Küresel ısınmada üzerimize düşen görevler

Konu 'Fen Bilgisi 7. Sınıf' bölümünde gisli kiss tarafından paylaşıldı.

 1. gisli kiss

  gisli kiss Üye

  Katılım:
  12 Mart 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  arkadaşlar küresel ısınmada üzerimize düşen görevlari söyler misiniz lütfen şimdiden tesekkürler...:::( :(
 2. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0
  konu başlığın yanlış düzelt...;)
 3. sumeyra

  sumeyra Üye

  Katılım:
  3 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.561
  Beğenileri:
  790
  Ödül Puanları:
  0

  BİZE DÜŞENLER...
  Dört kişilik aileye su tasarrufu önerisi

  TEMA Vakfı Kaynak Geliştirme Bölüm Başkanı Yeşim Beyla, dört kişilik bir ailenin, alacağı basit önlemlerle yılda 140 ton su tasarrufu yapabileceğini açıkladı.

  Beyla, küresel ısınmanın etkilerinin artık net olarak görüldüğünü, kar ve yağmur sularıyla beslenmesi gereken göllerin nehirlerin kuruduğunu, kuraklığın etkisinin sadece kırsal kesimde değil, kentlerde de hissedildiğini hatırlattı. Bilimadamlarının yaptığı araştırmaların, Türkiye'nin de küresel ısınmanın etkilerini şiddetli biçimde yaşayacağını, bu etkinin güneyde kuraklık kuzeyde de aşırı yağış ve seller getireceğini öngördüğünü dile getiren Beyla, Türkiye'nin yaygın olarak sanıldığının aksine su zengini bir ülke olmadığına dikkati çekti.

  Beyla, yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8-10 bin metre küp olan ülkelerin 'su zengini' sayıldığını, 2 bin metre küpten az olanların 'su azlığı çeken', 1000 metre küpten az olanların ise'su fakiri' ülkeler arasında kabul edildiğini söyledi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'nin tüketilebilir yer üstü ve yer altı su potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metre küp olduğunu ifade eden Beyla, Türkiye'nin kişi başına ortalama 1500 metre küp ile 'su azlığı çeken' bir ülke olduğunu vurguladı.

  Yeşim Beyla, Türkiye'nin nüfusunun 2030 yılında 100 milyonu bulmasının beklendiğine değinerek, Türkiye'nin, mevcut kaynakların tamamı bozulmadan korunsa bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1000 metre küp civarında olacağını kaydetti. Beyla, Türkiye'de suyun büyük bir bölümünün evlerde kullanıldığını belirterek, TEMA Vakfı olarak evlerdeki gereksiz su tüketiminin önlenmesi için 'Suyunu Boşa Harcama' kampanyası başlattıklarını anımsattı.

  Herkesin tek tek göstereceği bireysel çabaların kullanılabilir su miktarının korunması için büyük önem taşıdığını vurgulayan Yeşim Beyla, "4 kişilik bir aile, musluğun gereksiz yere akmasına izin vermeyerek, kısa duş alarak, bulaşıklarını makinede yıkayarak, gereksiz yere sifon kullanmayarak yılda 140 ton su tasarrufu yapabilir" dedi.

  Yeşim Beyla, su tasarrufu konusunda şu önerilerde bulundu:

  Musluğu açık bırakmayın. Sebze meyveler elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa çok daha az su tüketilir. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.
  Bulaşıkları elde değil makinede yıkayın. 4 kişilik bir aile günlük bulaşığını elde yıkarsa, ortalama 84-126 litre su harcanır. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26-40 ton su tasarrufu demektir.
  Diş fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın. Kullanılmadığı halde açık bırakılan su harcaması, yılda kişi başına ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam yaklaşık 48 tondur.
  Daha kısa duş alın. 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre suharcanır. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton suyu kurtarır.
  Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Dört kişilik bir ailenin fertleri günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse, yılda 16 ton su harcamış olur.
  Rezervuara, su dolu 1.5 litrelik pet bir şişe yerleştirin. Bu basitönlemle, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir.
  Duş başlığını yeni çıkan suyu daha iyi püskürten ekonomik duş başlıklarıyla değiştirin. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli suyla duş alınabilir.
  Muslukların su kaçırmadığından emin olun ve gerekirse tamir ettirin.
  Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar.
  Su kaçaklarını engelleyin. Ev ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca suyun kayıp olmasına neden olur.
  Çamaşır makinesini ekonomik kullanın. Tek bir çalıştırmada yaklaşık 176 litre su harcayan çamaşır makinesi haftada bir kez bile az kurulsa, yılda 9 ton su tasarruf edilir  Pek çok ülke, çevreye son derece zararlı olmasına karşın, özellikle kömür gibi fosil yakıtları kullanmaktadır. Kyoto protokolü, sera gazı emisyonlarını azaltmaları için OECD ülkelerine çağrıda bulunmaktadır. Kyoto'da 2008-12 yılları arasında toplam sera gazı emisyonlarının 1990 yılı seviyesinin %5.4 altına çekilmesi hedeflenmiştir.WF, dünya çapında yürüttüğü Po**rswitch! kampanyasıyla, hükümetler ve iş dünyasını yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda sorumluluk almaya davet ediyor. Kampanya kapsamında, kömür, petrol, doğal gaz gibi fosil yakıtlar ve nükleer enerji yerine su, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisinin kullanılması teşvik ediliyor.

