KPSS Türkçe deneme soruları ve cevapları

Konu 'Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)' bölümünde PC_TüRK tarafından paylaşıldı.

 1. PC_TüRK

  PC_TüRK Guest


  1-Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "bırakmak" sözcüğü, "Uyukluyorum, arabacı da uyukluyor, sinekler bıraksa atlar da uyuyacak." cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır?

  *Bıraksam akşama kadar sokakta oynayacak.


  2-"Onun resimlerinde, kompozisyonlar son derece ölçülüdür, renkler tam bir barış halindedir." Bu cümledeki "barış" kelimesi hangi anlamda kullanılmıştır?

  *uyum

  3-Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "çekmek" kelimesi, "tükenmek" anlamında kullanılmıştır?

  *Pilav, suyunu iyice çekmiş.

  4-"Kimi yazarlarca röportaj, çok yönlü bir yazı biçimidir." cümlesinde "yazarlar" kelimesi -ca ekini alarak yeni bir anlam kazanmıştır. Aynı anlam aşağıdakilerden hangisinde söz konusudur?

  *Yeni evimizde gönlümce uzanıp yatamadım.

  5-Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "tek" kelimesi, "hiç, hiçbir" anlamına gelmektedir?

  *Bu saatte tek açık dükkan bulamazsınız.

  6-Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "hazır" sözcüğü, "Hazır araba ile gidiyorken bu paketi de götürüversin." cümlesindeki ile eş anlamda kullanılmıştır?

  *Hazır gelmişken öteki musluklara da bakıver.

  7-"Odasını üstünkörü boyadı" cümlesinde üstünkörü kelimesinin cümleye kattığı anlam aşağıdakilerden hangisinde vardır?

  *Kitapları çantasına özensizce koydu.

  8-"Geç kaldık, arabalıya yetişemeyeceğiz" cümlesindeki "arabalı" sözcüğü, "araba vapuru" anlamında kullanılmıştır. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde buna benzer bir kullanım yoktur?

  *Otobüs saat 12.30`da hareket edecek.*Bundan sonra dergimiz, birinci hamura basılacak.*Bu tablo, onun yaptığı son yağlı boyadır.*Bu arabayı iki yıl önce iki milyona almıştık.*Ön kapı açılmıyor, arkadan ineceksiniz..

  9-Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "olmalı" kelimesi ötekilerden farklı anlamda kullanılmıştır?

  *Soruları cevaplarken çok dikkatli olmalı.*Ayşe, İngilizceyi çok iyi biliyor olmalı.*Ahmet Ankara`dan dönmüş olmalı.*O, liseyi geçen yıl bitirmiş olmalı.*Bugünlerde Çukurova`ya bahar gelmiş olmalı.

  10-"Bir tek kelimeyle belirtilebilecek bir kavramı, birden çok kelimeyle anlatmaya `dolaylama` denir". Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, dolaylama yoktur?

  *Anadolu`da bağ kütüğüne, "omça" denir.*Ormanların kralı, şimdi bir kafeste tutsaktır.*Büyük kurtarıcı, Anadolu`da yeni bir devlet yarattı.*Yavru vatandan yapılan ihracatta önemli artışlar oldu.*Balıkçı, "Derya kuzuları!" diye bağırıyordu.

Sayfayı Paylaş