KPSS'de diğer testler de şaibeli !

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  ‘Eğitim Bilimleri’ testinde kopya iddialarıyla gündeme gelen KPSS ile ilgili soruşturma derinleşiyor.


  ‘Eğitim Bilimleri’ testinde kopya iddialarıyla gündeme gelen KPSS ile ilgili soruşturma derinleşiyor. YÖK Başkanı, ‘Genel Yetenek-Genel Kültür’ testlerini de inceleyeceklerini açıkladı.


  Devlet Denetleme Kurulu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve savcılığın üç koldan başlattığı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) soruşturmasını YÖK daha da derinleştiriyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Hürriyet’e, “Olayların asıl kaynağı olduğu iddia edilen Eğitim Bilimleri testinin yanı sıra Genel Yetenek- Genel Kültür testlerini de incelemeye aldık. Diğer testlerde de kopya ihtimalinden şüpheleniyoruz” dedi.

  O test iptal edilebilir

  KPSS’de 5 ayrı başlıkta sınav yapıldığını, bunların tek tek inceleneceğini belirten Özcan, “Eğer araştırma sonucunda sadece Eğitim Bilimleri Testi’nde kopya olduğu kesinleşirse, sınavın tamamı yerine sadece o testi iptal etme yoluna gideriz” dedi. Özcan, şunları söyledi: “Araştırmalarımız devam ediyor. Eğitim Bilimleri Testi’nde 350 kişinin tam puan aldığını biliyoruz, ama Denetleme Kurulu’nun hazırladığı ön raporla bu rakamın diğer testler de dahil edildiğinde artabileceğini yönünde şüphelerimiz var. Kopya olasılığı raporda da kuvvetli ihtimaller arasında yer alıyor. 3 bin 227 kişiyle ilgili incelememiz de devam ediyor. Savcılığa bu kişilerin isimlerini gönderdik. Şimdi Denetleme Kurulu’nun incelemelerini de göz önüne alarak Genel Yetenek- Genel Kültür testlerini inceleyeceğiz.”

  Bilgisayara el konuldu

  KPSS sorularının e-posta yoluyla gönderildiği adres olarak gösterilen Isparta’nın Yalvaç İlçesi’ne bağlı Sücüllü Beldesi’nde oturan 24 yaşındaki B.S’nin bilgisayarına dün jandarma el koydu.

  Atamalar için gölgeyi kaldırın

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YÖK, ÖSYM ve savcılığa çağrıda bulunarak, “Mağduriyetler yaratıldı. Gölgeyi bir an önce kaldırın. Atamaları yapalım” dedi. Çubukçu, sınav erteleme kararıyla ilgili Hürriyet’e şu açıklamalarda bulundu: “Öğretmen atamalarını ertelemek zorunda kalmaktan dolayı çok üzgünüm. Sınavı kazananların haklarını korumamız gerekir. Şimdi orada bir boşluk oluştu. Hatayı ÖSYM yaptı, bu insanların çıkarları da korunmalı. Sınav güvenliğini gerekli şekilde almak ÖSYM’nin görevidir.”
 2. Rüzgar

  Rüzgar Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.028
  Beğenileri:
  875
  Ödül Puanları:
  113
  Hangi sınav şaibesiz ki?
  İptal edilirse, olan emeğiyle kazananlara olcak ...
 3. Desert Rain.*

  Desert Rain.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.421
  Beğenileri:
  2.918
  Ödül Puanları:
  0
  Allah hak yiyenlerin cezasını versin ya bu nasıl iş ... yazık onca kişiye ...

Sayfayı Paylaş