkiye'nin KKTC'deki üniversitelere müdahale etmesini istedi.

  Sadık Mert Öztüccar isimli öğrenci ise, "Benim söylemek istediğim tek bir şey; Onur ihmalkarlıktan öldü. Biz buraya bu kadar para veriyoruz, yıllarımızı harcıyoruz. Burada bir doktor yok, hemşire zaten heyecan yaptı olay yerinde. Biz heyecanlıyız ama hemşire nasıl heyecan yapar ve müdahale edemez. Doktor deseniz hiç olay yerine gelmedi, sadece ambulansta müdahale etti. Biz sadece buranın denetlenmesini, gerekli sorguların yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

  Bu olayın son olmamasından endişe duyduklarını ifade eden öğrenciler, gerekli sağlık hizmetlerinin üniversite bünyesinde bulundurulmasının şart olduğunu ifade ettiler. Üniversitenin üzerine düşen yükümlüklerini yerine getirmediğini, Türkiye'den adaya okumaya gelen öğrencilere YÖK'ün sahip çıkmadığını savunan öğrenciler, protesto yaptıkları gerekçesiyle üniversite tarafından kameraya çekilerek baskı gördüklerini de iddia ettiler.

  Üniversite yönetimi ise Onur Çoban'ın ölümü ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, daha sonra yazılı bir açıklama yapılacağı bildirildi.

  KKTC'deki üniversitelerde okuyan öğrencilerin okul tarafından sağlık sigortaları yapılmasına rağmen okullarda gerekli sağlık tedavileri karşılanmıyor ve öğrenciler hastalık durumlarında Türkiye'ye gitmek zorunda kalıyor.

  Alıntı

Sayfayı Paylaş