Kümelerle İlgili Problemler :(

Konu 'Matematik 9. Sınıf' bölümünde cans_1907 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. cans_1907

cans_1907 Üye

Beğenileri:
    479
    Ödül Puanları:
    64

Arkadaşlar kümelerle ilgili anlamadığım birkaç tane soru var.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

1- A ve B iki kümedir .s(A)=3 s(A-B) ve s(B)=4 s(B-A) olduğu biliniyor.
    A kesişim B nin alt küme sayısı 64 olduğuna göre A kümesinin 2 elemanlı alt kümelerinin sayısı kaçtır?

2- A-B={1,3,5} A kesişim B={7,8} B-A={2,40,6} olduğuna göre AUB kümesini bulunuz.

Yarına yetişmesi gerekiyor...Şimdiden teşekkürler :)
  2. White_Pearl

White_Pearl Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    19
    Umarım renkler (özellikle sarı) belli oluyordur, anlamadığın bir yer olursa sorabilirsin canım :)

İlk başta yapman gereken kümeleri çizmek. Eğer soruda verilen değerleri direkt yerleştiremiyorsan veya garanti olsun istiyorsan a,b,c gibi harfler verirsin kümelerin içlerine. Mesela 1. soruda b harfi hem A'nın elemanlarını hem de B'nin elemanlarını kapsadığından kesişim kısmı. Yani sonuç olarak;
    A n B=b
    A=a+b
    B=b+c
    A u B=a+b+c

Kümelerde alt küme sayısı 2^n formülüyle bulunur. Sana zaten soruda kesişimin alt kümesini vermiş. 2'nin üssü şekline getirip kesişimin eleman sayısını buluyorsun. Sonra da yukarıda yazdığım eşitliklerde yerine yazıyorsun.

2. soruda da direkt sana değerleri vermiş zaten, tek yapman gereken şekli çizmek. Ama sanırsam sorunun A\B'nin filan neresi olduğunu ayırt etmek. Onu da şöyle açıklıyım. A fark B demek A'da olan ama B'de olmayan elemanlar demek. Yani bu durumda b'yi yani kesişimi de alamazsın çünkü kesişimdeki eleman A'da var tamam ama B'de de var, bu yüzden alamıyorsun kesişimi.

Roman gibi oldu okurken sıkılıcaksın eminim ki :D

Peki canım :p Sevindim senin adına, tebrikler :D

Ekli Dosyalar:

• Adsız.jpg
      Adsız.jpg
      Dosya Boyutu:
      31,9 KB
      Görüntüleme:
      3
    • 2.jpg
      2.jpg
      Dosya Boyutu:
      18,9 KB
      Görüntüleme:
      1
    cans_1907 bunu beğendi.
  3. cans_1907

cans_1907 Üye

Beğenileri:
    479
    Ödül Puanları:
    64

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Umarım renkler (özellikle sarı) belli oluyordur, anlamadığın bir yer olursa sorabilirsin canım :)
    Genişletmek için tıkla...

Sağ ol canım ama ben soruların çözümleri nasıl olabilir onu anlamadım

Olsun canım çok yardımcı oldun :D İlgilenmen bile yeter :) Soruyu çözdüm sonunda :D
  • cans_1907

cans_1907 Üye

Beğenileri:
    479
    Ödül Puanları:
    64
    Aslında insan biraz kafayı çalıştırınca oluyor.Bir de benim o gün başım çok fena ağrıyordu onunda etkisi var soruyu yapamamam da :D
  • Konu Durumu:
    Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş