Kondenzasyon Polimerleşmesi

Konu 'Kimya 9. Sınıf' bölümünde Parlayan Yıldız tarafından paylaşıldı.

 1. Parlayan Yıldız

  Parlayan Yıldız Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Merhaba Arkadaşlar. Bana kondezasyon polimerleşmesi ile ilgili çok acil bilgi lazım.İnternete baktım ama sadece iki üç paragraf bulabildim.:cry: Hiç olmazsa 1 sayfa olursa çok sevinirim. Şunu da belirteyim ki polimerleşme ve diğer türleri maalesef işime yaramaz. Kondenzasyon polimerleşmesiyle ilgili yazı,grafik,tablo... herşey olur. En geç 20-04-2010 tarihine kadar zamanım var.:( Yardımlarınızı Bekliyorum ve Şimdiden Çok Teşekkür Ediyorum.:)
 2. kaan955

  kaan955 Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Çok sayıda küçük molekülün birleşerek büyük moleküller oluşturması olayına polimerleşme sürekli tekrarlanan birim moleküllere ise monomer oluşan büyük moleküllere ise polimer denir. Polimerizasyon kondenzasyon polimerizasyonu(iki büyük molekülün birleşerek aradan küçük bir molekülün ayrılması) ve katılmapolimerizasyonu (çok sayıda monomerin yan yana gelmesiyle oluşur ) olarak ikiye ayrılabilir. Eten ve türevlerinin vermiş oldukları polimerizasyon katılma polimerizasyonuna örnek olarak verilebilir. Polimerler günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok maddenin yapımında kullanılır.
  Doğal kauçuk bir dien olan izoprenin doğada polimerleşmesiyle oluşur. Amerika’ya ikinci seferini yapan Kolomb Haiti adalarında çocukların esnek toplar ile oynadıklarını gördü. Bunlardan birkaçını Avrupa’ya getirdi. Bu ham kauçuktu. 18.yy sonuna kadar kauçuktan yararlanmak kimsenin aklına gelmedi. Bu yüzyılın sonunda ilk kauçuk ürünü olan kurşun kalem silgisi yapıldı. Yerli dilinde Havea Bresiliensis denilen kauçuk ağacı Güney Amerika’dan Güneydoğu Asya’ya getirildi. Günümüzde doğal kauçuk üretiminin1/3 Malezya üretir. Havea ağaçlarının kabukları kesilirse “Lâteks” adı verilen süt görünüşünde bir sıvı akar. Lâteks içinde koloidal şekilde dağılmış kauçuk taneleri formik asit ya da asetik asit ile çöktürülür yıkanır kurutulur ve balyalanarak fabrikalara gönderilir. Doğal ham kauçuk kuru kuruya ısıtılarak damıtılırsa 13-bütadienden izopren adında uçucu bir sıvı oluşur.  İnternette bu konu hakkında fazla kaynak yok malesef daha doğrusu bu yazıdan başka yazı da yok:( bende bunları bulabildim..
  Parlayan Yıldız bunu beğendi.
 3. Parlayan Yıldız

  Parlayan Yıldız Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Uğraşmış olman yeterli.Çok Teşekkür Ederim. :)
 4. Parlayan Yıldız

  Parlayan Yıldız Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar bu konuda Kaan955 gibi bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa lütfen yardım edin.

Sayfayı Paylaş