Kolejliler YGS'ye Kendi Okullarında Girdi Tartışması

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, YGS’de ÖSYM’nin son birkaç yıldır uyguladığı “özel okullarda sınav yapmama” kararını deldiğini iddia etti.

  Özel, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, YGS’de Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Özel Birlik Koleji’nde öğrencilerin aynı okulda sınava girdiklerini savundu. Özel, şu soruları sordu: “Son YGS’de özel okullarda öğrencilerimiz sınava girmişler midir? Girmişlerse, hangi il ve ilçelerde özel okullarda sınav yapılmıştır? Soma Özel Birlik Kolejinde okuyan öğrencilerin YGS’ye kendi okullarında girdikleri iddiası doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir? ”

  ÖSYM yetkilileri de, iddialarla ilgili, “‘Özel okullarda kesinlikle sınav yapılamaz’ diye kesin bir kararımız yok. İllerde sınav salonu yeterli değilse özel okulları da kullanabiliyoruz. Öğrenciler sınav salonlarına da rastgele atanıyor” açıklamasını yaptı.

  Özel: Belli bir gruba ait okulda

  Özel, soru önergesini vermeden önce, ÖSYM yetkilileri ile söz konusu iddiayı paylaştıklarını ancak yetkililerin kesin bir dille özel okulda sınav yapılmadığını savunduklarını belirterek, şunları söyledi: “Niye özel okul seçildi ve o özel okulun öğrencileri kendi okullarında nasıl sınava alındılar? Özellikle sınavlardaki kopya ve şifre iddialarıyla gündeme gelen bir gruba ait bir okulda sınav yapılıyor olması da Soma halkında tepki yarattı.”

Sayfayı Paylaş