Kurs:PowerPoint sunu oluşturma 2007

Konu 'Bilgisayar ve İnternet' bölümünde мoʀαoʀ tarafından paylaşıldı.

 1. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94

  PowerPoint çalışma alanını tanıma

  Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Office PowerPoint 2007 zaten çalışıyorsa, tüm açık sunuları kaydedin ve kapatın ve sonra PowerPoint 2007 programından çıkın ve yeniden başlatın.
  Ayrıca Bkz bölümünde, sunuları kaydetme hakkındaki bilgilere ulaşmanızı sağlayan bağlantılar bulabilirsiniz.

  • Office PowerPoint 2007 çalışmıyorsa, şimdi başlatın.
  PowerPoint'i başlattığınızda, slayt oluşturduğunuz ve slaytlar üzerinde çalıştığınız Normal görünümü adlı görünümde açılır.
  [​IMG]
  [​IMG] Slayt bölmesinde, doğrudan tek tek slaytlar üzerinde çalışabilirsiniz.
  [​IMG] Noktalı sınırlar yer tutucuları belirtir; buralara metin yazabilir ya da resim, grafik ve başka nesneler ekleyebilirsiniz.
  [​IMG] Slaytlar sekmesi Slayt bölmesinde gösterilen her tam boy slaytın bir küçük resim sürümünü gösterir. Başka slaytlar eklediğinizde, Slaytlar sekmesindeki bir küçük resmi tıklatarak slaytın Slayt bölmesinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Sununuzdaki slaytları yeniden düzenlemek için de küçük resimleri sürükleyebilirsiniz. Slaytlar sekmesinde ayrıca slayt ekleyebilir ve silebilirsiniz.
  [​IMG] Notlar bölmesinde, geçerli slaytla ilgili notlar yazabilirsiniz. Sunumunuzu yaparken notlarınızı dinleyicilere verebilir veya Sunum görünümünde notlarınıza başvuruda bulunabilirsiniz.
  Not Varsayılan olarak, Office PowerPoint 2007 yeni sunulara yukarıdaki resimde görülen Boş Sunu şablonunu uygular. Boş Sunu, Office PowerPoint 2007 şablonlarının en basit ve en genel olanıdır. PowerPoint ile çalışmaya ilk kez başlarken Boş Sunu şablonunu kullanmak yararlı olur, çünkü kolaydır ve birçok sunu türüne uyarlanabilir. Boş Sunu şablonunu temel alan yeni bir sunu oluşturmak için, Microsoft Office Düğmesi'ni [​IMG] tıklatın, Yeni'yi tıklatın, Şablonlar altında Boş ve yeni'yi tıklatın ve sonra Boş ve yeni altında Boş Sunu'yu çift tıklatın.
  Boş Sunu şablonunu açmanızdan sonra, Notlar bölmesinin yalnızca küçük bir bölümü görünür. Yazacak daha fazla alanınız olması amacıyla Notlar bölmesinin daha büyük bir bölümü görmek için aşağıdakileri yapın:

  1. İşaretçiyi Notlar bölmesinin kenarlığına getirin.
  2. İşaretçi [​IMG] şeklini aldığında, kenarlığı yukarı sürükleyerek aşağıdaki çizimde gösterildiği gibi konuşmacı notlarınız için biraz daha alan açabilirsiniz.
  [​IMG]
  Slayt bölmesindeki slaytın kullanılabilir alana sığacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandırıldığına dikkat edin.
  Ekranın en üstüne doğru, yararlı olabilecek üç düğme bulunmaktadır:

  • Geri Al[​IMG], yaptığınız son değişikliği geri alır. (Hangi eylemin geri alınacağını belirten bir Ekran İpucu görmek için, işaretçinizi düğmenin üzerinde bekletin. Geri alınabilecek diğer son değişikliklerin bulunduğu bir menü görmek için, Geri Al[​IMG]. düğmesinin sağındaki oku tıklatın) Bir değişikliği CTRL+Z tuşlarına basarak da geri alabilirsiniz.
  • Yeniden[​IMG] veya Yinele[​IMG], gerçekleştirdiğiniz eyleme bağlı olarak son değişikliğinizi yeniden yapar veya yineler. (Hangi eylemin yenden yapılacağını veya yineleneceğini belirten bir Ekran İpucu görmek için, işaretçinizi düğmenin üzerinde bekletin.) Bir değişikliği CTRL+Y tuşlarına basarak da yeniden yapabilir veya yineleyebilirsiniz.
  • Microsoft Office PowerPoint Yardımı[​IMG], PowerPoint Yardımı bölmesini açar. Yardımı F1 tuşuna basarak da açabilirsiniz.
 2. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Sununuzu adlandırma ve kaydetme

  Tüm yazılım programlarında olduğu gibi, sununuzu başlar başlamaz adlandırmak ve kaydetmek ve sonra çalışırken sık sık kaydetmek iyi bir yöntemdir.

  1. Microsoft Office Düğmesi'ni [​IMG] tıklatın, Farklı Kaydet'in üzerine gidin ve sonra aşağıdakilerden birini yapın:
   • Yalnızca Office PowerPoint 2007 programında açılabilen bir sunu için, PowerPoint Sunusu'nu tıklatın.
   • Hem Office PowerPoint 2007 hem de önceki PowerPoint sürümlerinde açılabilen bir sunu için, PowerPoint 97-2003 Sunusu'nu tıklatın.
  Bu seçeneği seçerseniz, Office PowerPoint 2007 sürümünde yeni eklenen özelliklerin hiçbirini kullanamazsınız.

  1. Farklı Kaydet iletişim kutusunda, Kayıt yeri listesinde, sununuzu kaydetmek istediğiniz klasörü veya konumu seçin.
  2. Dosya adı kutusuna, sununuz için bir ad yazın veya hiçbir işlem yapmayarak varsayılan dosya adını kabul edin ve sonra Kaydet'i tıklatın.
  Şu andan itibaren, istediğiniz zaman sununuzu hızlı bir şekilde kaydetmek için CTRL+S tuşlarına basabilir veya ekranın üst tarafındaki Kaydet[​IMG] simgesini tıklatabilirsiniz.
 3. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Slayt ekleme, slaytları yeniden düzenleme ve slayt silme

  Sununuzda otomatik olarak sağlanan tek slaytta, biri başlık olarak ve diğeri de alt başlık olarak biçimlendirilmiş iki yer tutucu bulunur. Bir slayttaki yer tutucuların yerleşimine düzen denir. Office PowerPoint 2007, resimler ve SmartArt grafikleri için olanlar gibi başka yer tutucu türleri de sağlar.
  Sununuza slayt eklediğinizde, aşağıdakileri yaparak aynı zamanda yeni slayt için bir düzen de seçebilirsiniz:

  1. Slaytlar sekmesinde, görünmekte olan tek slaytın hemen altını tıklatın.
  2. Giriş sekmesinde, Slaytlar grubunda, Yeni Slayt'ın yanındaki oku tıklatın.
  [​IMG]
  Kullanılabilecek çeşitli slayt düzenlerinin küçük resimlerini gösteren bir galeri görünür.
  [​IMG]
  [​IMG] Her bir düzenin adı, düzenin kendisi için tasarlandığı içeriği tanımlar.
  [​IMG] Renkli simgeler görüntüleyen yer tutucular metin içerebilir, ancak SmartArt grafikleri ve küçük resimler dahil olmak üzere nesneleri otomatik olarak eklemek için simgeleri tıklatabilirsiniz.

  1. Yeni slaytınız için kullanmak istediğiniz düzeni tıklatın.
  Yeni slayt hem geçerli slayt olarak vurgulanmış halde Slaytlar sekmesinde hem de Slayt bölmesinde görünür. Bu yordamı eklemek istediğiniz her yeni slayt için yineleyin.
  İpucu Yeni slaytınızın önceki slaytla aynı düzene sahip olmasını istiyorsanız, Yeni Slayt'ın yanındaki ok yerine kendisini tıklatabilirsiniz.
  Kaç slayta ihtiyacınız olduğunu belirleme

  İhtiyacınız olan slayt sayısını hesaplamak için, ele almayı planladığınız konuların bir anahattını çıkarın ve sonra konuları ayrı slaytlara bölün. En azından şunlara ihtiyaç duyabilirsiniz:

  • Bir ana başlık slaytı
  • Sununuzdaki başlıca noktaları veya alanları listeleyen bir giriş slaytı
  • Giriş slaytında listelenen her nokta veya alan için bir slayt
  • Sununuzdaki ana noktaları ve alanları yineleyen bir özet slaytı
  Bu temel yapıyı kullanarak, sunulacak üç ana noktanız veya alanınız varsa, en az altı slayt hazırlamayı planlayabilirsiniz: bir başlık slaytı, bir giriş slaytı, üç ana nokta veya alandan her biri için bir slayt ve bir özet slaytı.
  [​IMG]
  Ana nokta ve alanlarınızdan herhangi birinde sunulacak büyük miktarda malzeme varsa, aynı temel anahat yapısını kullanarak bu malzemeler için bir slayt alt grubu oluşturabilirsiniz.
  İpucu Sununuz sırasında her bir slaytın ekranda ne kadar süre görüneceğini düşünün. İyi bir standart tahmin, slayt başına iki ila beş dakikadır.
  Slayta yeni bir düzen uygulama

  Varolan bir slaytın düzenini değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

  1. Slaytlar sekmesinde, yeni bir düzen uygulamak istediğiniz slaytı tıklatın.
  2. Giriş sekmesinde, Slaytlar grubunda, Düzen'i tıklatın ve sonra istediğiniz yeni düzeni tıklatın.
  Not Doğru türde yer tutuculardan slaytta varolan içeriğe yeterli olacak sayıda içermeyen bir düzen uygularsanız, bu içerik için otomatik olarak ek yer tutucular oluşturulur.
  Slayt kopyalama

  İçeriği ve düzeni benzer olan iki slayt oluşturmak istiyorsanız, iki slaytta ortak olarak bulunacak tüm içeriğe ve biçimlendirmeye sahip bir slayt oluşturup bunun bir kopyasını oluşturarak ve ardından her bir slaytta son değişiklikleri yaparak işten tasarruf edebilirsiniz.

  1. Slaytlar sekmesinde, kopyalamak istediğiniz slaytı sağ tıklatın ve sonra kısayol menüsündeKopyala'yı tıklatın.
  2. Hala Slaytlar sekmesindeyken, slaytın yeni kopyasını eklemek istediğiniz konumu sağ tıklatın ve kısayol menüsünde Yapıştır'ı tıklatın.
  Slaytın kopyasını bir sunudan başka bir sunuya da ekleyebilirsiniz.
  Slaytların sırasını yeniden düzenleme


  • Slaytlar sekmesinde, taşımak istediğiniz slaytı tıklatın ve istediğiniz konuma sürükleyin.
  Birden fazla slayt seçmek için, taşımak istediğiniz bir slaytı tıklatın ve sonra CTRL tuşunu basılı tutarak taşımak istediğiniz slaytları tek tek tıklatın.
  Slayt silme


  • Slaytlar sekmesinde, silmek istediğiniz slaytı sağ tıklatın ve sonra kısayol menüsünde Slaytı Sil'i tıklatın.
 4. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Metin ekleme ve biçimlendirme

  PowerPoint sunularında en yaygın olarak bulunan içerik metindir — başlıklarda, konu başlıkların ve madde işaretli listelerde.

  • Herhangi bir slayta metin eklemek için, metin eklemek istediğiniz yer tutucuyu tıklatın ve sonra eklemek istediğiniz metni yazın veya yapıştırın.
  Madde işaretli listeleri biçimlendirme

  Bazı yer tutucular metninizi otomatik olarak madde işaretli liste olarak biçimlendirir, bazıları ise bunu yapmaz. Giriş sekmesinde, Paragraf grubunda, aşağıdakilerden birini yapın:

  • Madde işaretli liste ile madde işaretli olmayan metin arasında geçiş yapmak için, metni seçin ve Madde İşaretleri[​IMG] düğmesini tıklatın.
  • Madde işaretli bir listedeki madde işaretlerinin stilini değiştirmek için, Madde İşaretleri[​IMG] düğmesinin yanındaki oku tıklatın ve sonra istediğiniz madde işareti stilini tıklatın.
  Bu değişiklikleri, metin seçtiğinizde kullanılabilir duruma gelen kullanışlı, küçük ve yarı saydam bir araç çubuğu olan Mini araç çubuğunu kullanarak da yapabilirsiniz. Mini araç çubuğunu net olarak görmek için işaretçiyi üzerinde bekletin. Mini araç çubuğunu kullanmak için komutlardan herhangi birini tıklatın.
  İpucu Mini araç çubuğunu seçilmemiş metni sağ tıklatarak da görüntüleyebilirsiniz.
  Metnin görünümünü değiştirme

  Bir slayttaki metnin görünümünü değiştirmeniz, Giriş sekmesindeki yazı tipini, stilini, boyutunu, rengini ve paragraf özelliklerini biçimlendirmeyi sağlayan temel düğmelerden, animasyon veya SmartArt grafiklerine dönüştürme gibi daha gelişmiş seçeneklere kadar birçok yolu vardır.
  Konuşmacı notları ekleme

  Çok fazla metin slaytı kalabalık yapar ve dinleyicilerin dikkatini dağıtır. Ancak, ihtiyacınız olan bazı bilgiler dinleyicilerin gördüğü ekranda değilse bunları nasıl takip edeceksiniz?
  Bu ikilemin çözümü, her slaytın Notlar bölmesinde yazabileceğiniz konuşmacı notlarıdır. Konuşmacı notları, sunu sırasında ihtiyacınız olan tüm bilgileri takip etmenize ve ekrandaki sununuzu gereksiz içerikten arındırmanıza yardımcı olur.
  İpucu İstediğiniz zaman fazlalık metni Slayt bölmesinden kesip doğrudan Notlar bölmesine yapıştırarak başvuru amacıyla tutmaya devam edebilirsiniz.
  Konuşmacı notlarınızı yazdırıp sunumunuzu yaparken notlara başvurabilirsiniz. Alternatif olarak, Office PowerPoint 2007 sununuzu size bir monitörden sunarken (örneğin, bir kürsüde) dinleyicileriniz ikinci bir monitörde izliyorsa, Sunucu görünümünü kullanarak notları yalnızca sizin monitörünüzde görüntüleyebilirsiniz
 5. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Sununuza daha uygun bir görünüm uygulama

  Şu ana kadar slaytlarınızın düzenlenmesine ve temel içeriğine odaklandınız. Şimdi, sununuzun genel görünümünü ele alın. Ne gibi bir görsel tarz istiyorsunuz? Hangi görünüm sununuzu dinleyicileriniz için açık ve çekici yapabilir?
  Office PowerPoint 2007, sununuzun genel görünümünü değiştirmeyi kolaylaştıran çok çeşitli tasarım temaları sağlar. Tema, belirli renk, yazı tipi ve efekt birleşimleri kullanarak tüm Office belgeleriniz için özel, tekdüzenli bir görünüm sağlayan bir tasarım öğeleri kümesidir.
  Office PowerPoint 2007, Boş Sunu şablonu kullanılarak oluşturulan sunulara otomatik olarak Ofis temasını uygular, ancak istediğiniz zaman farklı bir tema uygulayarak sununuzun görünüşünü kolayca değiştirebilirsiniz.
  [​IMG]
  Sununuza farklı bir tema uygulama


  • Tasarım sekmesinde, Temalar grubunda, uygulamak istediğiniz belge temasını tıklatın.
  Notlar

  • Geçerli slaytın belirli bir tema uygulandığında nasıl görüneceğini önizlemek için, işaretçiyi ilgili temanın küçük resminin üzerinde bekletin.
  • Diğer temaların küçük resimlerini görmek için küçük resim dizisinin yanındaki okları tıklatın.
  [​IMG]

  • Siz aksini belirtmedikçe, Office PowerPoint 2007 temaları tüm sunuya uygular. Yalnızca seçili slaytların görünümünü değiştirmek için, Slaytlar sekmesinde, CTRL tuşunu basılı tutarak değiştirmek istediğiniz slaytları tek tek tıklatın. Slaytların tümü seçildiğinde, bunlara uygulamak istediğiniz temayı sağ tıklatın ve kısayol menüsünde Seçili Slaytlara Uygula'yı tıklatın.
  • Daha sonra farklı bir tema kullanmak isterseniz, istediğiniz temayı tıklatarak uygulayın.
 6. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Küçük resim, SmartArt grafiği ve başka nesneler ekleme

  Mümkün olan en etkili görsel sunuyu oluşturmak istersiniz ve yalnızca madde işaretli listeler içeren bir dizi slayt genellikle en dinamik seçenek değildir. Görsel çeşitliliğin olmaması dinleyicilerinin dikkatinin azalmasına neden olabilir. Birçok bilgi türünü ifade etmenin en iyi yolu da bir paragraf veya madde işaretli bir liste değildir.
  [​IMG]
  Neyse ki, Office PowerPoint 2007 tablo, SmartArt grafiği, küçük resim, şekil, grafik, müzik, film, ses, ve animasyon gibi diğer bir çok türdeki sesli ve görsel içeriği eklemeyi mümkün kılar. Sununuzun hem içindeki hem de dışındaki konumlara gitme esnekliği sağlayan köprüler ve slaytlar arasında göz alıcı geçişler ekleyebilirsiniz.
  Bu bölümde slaytlarınıza ekleyebileceğiniz en temel nesnelerin ve efektlerin yalnızca birkaçı anlatılmıştır.
  Küçük resim ekleme


  1. Küçük resim eklemek istediğiniz yer tutucuyu tıklatın.
  Bir yer tutucu seçmezseniz veya resim içeremeyen bir yer tutucu seçerseniz, küçük resim slaytın ortasına eklenir.

  1. Ekle sekmesinin Çizimler grubunda Küçük Resim'i tıklatın.
  Küçük Resim görev bölmesi açılır.

  1. Küçük Resim görev bölmesinde, istediğiniz küçük resmi bulup tıklatın.
  Şimdi küçük resmi taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir, döndürebilir, küçük resme metin ekleyebilir ve başka değişiklikler yapabilirsiniz.
  İpucu Microsoft Office Online sitesinde başka küçük resimler aramak için, Küçük Resim görev bölmesinin altındaki Office Online'daki Küçük Resimler bağlantısını tıklatın.
  Slayt metnini SmartArt grafiğine dönüştürme

  SmartArt grafiği, bilgilerinizin tamamen özelleştirilebilir olan görsel bir temsilidir. Metninizi SmartArt grafiğine dönüştürme, varolan slaytları profesyonelce tasarlanmış çizimlere dönüştürmenin hızlı bir yoludur. Örneğin, tek bir tıklatmayla Gündem slaytını bir SmartArt grafiğine dönüştürebilirsiniz.
  [​IMG]
  İletinizi ve düşüncelerinizi etkili bir şekilde ifade etmek için birçok yerleşik düzen arasından seçim yapabilirsiniz.
  Varolan metni SmartArt grafiğine dönüştürmek için:

  1. Dönüştürmek istediğiniz metni içeren yer tutucuyu tıklatın.
  2. Giriş sekmesinde, Paragraf grubunda, SmartArt Grafiğine Dönüştür[​IMG] düğmesini tıklatın.
  3. Galeride, bir SmartArt grafiğiniz metninizle nasıl görüneceğini görmek için, işaretçiyi SmartArt grafiğinin küçük resminin üzerinde bekletin. Galeri, en iyi madde işaretli listelerle kullanılabilen SmartArt grafiği düzenleri içermektedir. Düzenlerin tümünü görmek için, Diğer SmartArt Grafikleri'ni tıklatın.
  Beğendiğiniz bir SmartArt grafiği bulduğunuzda, metninize uygulamak için tıklatın.
  Şimdi SmartArt grafiğini taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir, döndürebilir, grafiğe metin ekleyebilir, farklı bir Hızlı Stil uygulayabilir ve başka değişiklikler yapabilirsiniz.
  Varolan metin için SmartArt grafiği oluşturmak en kolayı olmakla birlikte, tersi yöntemi kullanarak önce SmartArt grafiğini ekleyip sonra grafiğe metin eklemeniz de mümkündür.

  1. SmartArt grafiği eklemek istediğiniz yer tutucuyu tıklatın.
  Bir yer tutucu seçmezseniz veya resim içeremeyen bir yer tutucu seçerseniz, SmartArt grafiği slaytın ortasına eklenir.

  1. Ekle sekmesinin Çizimler grubunda SmartArt'ı tıklatın.
  2. SmartArt Grafiği Seç iletişim kutusunda, en soldaki bölmede, istediğiniz SmartArt grafiği türünü tıklatın.
  3. Orta bölmede, istediğiniz düzeni bulup tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
  İpucu Herhangi bir düzenin önizlemesini görüntülemek için düzeni tıklatın. Önizleme en sağdaki bölmede görünür.
  Slayt geçişi ekleme

  Slayt geçişleri, bir slayttan diğerine geçtiğinizde oluşan animasyona benzer efektlerdir. Office PowerPoint 2007, standart soldurma, çözünme, kesme ve silme geçişleri yanında çarklar ve kareler gibi daha ilginç geçişleri de içeren birçok slayt geçişi türü sağlar.

  • Animasyonlar sekmesinde, Bu Slayta Geçiş grubunda, istediğiniz geçişi tıklatın.
  Notlar

  • Geçerli slaytın belirli bir geçiş uygulandığında nasıl görüneceğini önizlemek için, işaretçiyi ilgili geçişin küçük resminin üzerinde bekletin.
  • Diğer geçişlerin küçük resimlerini görmek için küçük resim dizisinin yanındaki okları tıklatın.
  [​IMG]

  • Daha sonra farklı bir geçiş kullanmak isterseniz, istediğiniz geçişi tıklatarak uygulayın.
  Bu Slayta Geçiş grubunda, geçiş hızını denetlemenizi, ses eklemenizi ve aynı geçişi sunudaki tüm slaytlara uygulamanızı sağlayan diğer seçenekleri seçebilirsiniz.
 7. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Köprü ekleme

  Köprüleri kullanarak bir slayttan diğerine, bir ağ veya Internet konumuna ve hatta başka bir dosyaya veya programa gidebilirsiniz.

  1. Tıklatıldığında köprünün etkinleştirilmesini istediğiniz metni seçin.
  İsterseniz bir nesne de (örneğin, küçük resim veya SmartArt grafiği) seçebilirsiniz.

  1. Ekle sekmesinde, Bağlantılar grubunda, Köprü'yü tıklatın.
  2. Köprü Ekle iletişim kutusunda, Yerlerim kutusunda bağlantınızın hedefini (yani, bağlantının sizi götüreceği yeri) tıklatın.
  Örneğin, sununuzdaki başka bir slayta gitmek için, Bu Belgeye Yerleştir'i tıklatın.

  1. Hedef konumu bulup tıklatın, Görüntülenecek metin ve Adres kutularında gerekli değişiklikleri yapın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 8. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Yazımı denetleme ve sununuzu önizleme

  Tüm slaytlarınız tam istediğiniz gibi görüntüye sahip olduğunda, sununuzun bitmesine iki adım daha vardır.
  Sununuzda yazım denetimi yapma

  Office PowerPoint 2007 programında yazım denetleyici otomatik olarak etkin olmakla birlikte, sununuzda çalışmayı bitirdikten sonra yazımı yeniden denetlemek iyi bir fikirdir:

  1. Sununuzun en başına gitmek için CTRL+HOME tuşlarına basın.
  2. İnceleme sekmesinde, Yazım Denetimi grubunda, Yazım Denetimi'ni tıklatın.
  Office PowerPoint 2007 yazım hataları bulursa, bir iletişim kutusu görüntülenir ve yazım denetleyici tarafından bulunan ilk yanlış yazılmış sözcük seçilidir. Programın bulduğu her bir hatayı nasıl çözümlemek istediğinizi belirtirsiniz. Yanlış yazılmış bir sözcük çözümledikten sonra program bir sonrakini seçer ve bu şekilde devam eder.
  Sununuzu slayt gösterisi olarak önizleme

  Sununuzu tıpkı dinleyicilerinize sunarken olduğu gibi bilgisayarınızın ekranında görüntülemek için aşağıdakileri yapın:

  1. Slayt Gösterisi sekmesinde, Slayt Gösterisi Başlat grubunda, aşağıdakilerden birini yapın:
   • Sunudaki ilk slayttan başlamak için, Baştan İtibaren'i tıklatın.
   • Slayt bölmesinde görünen geçerli slayttan başlamak için, Geçerli Slayttan'ı tıklatın.
  Sunu Slayt Gösterisi görünümünde açılır.

  1. Sonraki slayta ilerlemek için tıklatın.
  İpucu İstediğiniz zaman Normal görünüme dönmek için ESC tuşuna basın.
  Sununuzu oluştururken de istediğiniz zaman önizleyebilirsiniz.
 9. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Sununuzu teslim etmek üzere hazırlamayı öğrenme

  Artık sununuz tamamlandı ve bir sonraki adımda ne yapacağınız sunumu kimin yapacağına, sunumun nerede yapılacağına ve ne gibi bir donanım kullanılacağına bağlıdır:

  • Sunu oluşturulduğu bilgisayar veya başka bir bilgisayarda mı çalıştırılacak yoksa bir CD ile veya bir ağ konumunda mı teslim edilecek?
  • Sunum canlı olarak yapılacaksa, siz veya başka biri mi yapacaksınız yoksa kendi kendine mi çalışacak?
  Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara bağlı olarak, aşağıdaki işlemleri verildikleri sırada yapmanız, farklı bir sırada yapmanız veya bazı durumlarda hiç yapmamanız gerekebilir:

  • Prova yapma ve süreyi belirleme Sunum kimin tarafından yapılırsa yapılsın, zamanlamaya uyduğundan emin olmak için yeterli süre verildiğinden emin olmak (varsa, sondaki soru-yanıt bölümü de dahil) ve yeterince prova yapmak önemlidir. Sunum provasını sunumun yapılacağı yerde, kullanılacak donanımla ve tercihen en az bir veya iki kişinin önünde yapmak iyi bir fikirdir. Böylece, sunucu donanıma ve canlı bir dinleyici kitlesine alışabilir ve bu dinleyicilerden alınan geri bildirim gerçek sunumdan önce düzeltmeniz gereken öğeleri belirlemeden yararlı olabilir.
  • Dinleyici notlarını ve konuşmacı notlarını yazdırma Sunularınızı konuşmacı notları veya dinleyici notları olarak yazdırabilirsiniz:
   • Konuşmacı notları, yazdırılan her sayfanın üstünde bir slayt ve altında bu slaytla ilgili Notlar bölmesinin içeriğini gösterir ve sunu sırasında konuşmacı tarafından konuşma metni veya anahat olarak kullanılabilir. İstenirse dinleyicilere de dağıtılabilir, böylece her dinleyici sunuyla ilgili daha eksiksiz bilgilere sahip olur.
   • Dinleyici notları yazdırılan her sayfada bir, iki, dört, altı veya dokuz slayt gösterir ve Notlar bölmesinin içeriğini dinleyicilere dağıtmanın uygun olmayacağı durumlar için tasarlanmıştır. (Sayfa başına üç slayt düzeni, dinleyicinin not alabileceği çizgili bir alan içerir.)
  [​IMG]

  • CD ile veya Web dağıtımı için paketleme CD için Paketle özelliğini kullanarak tamamlanmış PowerPoint sununuzu bir CD'ye, ağ konumuna veya bilgisayarınızdaki sabit diske kopyaladığınızda, Microsoft Office PowerPoint Viewer 2007 ve sununuzla bağlantılı tüm dosyalar da (örneğin, filmler ve sesler) kopyalanır. Böylece, sunuyla ilgili tüm öğeler dahil edilmiş olur ve bilgisayarında Office PowerPoint 2007 yüklü olmayan kişiler de sunuyu görüntüleyebilir.
 10. мoʀαoʀ

  мoʀαoʀ Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2008
  Mesajlar:
  990
  Beğenileri:
  634
  Ödül Puanları:
  94
  Artık temel bir Office PowerPoint 2007 sunusu oluşturmak için gereken işlemleri biliyorsunuz.

  NOT:
  1-Hepsini ayrı ayrı yazmamın sebebi adım adım öğrenmenizdi hepsini bir mesajda yaza bilirdim ama çok karışık olurdu....
  2-Microsoft Office'den alıntıdır.
  Yönetici bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş