Köpeklerde Görme, Isitme Ve Koku Duyusu...

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde başarı tarafından paylaşıldı.

 1. başarı

  başarı Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  376
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  16

  Görme Duyusu
  Bütün evcil köpeklerin Pekin köpeginden, Danua’ya kadar bütün soylarinin gözleri ve kulaklari ortak atalari olan kurttan miras kalmistir. Kurdun bütün duyulari iri av hayvanlarini sürü halinde kovalayan bir avcinin geçirdigi evrim sonucu mükemmel derecede gelismistir. Yalniz bu duyular farkli evcil köpek soylarina” yapay seçme” yoluyla uyarlanmis, sonrasinda da gelistirilmistir.
  Bütün evcil köpeklerde ortaya çikan degisikliklerden biri, gözlerin kurtta oldugu gibi yanlara degil, ileriye dogru bakmasidir. Köpegin üst ve alt göz kapaklari içinde, gözü kir ve tozdan koruyan üçüncü bir göz kapagi daha vardir.


  Isitme Duyusu
  Kurtlar ve evcil köpekler öbür bazi etçiller kadar iyi isitemezler, çünkü genellikle görmenin isitmeden daha önemli oldugu alacakaranlikta avlanirlar. Buna ragmen tilkiler, kurtlara oranla daha iyi isitirler.
  Köpekgiller ailesinin tüm fertlerinin, bir sesin nereden geldigini anlamaya yardimci olacak sekilde gelismis dik kulaklari vardir.
  Sarkik kulakli bazi evcil köpeklerde isitme duyusu, dik kulakli köpeklere göre daha az gelismistir.  Koku Alma Duyusu
  Köpekgillerin tüm üyeleri, insana oranla daha iyi koku alirlar. Insanlar bir yerdeki esyalari bulunduklari yere göre aklinda tutarken, bir köpek esyalarin düzenini farkli kokulariyla aklinda tutar.
  Bütün köpkegillerde koku alma, en gelismis duyudur. Çünkü bu hayvanlar burunlariyla avlanirlar, eslerini burunlariyla bulurlar ve kendi yasam alanlarina giren her yeni yaratigin kimligini kokulariyla algilarlar. Baska hayvanlarin korkmus ya da sakin durumda olduklarini bile kokularindan algilayabilirler. Köpeklerin keskin koku almalarini saglayan sey; koku zerreciklerini çeken sarmal biçimli çok ince kemik kivrimlarinin yer aldigi uzun burunlaridir.
  Bir köpegin baska bir köpekle karsilastiginda poposunu koklamasi onu tanimak için yaptigi bir davranistir.Bu sayede, onunla ilgili pek çok sey ögrenebilir.  Not:Tamamen internetten derlenmiş alıntıdır.
 2. punısher

  punısher Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  31 Mart 2008
  Mesajlar:
  724
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  güzel olmuş benimde köpeğim vardı öldü birden aklıma o geldi
 3. başarı

  başarı Üye

  Katılım:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  376
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  16

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

  güzel olmuş benimde köpeğim vardı öldü birden aklıma o geldi
  Genişletmek için tıkla...
  Üzüldüm kardeşim.Toprağı bol olsun.

Sayfayı Paylaş