koza yayını bakarmısınız

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde bLack35anqeL tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. bLack35anqeL

bLack35anqeL Üye

Beğenileri:
    379
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar atatürkçü düşüncede akılcılık ve bilim metni ni bulabilen varsa verebilir mi ? lütfennn:cold:
  2. !!emine!!

!!emine!! Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    94
    Yer:
    Istanbul
    umarım işine yarar.:)
    Akıl ve mantık ,çağrışımlarla değil, iç güdülerle değil, muhakeme yolu ile yargılama ve hareket etme yeteneğidir.Diğer bir ifade ile iyi düşünmek ve hüküm vermek yeteneğidir .
    ATATÜRK yaşamında bilimselliğe ve akılcılığa önem vermiş, söylevlerinde bu konulara devamlı değinmiştir.
    ‘’Akıl ve mantığın halledemeyeceği mesele yoktur aklın rehberi bilgi ve ilimdir’’
    ‘’Dünyada her şey için ,medeniyet için hayat için başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir fendir’’
    ‘’Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale , müspet bilimdir.’’
    ‘’Bizim ,akıl, mantık, zeka ile hareket etmek en belirgin özelliğimizdir’’
    ‘’Biz medeniyet ,bilim ve teknikten kuvvet alıyoruz.’’ Sözleriyle çağdaşlaşma için akıl ve bilimin önemini vurgulamıştır.
    ATATÜRK bize, her şeyi akıl ve bilimin süzgecinden geçirmemiz gerektiğini öğretmiştir.
    Bunu şu sözleri ile ifade etmektedir.
    ’’ Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum.Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen eremediğimizi,fakat asla ödün vermediğimizi akıl ve bilimi rehber edindiğimizi onaylayacaklardır. Zaman süratle ilerliyor ulusların,toplumların,bireylerin,mutluluk,ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor.Böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve bilimin gelişmesini inkar etmek olur.Benim Türk ulusu için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır.Benden sonra beni benimsemek isteyenler,bu temel mihver üzerinde,akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse ,manevi mirasçılarım olurlar.’’
    ATATÜRK dış politika uygulamalarında da akıl mantık ve bilimsel düşünceyi rehber edinmiştir.

.
    dilberay bunu beğendi.
  3. bLack35anqeL

bLack35anqeL Üye

Beğenileri:
    379
    Ödül Puanları:
    0
    çok teşekkürlerrr :)
  4. zyno

zyno Üye

Beğenileri: