>> Kuran-ı Kerimde Melekler ile ilgili Ayetler.

Konu 'Kur'an-ı Kerim' bölümünde Dreamer* tarafından paylaşıldı.

 1. Dreamer*

  Dreamer* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.550
  Beğenileri:
  1.971
  Ödül Puanları:
  0

  Bakara
  Kuran-i Kerimde Melekler ile ilgili Ayetler
  (97) De ki: "Her kim Cebrail’e düşman ise bilsin ki o Allah'ın izni ile Kur'an'ı; önceki kitapları doğrulayıcı müminler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir."


  Bakara
  (98) Her kim Allah'a meleklerine peygamberlerine Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkâr edenlerin düşmanıdır.


  Meryem
  (17) (Ey Muhammed!) Kitapta (Kur'an'da) Meryem'i de an.Hani ailesinden ayrılarak doğu tarafında bir yere çekilmiş ve (kendini onlardan uzak tutmak için) onlarla arasında bir perde germişti. Biz ona Cebrail’i göndermiştik de ona tam bir insan şeklinde görünmüştü.


  Meryem
  (19) Cebrail "Ben ancak Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir çocuk bağışlamak için gönderildim" dedi.


  Meryem
  (21) Cebrail "Evet öyle. Rabbin diyor ki: O benim için çok kolaydır. Onu insanlara bir mucize katımızdan bir rahmet kılmak için böyle takdir ettik. Bu zaten (ezelde) hükme bağlanmış bir iştir" dedi.


  Necm
  (13) Andolsun ki o Cebrail’i bir başka inişte daha (aslî suretiyle) görmüştü.


  Tahrim
  (4) (Ey peygamber'in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allah'a tövbe ederseniz ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber'e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır Cebrail de Salih müminler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar.  Bakara
  (30) Hani Rabbin meleklere "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar "Orada bozgunculuk yapacak kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler Allah da "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.


  Bakara
  (31) Allah Adem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek "Eğer doğru söyleyenler iseniz haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi.


  Bakara
  (32) melekler "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler.


  Bakara
  (33) Allah şöyle dedi: "Ey Adem! Onlara bunların isimlerini söyle." Adem meleklere onların isimlerini bildirince Allah "Size göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim yine açığa vurduklarınızı da gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi.


  Bakara
  (34) Hani meleklere "Adem için saygı ile eğilin" demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler İblis (bundan) kaçınmış büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.


  Bakara
  (98) Her kim Allah'a meleklerine peygamberlerine Cebrail'e ve Mîkâil'e düşman olursa bilsin ki Allah da inkar edenlerin düşmanıdır.


  Bakara
  (161) Fakat âyetlerimizi inkar etmiş ve kafir olarak ölmüşlere gelince işte Allah'ın meleklerin ve bütün insanların lâneti onların üstünedir.


  Bakara
  (177) İyilik yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik Allah'a ahiret gününe meleklere kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen onu yakınlara yetimlere yoksullara yolda kalmışa (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan zekâtı veren antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar doğru olanlardır. İşte bunlar Allah'a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.


  Bakara
  (210) Onlar (böyle davranmakla) bulut gölgeleri içinde Allah'ın (azabının) ve meleklerin kendilerine gelmesini ve işin bitirilmesini mi bekliyorlar? Halbuki bütün işler Allah'a döndürülür.


  Bakara
  (248) Peygamberleri onlara şöyle dedi: "Onun hükümdarlığının alameti size o sandığın gelmesidir. Onda Rabbinizden bir güven duygusu ve huzur ile Mûsâ ailesinin Hârûn ailesinin geriye bıraktığından kalıntılar vardır. Onu melekler taşımaktadır. Eğer inanmış kimselerseniz bunda şüphesiz sizin için kesin bir delil vardır."


  Bakara
  (285) Peygamber Rabbinden kendisine indirilene iman etti mü'minler de (iman ettiler). Her biri; Allah'a meleklerine kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: "Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz." Şöyle de dediler: "İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır."


  Al-i İmran
  (18) Allah melekler ve ilim sahipleri ondan başka ilah olmadığına adaletle şâhitlik ettiler. Ondan başka ilah yoktur. O mutlak güç sahibidir hüküm ve hikmet sahibidir.


  Al-i İmran
  (39) Zekeriya mabedde namaz kılarken melekler ona "Allah sana kendisinden gelen bir kelimeyi (İsa'yı) doğrulayıcı efendi nefsine hakim ve salihlerden bir peygamber olarak Yahya'yı müjdeler" diye seslendiler.


  Al-i İmran
  (42) Hani melekler "Ey Meryem! Allah seni seçti. Seni tertemiz yaptı ve seni dünya kadınlarına üstün kıldı."


  Al-i İmran
  (45) Hani melekler şöyle demişti: "Ey Meryem! Allah seni kendi tarafından bir kelime ile müjdeliyor ki adı Meryemoğlu İsa Mesih'dir. Dünyada da ahirette de itibarlı ve Allah'a çok yakın olanlardandır."


  Al-i İmran
  (87) İşte onların cezası; Allah'ın meleklerin ve bütün insanların lanetinin üzerlerine olmasıdır.


  Nisa
  (97) Kendilerine zulmetmekteler iken meleklerin canlarını aldığı kimseler var ya; melekler onlara şöyle derler: "Ne durumdaydınız? (Niçin hicret etmediniz?)" Onlar da "Biz yeryüzünde zayıf ve güçsüz kimselerdik" derler. melekler "Allah'ın arzı geniş değil miydi orada hicret etseydiniz ya!" derler. İşte bunların gidecekleri yer cehennemdir. O ne kötü varış yeridir.


  Nisa
  (136) Ey iman edenler! Allah'a Peygamberine Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah'ı meleklerini kitaplarını peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur.


  Nisa
  (166) Fakat Allah sana indirdiğini kendi ilmiyle indirmiş olduğuna şahitlik eder. melekler de buna şahitlik eder. Şahit olarak Allah yeter.


  Nisa
  (172) Mesih de Allah'a yakın melekler de Allah'a kul olmaktan asla çekinmezler. Kim Allah'a kulluk etmekten çekinir ve büyüklük taslarsa bilsin ki O onların hepsini huzuruna toplayacaktır.


  Duhan
  (47) (Allah görevli meleklere şöyle der: ) "Tutun onu cehennemin ortasına sürükleyin."

  abdulmelik bunu beğendi.
 2. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
 3. abdulmelik

  abdulmelik Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  974
  Beğenileri:
  964
  Ödül Puanları:
  0
  Paylaşım için sağol..

  Allah Razı Olsun...:)
 4. !!emine!!

  !!emine!! Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  532
  Beğenileri:
  629
  Ödül Puanları:
  94
  Yer:
  Istanbul
  Çokl güzel bilgiler....Allah razı olsun:)
 5. Dreamer*

  Dreamer* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  2.550
  Beğenileri:
  1.971
  Ödül Puanları:
  0
  Rica Ederim. =))

Sayfayı Paylaş