Klasik Batı Müziği Dönemleri

Konu 'Müzik Dersi' bölümünde Moderatör Sümeyye tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Sümeyye

  Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  25 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  5.397
  Beğenileri:
  4.144
  Ödül Puanları:
  113

  Orta Çağ Dönemi(500-1400)

  Ortaçağ,müziğin kağıda dökülmeye bir başka deyişle kaydedilmeye başladığı dönemdir.Aziz Gregory'nin(540-604) ilk olarak ortaya koyduğu ilkel notalama sistemi,müziği ciddi bir uğraş haline getirmiştir.Gregory'den sonra yine bu işle uğraşmış olan Arezzo'lu Guido da 1030 yılında bugün de kullandığımız nota isimlerini(do,re,mi,fa,sol,la,si,do) bulmuştur.Ortaçağ müziği özellikle ilk dönemlerinde çoğunlukla, kilisenin Hristiyanlık öncesi kültürü,paganizmi ve dünyevi hazları çağrıştırdığı gerekçesiyle enstrümantal müziği kilise içinde yasaklaması sonucu tek seslil ilahilerden(gregorian chant) ibaretti,tabi bu ilahiler de kaynaklarını halk müziğinden aramaktaydı.Ancak bunun yanında 'court music' denilen saray müziği yapan besteciler de vardı,bunlar: soylular,dükler,krallar,saray ozanları vb. idi.Saray müziği çoğunlukla aşk,kahramanlık gibi konuları ele alan sözlü bir müzikti.Haçlı Seferleri'ne katılmış pek çok soylu bu dönemin müziğine katkıda bulunmuştur.Özellikle İberya'lı sanatçıların müziğinde Endülüs Arapları çok etkili olmuştur ve ud vb. enstürmanları kazandırmıştır.Lir,flüt,santur,psalteria gibi çalgılar bu dönemde sıklıkla kullanılmıştır.Hildegard von Bingen,Pérotin,Léonin,Bertnard de Ventadorn daha sonraki dönemlerde ise Guillaume de Machaut ve 10. Alfonso(Cantigas de Santa Maria) Ortaçağ'ın önemli sanatçılarıdır.

  Rönesans (1400–1600)


  Belli başlı ilk bestelerin ortaya çıktığı (teksesli müzikten çoksesli müziğe geçilen) dönemdir. Müzik, kilise çevresinde gelişmiştir. Vokal müzik yaygındır (özellikle madrigaller). Bunun yanı sıra, basit çalgı toplulukları olan konsortlar için de müzikler yazılmıştır. Dönemin ünlü bestecileri Guillaume Dufay, Johannes Ockeghem, Giovanni Pierluigi da Palestrina ve Carlo Gesualdo'dur.

  Barok Dönem (1600–1750)


  Barok stilin Rönesans stilinden farkı, daha süslü bir anlatıma sahip olmasıdır. Dönemin en ünlü çalgısı klavsendir. Klavsen neredeyse her müzik çeşidinde kullanılıyordu (çoğu zaman arkaplanda olmak üzere). Dönemde vokal müziğin yanı sıra enstrumantal müzik de gelişmiştir: konçerto ve süit, bu dönemin iki yaygın orkestral beste türüdür. Dönemin ünlü bestecileri Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, George Frideric Handel ve Georg Philipp Telemann'dır.

  Klasik Dönem (1750–1820)


  Klasik stilin Barok stilden farkı, Klasik stildeki eserlerin Barok stildeki eserlerden daha sade olmasıdır. Barok dönemin kapanmasına yol açan etkenlerden biri de piyanonun icadıdır. Klasik dönemde her orkestrada klavyeli çalgı bulundurma zorunluluğu kalkmış, piyano orkestraya katıldığı zaman da mutlaka solist görevi görür olmuştur. Dönemi seçkinleştiren bir başka şeyse senfoninin yaygınlaşmasıdır. Dönemin ünlü bestecileri Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Christoph Willibald Gluck ve Muzio Clementi'dir.


  Romantik Dönem (1820–1900)

  Müziğin kilise ve saray egemenliği altından çıkıp halka yayıldığı, kalıpların ve düzenin yıkılıp yerine daha özgür olan romantizmin geldiği dönemdir. Kendi içinde 3 döneme ayrılır:

  Erken Romantik Dönem: Romantik anlatımın Klasik dönem içinde doğduğu, ilk dönemidir. Bu anlatımın öncüsü Ludwig van Beethoven olarak kabul edilir. Bu dönemin diğer ünlü bestecileri de Franz Schubert, Carl Maria von Weber ve Gioacchino Rossini'dir.
  Orta Romantik Dönem: Romantizmin tüm avrupada egemen olduğu dönemdir. İlk ışığı yakan da, programlı senfonisi Symphonie fantastique ile Hector Berlioz olmuştur. Ardından Franz Liszt, Felix Mendelssohn Bartholdy, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Frederic Chopin, Johannes Brahms gelmiştir. Giuseppe Verdi ve Richard Wagner'in opera alanındaki çalışmalarıyla doruğa ulaşmıştır.
  Geç Romantik Dönem: Müziğin denetiminin "Almanya-İtalya-Fransa" üçgeninden çıktığı dönemdir. Milliyetçilik akımı ile birlikte Mikhail Glinka, Aleksandr Borodin, Modest Musorgski, Nikolay Rimski-Korsakov, Peter İlyiç Çaykovski gibi Rus; Bedrich Smetana, Antonin Dvorak gibi Çek; Edvardin Griege, Jeana Sibeliusi gibi İskandinav besteciler klasik batı müziğine dahil olmuşlardır.

  Modern Dönem (20. yüzyıl ve günümüz)

  Modern dönem içerisinde Romantizmi sürdürenler (Richard Strauss, Gustav Mahler, Sergey Rahmaninov, Edward Elgar) olduğu gibi müziğin genel kimliğini değiştiren asıl Modern besteciler (Claude Debussy, Maurice Ravel, Bela Bartok, İgor Stravinski, Dimitri Şostakoviç, Sergey Prokofiyev) kendilerine has bir stil geliştirmişlerdir. George Gershwin klasik müzikle cazı birleştiren besteciler arasında en ünlüsüdür. Edgard Varèse, elektronik müzik akımını başlatmıştır. Arnold Schönberg ve öğrencileri Alban Berg ile Anton Webern atonal müzik akımının yaratıcısı ve ilerleticisi olmuşlardır. Carl Orff, ilkel çağların müzikleri ve metinlerini yeniden canlandırıp modernize etmiştir. Ayrıca Türkiye'de çoksesli müziğin başlaması da bu döneme rastlar (Cemal Reşit Rey, Ahmet Adnan Saygun, Necil Kazım Akses) Günümüzde Krzysztof Penderecki, Arvo Pärt gibi besteciler de modern dönemi sürdürmektedirler.
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Kasım 2013
  Moderatör Seher bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş