Köy Seyirlik Oyunu

Konu 'Türk Edebiyatı Ders Notları' bölümünde mahmut tarafından paylaşıldı.

 1. mahmut

  mahmut Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  59
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  6

  Köylü Tiyatrosu" adı ile de bilinen köyseyirlik oyunları düğünlerde bayramlarda ya da yılın belirli günlerinde köylülerimizin genellikle "oyun yapma" "oyun çıkarma" adı altında bereket bolluk sağlık ve yeni yılı karşılamak amacıyla oynadığı törensel içerikli oyunlardır. Bu oyunlar meydanlarda oynandığı gibi kışın oda içerisinde de oynanmaktadır. İlkel toplumlardan günümüze değişim göstererek ulaşan bu oyunlar önceleri yaşantının daha verimli olabilmesi için doğaüstü güçlere tanrılara ya da tanrıya şükran belirten bilinçli olarak gerçekleştirilen törenlerdir. Çeşitli inanış ve mitlerin kaynaklık ettiği bu oyunlar eski Anadolu uygarlıklarının Anadolu toprakları üzerinde yaşayan halkımızın Orta Asya'dan getirdiği kültürel öğeler ve İslamiyeti kabulünden sonraki İslamî öğelerle birleşen bir kültürel sentezin izlerini taşır.
  Seyirlik oyunlar ilkel bir tiyatro örneğidir. Sanat kaygısından çok toplumsal ve dinsel açıdan işlevseldir.
  Seyirlik oyunları günlük yaşamı taklit eden (kalaycı berber çift sürme vb.) hayvanları taklit eden (deve ayı tilki kartal vb.) mevsim değişiklikleri yıl değişimleri amacıyla oynanan oyunlar (köse gelin) bolluk ve berekete dönük oynanan oyunlar (saya gezme koç katımı törenleri cemal oyunu vb.) yağmur yağdırmak için oynanan oyunlar (çömçe gelin vb.) oluşturur.
  Cemal Oyunu: Tohumun toprağa atıldığı ilk gün veya hasat sonunda oynanır.
  Koç Katımı: Hayvan yavrularının kışın soğuğa ve açlığa dayanıksız oluşlarından dolayı yavrulama zamanlarının kontrol altına alınmasıdır. Bir tür mevsimlik bayram niteliğindedir.
  Deve yüzü Koyun yüzü: Hayvanın anne karnında tüylenmeye başladığı gün oynanır.

Sayfayı Paylaş