Kompozisyon

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde kadirbjk tarafından paylaşıldı.

 1. kadirbjk

  kadirbjk Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaslarr cok acill yardım edin yarına ödevim varr "doğaya bırakılan her atık çevre felaketini hazırlayan bir adımdır". bu koyla ilgili kompozisyon lazim kısa bile olabilir azcık bişey yeter lütfenn :( benim komposzyonm cok kötüdür :S 12 puan almstm 30 puan üzerinden hatta :S yardım edin ***ssss
 2. Cixx

  Cixx Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.023
  Beğenileri:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  Kendi anladığımla yazıyorum umarım yardımcı olurum..

  Çevreye,doğaya atılan her atık bizimde anladığımız biçimde bir çevre kirliliğine yol açar.Bunu şöylede açıklayabiliriz ki çevremizde bulunan insanlardan her biri doğaya küçük bir atık dair atarsa bu dünyamızın gittikçe daha büyük bir felakete yol açtığı taktirde zararlı atıklarlada çevremize yayılan radyasyon nedeniyle çoğu insanlarda kanser veyahutta çeşitli hastalıklara yol açar.Bu atıklar nedeniyle dünyamız her geçen gün bir felakete uğrar.
  Bunu gerçekleştirmemek için lütfen doğamızı temiz tutalım..!
  kadirbjk bunu beğendi.
 3. kadirbjk

  kadirbjk Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  tesekkür ederim ;)
 4. Cixx

  Cixx Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.023
  Beğenileri:
  314
  Ödül Puanları:
  0
  ne demek yardımcı olduğum kadarıyla işine yarar mı?
 5. masum_gulus

  masum_gulus Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2008
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  0
  yaşam standardının yükselmesi, şehirleşme, tüketim maddelerinin çeşitlenmesi gibi nedenlerle atık maddeler giderek artmaktadır. Belli bir orandaki atıkları ekosistem birkaç yıl veya daha uzun sürede temizleyebilmektedir. Ancak atık sayısı ekosistemlerin temizlenme gücünün üzerine çıkmıştır.

  Atıklar, sıvı katı ve gaz olmak üzere üç başlık altında incelenebilir.

  1. Katı Atıklar

  Evrensel Atıklar: Yiyecek atıkları, bahçe atıkları, cam, seramik, metal parçaları, konserve ve meşrubat kutuları, ambalaj maddeleri, plastikler, gazete, dergi ve mecmua, baca külleri, elbise ve kumaş parçaları vs.

  Şehir Atıkları: İnşaat malzemeleri atıkları, sokak temizleme atıkları, hurda araçlar, arıtma çamurları vs.

  Endüstri Atıkları: Sanayi faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atıklardır.

  Tarım Atıkları: Tarımsal faaliyetler sonucu ortaya çıkan atıklar.

  Bu atıkların miktarı ve özellikleri bölgenin veya şehrin sosyoekonomik seviyesi, beslenme alışkanlıkları gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Günümüzde katı atıkların toplanması, taşınması, depolanması ve zararsız hale getirilmesi büyük önem kazanmıştır.

  Uygun şekilde depolanmış çöpler, yeraltı ve yüzeysel su kirliliğine, haşerelerin üremesine, kötü kokuların yayılmasına, görüntü kirliliğine ve ******ların yayılmasına sebep olmaktadır. Atıklar içerisindeki cam ve plastik malzemelerin ayrışması uzun yıllar alacağından kalıcı olarak toprağın kirlenmesine neden olmaktadır. Bazı ülkeler atıklarını üstüne para vererek az gelişmiş ülkelere satmaktadır.

  Ülkemizdeki ilk çöp faciası 28 Nisan 1993 yılında İstanbul’un Ümraniye ilçesinde meydana gelmiştir. Yaklaşık 20 yıldır çöp dökümü yapılan sahada patlama olmuş, 39 kişi hayatını kaybetmiştir.

  Çevreye bırakılan katı atıklardan; plastik şişe 1000 yılda, alüminyum kutu 10-100 yılda, plastik kaplı süt kutuları 5 yılda, portakal kabuğu 6 ayda, sakız 5 yılda, pil 100 yılda, plastik torba 10-20 yılda, kağıt 2-5 ayda, cam şişe 4 bin yılda ayrışabilmektedir.

  2. Sıvı Atıklar

  Kanalizasyon atıklarına atık su denmektedir ve su kirliliğindeki en önemli kirleticidir. Sıvı atıkların sularda oluşturduğu kirlilik ve etkileri:

  Fiziksel Etkiler: Suyun sıcaklık, tat, koku gibi özellikleri değişir. Yüksek sıcaklıktaki fabrika suları nehirlere bırakıldığında nehirlerin sıcaklığını yükseltir. Sıcaklığı artan suyun oksijen miktarı azalır ve ekolojik denge bozulur.

  Kimyasal Etkiler: Kurşun, civa gibi metaller suda birikir. Organik ve inorganik maddeler sularda birikir.

  Biyolojik Etkiler: Organik atıkların etkisiyle su kaynaklarında üreyen algler, bakteriler ve küfler oluşur. Bunlar da sulardaki oksijeni azaltırlar.

  3. Gaz Atıklar

  Nükleer santraller, taşıtlar, sanayi tesisleri çöp depolama alanları, fosil yakıt kullanımı ve yangınlar gaz atıkların kaynaklarını oluşturur.

  Atıkların çevresel etkileri;

  Yangınlar ve patlamalar
  Küresel ısınma
  Hava kirliliği
  Bitki örtüsünün zarar görmesi
  Yeraltı suyu kirliliği
  İstenmeyen kokulardır.


  Etiketler: atık, çöp, çevre, gaz atıklar, katı atıklar, kirlilik, sıvı atıklar

  bu bilgiler yararmı işine :)

Sayfayı Paylaş