  Ulusal enerji stratejileri en az 30 yıllık bir süreyi öngörür şekilde hazırlanmalıdır. Diğer enerji kaynaklarının geliştirilmesine ve güvenli kullanımına yönelik politikalar belirlenilmelidir. Ulusal enerji politikasının oluşumuna sivil toplum kuruluşlarının ve yerel halkın katılması sağlanmalıdır.

  Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmak koşuluyla, yerel ölçekte rüzgar ve güneş gibi alternatif enerji kaynaklarından yararlanılmalıdır.

  Tarım, amonyak ve metan gibi değişik emisyonların atmosfere karışmasına neden olmaktadır. Avrupa amonyak emisyonunun %90'ı çiftlik hayvanları ve kimyasal gübrelerden kaynaklanmaktadır. Kimyasal gübre kullanımı, bir sera gazı olan azotdioksit emisyonunu da artırır. Azot ve fosfor içeren gübrelerin kullanımı azaltılmalıdır.
  Biz neler yapabiliriz?
  Enerji dostu ampuller kullanılmalı.
  Televizyonlar bekleme konumunda bırakılmamalı.
  Doğru ışıklandırma kullanılmalı.
  Klima yerine vantilatör kullanılmalı.
  Evler ısı kaybına karşı yalıtılmalı.
  Eşyalar, radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirilmeli.
  Su kaynaklarının kıtlığı da bir başka önemli sorun. Ancak, alınabilecek önlemler de yok değil.
  Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş esnasında musluk açık bırakılmamalı.
  Daha az su tüketen yeni teknoloji klozetler kullanılmalı.
  Klozetlere asılan temizleme maddeleri kullanılmamalı.
  Çamaşır suyu tüketimi en aza indirilmeli.
  Akan tesisatlar onarılmalı.
  Hortumla sulama ve yıkama yapılmamalı.
  Suyu, kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanılmalı.
  Çevre örgütleri, tüketicileri ulaşım sektörü konusunda da uyarıyor.
  Bu sektör, yenilenemeyen enerji kaynaklarının baş tüketicisi ve sektörde kullanılan gazların emisyonları, hava kirliliğine, iklim değişikliklerine neden oluyor.

  Toplu taşıma araçları tercih edilmeli.
  Kısa mesafelere arabayla gitmek yerine, yürümeli.
  Kurşunsuz benzin tüketen araçlar tercih edilmeli.
  Aracın taşıma kapasitesi aşılmamalı.
  Uzun duraklamalarda aracın kontağı kapatılmalı.
  Çevre örgütleri, tüketicilere geri dönüşümü bir yaşam tarzı olarak benimsemelerini, alışveriş sırasında aşırı tüketimden kaçmalarını öğütlüyor.
  Tüketicilerin özenli davranması gereken en önemli konuların başındaysa ambalaj tüketimi geliyor. Zira plastik ambalajların doğada kaybolma süresi bin yılı buluyor.

  Tüketiciler, uzun ömürlü ürünlere yönelmeli.
  Geri dönüştürülemeyen ambalajlarda satılan ürünler alınmamalı.
  Başta PVC olmak üzere, plastik ambalajlardan kaçınmalı.
  Şişe ve kavanoz gibi cam ürünler tercih edilmeli.
  Plastik poşet ve yiyecek kapları gibi ürünler yeniden kullanılmalı.
  Alışverişlerde plastik poşet kullanılmamalı.
  Cam malzemeler, organik çöplerle birlikte atılmamalı.
  Gün****k hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen bilgisayarların yarattığı kirlilik de azımsanacak gibi değil.
  Elektrik tüketimi daha düşük modeller alınmalı.
  Yazıcıdan kağıt çıktısı alınması asgariye indirilmeli.
  Bilgisayarlar bekleme konumunda bırakılmamalı.
  Kullanılmayan bilgisayarlar atılmamalı.


  ;););)

Sayfayı Paylaş