Kur'an- ı Kerim'i Okurken Dikkat Etmemiz Gereken Şeyler ..

Konu 'Kur'an-ı Kerim' bölümünde S. Moderatör Uğur tarafından paylaşıldı.

 1. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36

  Kuran herşeyin yaratıcısı olan Allah'ın sözüdür. Bu nedenle Allah a ve Onun sözü olan Kuran a karşı çok saygılı davranmalıyız. Bu saygıyı gösterebilmek için ilk olarak Allah'ın sözü olan Kuran ayetlerini duyduğunuzda, hemen susup ayetleri dinlemeniz gerekir.

  Kuran, Türkçe, Arapça ya da farklı bir dilde okunduğunda da aynı saygının gösterilmesi şarttır. Kuran okunurken susup dinlemek, yalnızca güzel bir davranış şekli değil, aynı zamanda da Allah'ın emrettiği bir davranıştır. Allah bu emrini Kuran da şöyle bildirmiştir:

  Kuran okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun. Umulur ki esirgenmiş olursunuz.
  (Araf Suresi, 204)


  Ayette açıkça bildirildiği üzere Kuran okunurken yalnızca ALLAH ın sözü olan ayetleri dikkatle dinlemek gerekir.

  Bir de unutulmamması gereken, Kuran okumaya başlamadan önce şeytandan Allah a sığınmanız, yani Allah tan şeytanı sizden uzak tutmasını istemeniz gerekir. Bu, Allah ın bizlere yapmamızı söylediği bir davranıştır. Kuran da bu şöyle bildirilir:

  Öyleyse Kur'an okuduğun zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın.
  (Nahl Suresi, 98)

  Bildiğiniz gibi şeytan her fırsatta insanları Allah ın emirlerine uymaktan vazgeçirmek ister. Ama ancak güçsüzleri yanına çekebilir. Güçlü olan, Allah a inanan kişileri yanına çekemez. Allah'a inanıp O na güvenenlere, (yani Allah a tevekkül edenlere) şeytanın zarar veremeyeceği, Kuran da şöyle haber verilir:

  Gerçek şu ki, iman edenler ve Rablerine tevekkül edenler üzerinde onun (şeytanın) hiçbir zorlayıcı-gücü yoktur.
  (Nahl Suresi, 99)  Şeytan özellikle insanların Allah'ın sözlerinin yazılı olduğu Kuran'ı okuyup anlamalarını engellemek ister. İşte bu nedenle, Allah ın yukarıdaki ayetinde emrettiği şekilde, Kuran okumadan önce şeytandan Allah a sığınmak gerekir.

  Çünkü şeytan her an insanları Allah ın emirlerinden uzaklaştırmak için uğraşır. Bu nedenle şeytandan Allah a sığınarak her an Allah a dua edin. Allah, Kuran da şeytandan korunmak için nasıl dua edeceğimizi bizlere şöyle öğretmiştir:

  Ve de ki: "Rabbim, şeytanın kışkırtmalarından Sana sığınırım." Ve onların benim yanımda bulunmalarından da Sana sığınırım Rabbim."
  (Mü minun Suresi, 97-98)


  Selametle....​

Sayfayı Paylaş