Klasİsİzm..!

Konu 'Edebiyat 11.Sınıf' bölümünde _mrve tarafından paylaşıldı.

 1. _mrve

  _mrve Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  1

  klasisizm hakkında bilgi verirseniz sevinirim arkadaşlar:confused::confused:
 2. Moderatör Taner

  Moderatör Taner Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.361
  Beğenileri:
  3.519
  Ödül Puanları:
  113
  Yer:
  Ankara
  KLASİSİZM

  Kaynağını eski Yunan ve Latin Edebiyatlarına dayandıran bu akım 17. Yüzyılda monarşinin etkisinde Fransa’da gelişmiştir. Bu akıma mensup kişiler Tek yönetim şeklinin monarşi tek inancın ise Hıristiyanlık olduğu görüşündedirler. Akım 18. yüzyılın son çeyreğine kadar etkisini sürdürmüş önemli bir akımdır.
  Klasisizme göre esas akıl ve sağduyudur. Yani klasiklerin bir esere güzel demeleri için eserin akla ve sağduyuya uygun olması gerekir. Bu akımda esas olan bir başka konu ise mükemmeliyettir. Mükemmellik eserin konusunda değil şeklinde, konunun ele alınış şeklinde aranır.
  Sanatı bir kurallar bütünü olarak gören klasikler eserlerinin kahramanlarını soylu tabakaya dayandırmışlardır. Eserlerinde hiçbir zaman kusurlu ya da sakat insanlara yer vermezler. Konu, mekan, zaman kuralı da denen üç birlik kuralını öne çıkarmışlardır.
  Eserlerinde kahramanları seçtikleri gibi dillerini de özenle seçerler ve kesinlikle kaba sözlere , hitaplara yer vermezler. Ahlaka uygunluk da bağlandıkları kurallardandır ve bu kuralların en önemlisidir. Sanatçı eserinde kendi düşünce ve duygularına asla yer vermez taraf olmaz. Eserlerinde esas insandır diğer öğelerin kesinlikle insan kadar önemi yoktur.
  Klasikler özellikle tiyatroda önemli işler başarmışlardır. Trajedi ve komediyi benimsedikleri dikkat çeker. Trajedi alanında özellikle Racine büyük işler yapmıştır. Racine yanında Corneille de trajedide , Moliere ise komedide kendisini kanıtlamıştır.
  Fabl türünde La Fontaine ismi de klasiklerin edebiyat dünyası üzerinde etkilerinin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesidir.
  süper_kız, hakannnnn, merveee_ ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 3. süper_kız

  süper_kız Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  26
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  çookk saol
 4. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  Türkçe Kullan!!!

Sayfayı Paylaş