Küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkileri nelerdir.

Konu 'Sosyal Bilgiler 7. Sınıf' bölümünde sude-naz tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. sude-naz

  sude-naz Üye

  Katılım:
  1 Mart 2010
  Mesajlar:
  401
  Beğenileri:
  309
  Ödül Puanları:
  0

  Arkadaşlar küresel ısınmanın dünya üxerindeki etkileri nelerdir yazabilirmisiniz.:p:p
 2. shewaa

  shewaa Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.113
  Beğenileri:
  463
  Ödül Puanları:
  0
 3. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0
  Küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkileri

  küresel ısınmanın dünya üzerinde etkileri nasıl olacak? Küresel ısınma sebebiyle dünyanın her yerinde olumsuz değişiklikler yaşanacak. Bu içeriğimizde kıtalara göre değişiklikler yer alıyor.
  küresel ısınma sonucu oluşacak değişiklikleri aşağıda görebilirsiniz.

  Afrika:
  Kullanılabilir su kaynakları iyice azalacak. Özellikle Güney, Kuzey ve Batı Afrika'da ortalama yıllık yağışlarda büyük azalma görülecek. Nijerya, Senegal, Gambiya, Mısır ve Güneydoğu Afrika kıyı kesimindeki yerleşim bölgelerinde deniz seviyeleri yükselecek ve erozyonlar artacak.  Asya:
  Sıcaklıklar, kuraklık ve seller artacak. Besin maddelerinin üretimi, toprakların verimsizleşmesi sebebiyle oldukça azalacak. Kuzey bölgelerde yağış miktarında bir artma olabilir. Şiddetli kasırgalar ve seller deniz kıyısında yer alan yerleşim bölgelerini olumsuz etkileyecek.  Avrupa:
  Güney bölgelerde kuraklıklar artacak. Diğer alanlarda tehlikeli sel baskınları oluşacak. Isı farklılıkları oluşacak. Tarımsal üretim kuzeyde artabilir ancak güney kesimlerde azalma olacak.  Latin Amerika:
  Sel ve kuraklıkla daha fazla karşılaşılacak. Ekin miktarında önemli ölçüde azalma olacak. Bahçe tarımı zarar görecek. Bölgede yaşayanlar sıtma ve kolera gibi hastalıklara maruz kalacak.  Kuzey Amerika:
  Erozyon ve sel olaylarında artış görülecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Fırtınalar artacak ve özellikle Florida ve Atlantik'i etkileyecek.  Kutuplar:
  Buzullar erimeye devam edecek. Buz kalınlıklarında azalma olacak.
  Sevqi. . bunu beğendi.
 4. Sevqi. .

  Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.130
  Beğenileri:
  1.863
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür Et Butonu
  Sevqi. . bunu beğendi.
 5. sude-naz

  sude-naz Üye

  Katılım:
  1 Mart 2010
  Mesajlar:
  401
  Beğenileri:
  309
  Ödül Puanları:
  0
  Teşekkür ederim arkadaşlar..
 6. bela63

  bela63 Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2009
  Mesajlar:
  219
  Beğenileri:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  küresel ısınma nedir?

  İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Sera etkisinin artması, atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor.
  Sera etkisi doğal
  Sera etkisi doğal bir süreç. Sera etkisi, dünyada yaşam olması için gereken sıcaklığı sağlıyor.
  Su buharı, karbondioksit ve metan gazı, dünyanın üzerinde doğal bir örtü oluşturuyor. Ancak fosil yakıtların kullanılması ve ormanların yok edilmesi, bu örtüyü oluşturan gazların, atmosferde normalin çok üzerine çıkmasına neden oldu.
  Dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor. Dünya bu ışınları, tekrar atmosfere yansıtıyor.
  Dünyaya ulaşan güneş enerjisinin yaklaşık yüzde 70′i, böylece tekrar uzaya gönderilmiş oluyor. Ancak bazı infrared ışınlar, sera gazları tarafından tutuluyor. Bu da atmosferin, ısınmasına neden oluyor.
  Sera etkisi, dünyanın yeterince sıcak olmasını sağlıyor. Ancak bazı bilim adamları, insan tarafından fazla miktarda sera gazının atmosfere verilmesinin bu karmaşık dengeyi zedelediği ve küresel ısınmaya neden olduğu görüşünde.
  1980′den beri sürekli ısınan dünya, 2003′te son 18 yüzyılın tepe noktasına ulaştı.
  University of Virginia’dan Profesör Michael Mann ve University of East Anglia’dan Profesör Philip Jones’un Geophysical Research Letters dergisinde yayımladığı makaleye göre 20. yüzyılın son çeyreği, tüm zamanların en sıcak dönemi olarak değer kazandı.
  Küresel ısınma karşıtlarının klasik argumanı olan, Küre’nin M.S. 1000 yılından önce günümüzden daha sıcak olduğuna dair iddianın bilimselliğini sınamak üzere Prof. Mann ve Prof. Jones son iki bin yılın iklim koşullarının simulasyonunu yaptılar.
  Bu çerçevede, yerel iklim koşullarının tespiti amacıyla, kürenin değişik bölgelerinden antik ağaçların gövdelerini inceleyen ekip, ağaç gövdesindeki kıvrımların kalınlıklarından ağacın büyüme sırasındaki iklim sıcaklığını saptayabiliyor.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş