kurtuluş savaşı v.s

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde *damla* tarafından paylaşıldı.

 1. *damla*

  *damla* Üye

  Katılım:
  8 Aralık 2010
  Mesajlar:
  83
  Beğenileri:
  61
  Ödül Puanları:
  0

  -güney cephesinde fransızlara karşı düzenli birliklerle savaşma imkanı olmadığından .............. ................. kuvvetleriyle bölgenin kurtuluşunu sağlamak .

  -kurtuluş savaşı sırasında düşman işgalinden kurtarılan ilk kent ...........'tır.

  -doğu cephesi, çarlık rusya'nın yıkılmasıyla kurulan , ................... devletine karşı açılan bir cephedir.

  -van , bitlis, erzurum ve kars'a saldırmaları üzerine tbmm hükümeti tarafından doğu cephesi komutanlığına atanan kazım karabekir'in .......................... ve ................' yü geri alması üzerine zor durumda kalan ermeniler barış istemiş ve ................ Antlaşması imzalanmıştır .

  -kurtuluş savaşı'nın doğu cephesi,................. ve ....................... arasında imzalanan 2/3-Aralık-1920 tarihli ................... Antlaşması ile kapanmıştır ...

  - doğu sınırımızın belirlenmesiyle ilgili olarak imzalanan antlaşmalar sırasıyla .............................. .......................... ve ........................ antlaşmalarıdır .

  - doğu sınırının güvenliği ............... .................... ile ..................... arasında 16-mart-1921'de imzalanan moskova antlaşması ve sovyet rusya'ya bağlı ...................... cumhuriyetleri (............................. ..................) ile 13-ekim-1921'de imzalanan kars antlaşması ile pekiştirilmiştir .

  -moskova antlaşması ....................... zaferinden sonra ,kars antlaşması ise ............................ zaferinden sonra imzalanmıştır ..


  yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş