Küresel ısınmanın çözümleri

Konu 'Fen Bilgisi 6. Sınıf' bölümünde kelebek00 tarafından paylaşıldı.

 1. kelebek00

  kelebek00 Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  123
  Ödül Puanları:
  0

  küresel ısınmanın çözümlerini bulabilirmisiniz ???
  yardım edin:confused:
 2. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
  Öncelikle bol bol ağaç dikmeliyiz.
  *Sanayiler bacalarına filtre taktırmalı.
  *Arabaların egsozlarına da filtre takılmalı.
  *Kullanmadığımız zaman elektrikli aletleri vs. açık bırakmamalıyız.
  *Kentleşme durdurulmalıdır.
  Sizler de bu konuda ne çözüm yolları düşünüyorsanız bunları paylaşmanıza sevinirim çünkü dediğim gibi bu bilgisayar ödevim yanıtlarınızı bekliyorum.
  [/quote]

  1. Şu anda 2B yasasının izlerini silmek için bolca ağaç dikiyorlar.
  2. Sanayiciler paraları gidecek diye fabrika bacalarına filtre taktırmayı düşünmüyorlar ama çevreyi kirletmeye gelince nasıl olsa para gitmiyor diye ellerinden geleni yapıyorlar.
  3. TV'leri düğmelerinden kapatlıyız. Bilgisayar'ın ekran koruyucusunu 1 dakika olarak ayarlamalıyız. 5 Dakika'dan sonra oturumu kapatmayı ayarlamalıyız.
  4. Kentleşmenin durdurulması biraz zor zaten her gün köyden kente göç var. Buna önlemi devletin alması lazım ama kim uğraşacak. Aslında Köyde temiz hava var. Kentlerde ise kirlilik hat safhaya ulaştı insanlar yaşlanınca köylere gitse çok iyi olur.
 3. ~~Özge~~

  ~~Özge~~ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.864
  Beğenileri:
  1.697
  Ödül Puanları:
  36
 4. beyza_1998

  beyza_1998 Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2009
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Küresel ısınma nedir küresel ısınmanın sebepleri nelerdir? öncelikle bunlarla başlayalım:
  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor.


  Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor. Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

  Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.

  Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
  Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

  2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.
  Peki bu sıcaklık artışı yani küresel ısınma nelere yol açıyor, hayatımızı nasıl etkiliyor?
  Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

  Kışın sıcaklıklar artıyor, ilk bahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.

  İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

  ve son olarak senin sorunun cevabı:
  Standart ampulünüzü tasarruf ampulü ile değiştirin, yılda 75 kilogram (kg) karbondioksit tasarrufu sağlayın.
  Daha az araba kullanın. Daha sık yürüyün, bisiklet kullanın ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanın. Araba kullanmadığınız her 2 kilometre için 0,75 kg. karbondioksit tasarruf edeceksiniz.
  Otomobilinizin hava ve yakıt filtrelerinin her zaman temiz olmasına dikkat edin. Çok tozlu ortamlara yaptığınız yolculuklardan sonra mutlaka filtrelerinizi temizletin. Kirli filtreler fazla yakıt harcanmasına yol açar.
  Geri dönüşüme katkıda bulunun. Evinizden çıkan çöplerin sadece yarısını geri dönüştürerek yılda 1200 kg. karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  Lastiklerinizi kontrol edin. Düzgün şişirilmiş lastiklerle litre başına aldığınız yol yüzde 3 oranında artacak. Her 4 litre benzin tasarrufu 10 kg. karbondioksiti atmosferden uzak tutar.
  Daha az sıcak su kullanın. Suyu ısıtmak için çok fazla enerji kullanmak gerekiyor. Daha az su tüketen bir duş başlığı ile 175 kg, giysilerinizi soğuk su ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
  Ambalajları fazla olan ürünlerden kaçının. Çöpünüzü yüzde 10 oranında azaltarak 600 kg. karbondioksit tasarrufu yapabilirsiniz.
  Su ısıtıcınızı ayarlayın. Isıtıcınızı kışın 2 derece aşağı, yazın 2 derece yukarı ayarlayın. Bu basit ayarlamayla yılda 1000 kg karbondioksit tasarrufu sağlayabilirsiniz.
  Elektronik cihazları tamamen kapatın. Evde ortalama 8 saat stand by konumunda bırakılan TV, DVD, müzik seti gibi elektronik cihazlar, yılda 450 kg karbon gazının atmosfere yayılması anl***** geliyor.
  Her yıl en azından bir ağaç dikin. Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emiyor.

  VANLASILMAYAN BİR ŞEY OLURSA SORUN AÇIKLAYABİLİRİM
 5. 'FirarPerest'

  'FirarPerest' Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.350
  Beğenileri:
  1.646
  Ödül Puanları:
  0
  Karbondioksit ve ısıyı tutan diğer gazların miktarındaki artış atmosferdeki ısının yükselmesine sebep oluyor.bu durum da ''Küresel Isınma'' olarak ifade edilir.Dünyamız büyük bir risk altında.Buzullar eriyor,mevsimler ve hayvan türleri yok oluyor,dünyamız çölleşiyor veeriyor.Sularımız tükeniyor.Bu durum gerçekten içler acısı.Doğaya zarar verip yok olmasını mı bekleyeceğiz?Hepimiz biliyoruz ki bizim üzerinde bulunduğumuz dünyadan başka dünya yok.Bu yüzden hepimiz bu konuda duyarlı olmalıyız.Benim düşündüğüm çözüm yolları şunlar:
  ●Enerji dostu araçlar kullanılmalı.
  ●Gereğinden fazla enerji harcayan araçlar kullanılmamalı.
  ●Su tasarrufunu da unutmayalım.Su tasarruflu araçlar kullanılmalı ve su tüketimi en aza indirilmeli.
  ●Geri dönüşümlü malzemeler kullanılmalı.
  ●Doğaya zarar verici maddeler kullanılmamalı ve doğaya zarar verilmemeli.
  ●Tüketiciler uzun ömürlü ürünlere yönelmeli.Elektrik tüketimi en aza indirilmeli.
  Bunun gibi basit ve uygulanması zor olmayan ve sizin de üreteceğiniz çözüm yollarıyla dünyamızı kurtarabiliriz.Başka bir dünyanın olmadığını göz önünde bulundurarak doğayı ve canlıları korumak, daha yaşanılır bir dgezegen bırakmak hepimizin ellerinde.Toplum olarak gerekli duyarlılığı göstererek çevremizdekileri uyarmalı ve bilgilerimizi paylaşmalıyız.

Sayfayı Paylaş