kurtuluş savaşı

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde kartal47 tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. kartal47

  kartal47 Üye

  Katılım:
  31 Mart 2009
  Mesajlar:
  274
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0

  kurtuluş savaşı; slayt, şiir, yazı, resim varsa verebilir misiniz lütfen acil cuma günü vericez lütfen
 2. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  Kurtuluş Savaşı

  Bütün cephelerde verdik savaşı
  İzmir’ de denize döktük kalleşi
  Dünyada yoktur, Türkün bir eşi
  Böyle bir savaştan,zaferle çıktık.

  Atatürk’ün ordusu, korkmaz düşmandan
  Gazi Mustafa Kemal’ di, Başkumandan
  Övgüler almış bakın,bütün cihandan
  Böyle bir savaştan, zaferle çıkttık.

  Yurduma saldıranları hiç barındırmadık
  Cepheden cepheye koştuk durmadık
  İngiliz,Fransız,Yunan hiç aldırmadık
  Böyle bir savaştan,zaferle çıktık.

  Kadın,erkek hep, koştuk cepheye
  Vatan için seve seve ölmeye
  Hayran oldu dünya,Mehmetçiğe
  Böyle bir savaştan, zaferle çıktık.

  Genç,ihtiyar,kadın, savaşa girdik
  İzmir’ de Yunan’ı denize döktük
  Bunca şehit verdik, zaferi gördük
  Böyle bir savaştan, zaferle çıktık.

  Dünyaya Türkün gücünü gösterdik
  Güzel vatanı düşmanlara vermedik
  Kurtarmadan vatanı,bizler ölmedik
  Böyle bir savaştan, zaferle çıktık.

  Silahımız kıttı, cephane kıttı
  Vatan için herkes kanın akıttı
  Yendi düşmanını önüne kattı
  Böyle bir savaştan, zaferle çıktık.

  BAKARİ’ den geçmiş olsun bizlere
  Herkes kulağını versin bu sese
  Mertliği gösterdik bakın herkese
  Böyle bir savaştan, zaferle çıktık.


  Kurtuluş Savaşı

  Başlangıcıdır Mustafa Kemal in Samsun a çıkışı.
  Sonlanır İzmir den denize düşmanın düşüşü.
  Vatanın evlatları yürüdüler, iki dönem arasında.
  Gösterdiler birlikteliklerini bütün Dünya ya

  Biz geçmişten ders alan bir milletin ırkıyız.
  Gece uykusunu gündüze çevireniz.
  Vatan için Dünya nimetini görmez gözümüz.
  Tırnaklarımız süngü,dişlerimiz mermi, başlarımızla gülleyiz.

  Biz varız bayrak için yaşamda.
  Kurtuluşumuz olmuştur her zaman bu Dünya da.
  Çıkıyor içimizden Mustafa Kemaller.
  Oluşuyor Atatürk önderliğinde efsaneler.

  Osmanlı küçüldü Anadolu ya kapandı.
  İçimizdeki hainler düşmana yataklık etti.
  Dost bildiklerimiz tilki oldu yürüdü.
  Fırsat kollayan çakallar yolumuzu kesti.

  Biz yılmayız kimseden, geçmişimize baksınlar.
  Anadolu kurtuluşumuzdan önce, destanlarımızı okusunlar.
  Görmeyen gözler masal diyarına dalar.
  Kurtuluş savaşımızla gerçekler ortaya çıkar.

  Umarım işine yarar... :)
 3. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’da padişah ve devlet ileri gelenleri ile yaptığı görüşmeler sonucu İstanbul’da yapılacak çalışmaların bir yarar sağlamayacağını anladı. Yurdu kurtarmak için Anadolu’ya gitmeye karar verdi. Yakın arkadaşlarının yardım ve işbirliği ile görev bölgesi Samsun ve dolayları olan 9. Ordu Müfettişliğine atandı.
  16 Mayıs 1919 günü Bandırma Vapuru ile yola çıktı. Bu tarihten sonra Mustafa Kemal yurdu düşmanlardan kurtarmayı ve yeni bir Türk Devleti kurmayı amaçlayan büyük ve tarihi çalışmalarına bulunuyordu.

  Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919 sabahı Samsun’dan Anadolu’ya çıktı. Burada bir hafta kaldıktan sonra Havza’ya geldi. Buradan Amasya’ya geçerek valilere, komutanlara, ulusal örgütlere bir genelge gönderdi. Bu genelgede yurdun bağımsızlığını sağlamak için bütün yurttaşlara çağrıda bulundu. Daha sonra yol boyunca uğradığı il ve ilçelerdeki yetkililerle görüşerek, onlara yurdu kurtarma ve bağımsızlığına kavuşturma tasarısını anlattı. Havza’dan Amasya’ya ve Sıvas’a oradan da Erzurum’a gitti

  Bu sırada padişah kendisini İstanbul’a çağırıyordu. Artık ülkemizin kurtulması ve egemenliğin sağlanması için gerekli ortam hazırlanmış olduğundan Mustafa Kemal ordu müfettişliği görevinden ve askerlikten ayrıldığını İstanbul’a bildirdi. 23 Temmuz 1919 günü bir ilkokulun salonunda toplanan Erzurum Kongresi’ne başkanlık etti. Bu toplantıda, yurdun düşmanlardan kurtarılması için çalışma kararı alındı.

  Mustafa Kemal bu kongreden sonra 4 Eylül 1919 günü Sıvas Kongresi’ni topladı. Bu toplantıda da Erzurum’da alınan kararlar üzerinde durdu. Bundan sonraki çalışmaların Ankara’da yapılmasına karar verildi. Mustafa Kemal Paşa 27 Aralık günü Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı yöneteceği kent olan Ankara’ya geldi. Çalışmalarını Ankara’da sürdürdü. İllere bir genelge göndererek Millet Meclisi’nin hemen toplanabilmesi için temsilcilerin seçilmesini istedi

  23 Nisan 1920 günü ulusun temsilcilerinden oluşan ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Meclis Mustafa Kemal’i başkanlığa seçti. Böylece Ankara’da ulus temsilcilerinden oluşan bir meclis işe başlamış oldu. Bu meclisin kuruluş esası egemenliğin kayıtsız şartsız ulusta olması ilkesiydi. Meclis, Osmanlı hükümeti ile düşman ülkeleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’nı tanımayacağını bütün dünyaya duyurdu.

  Ankara’da Millet Meclisi’nin açılması, Mustafa Kemal’in başkan seçilmesi padişah ve onun hükümetini çok korkuttu. Özellikle Sevr Antlaşması’nın tanınmayacağı yolundaki karar onları büsbütün kuşkulandırdı. Düşmanlarla işbirliği yapan bir takım gericileri Anadolu’nun çeşitli yerlerinde örgütlediler. Büyük Millet Meclisi’ne karşı ayaklanmalar başladı.

  Mustafa Kemal ve arkadaşları İstanbul Hükümeti tarafından vatan haini olarak ilan edildi. Haklarında ölüm cezası kararı verildi.

  Bütün bunlar olurken Ankara’da ve bütün Anadolu’da yürekleri yurt sevgisi ile dolu insanlardan oluşan bir ordu kuruluyordu. İstanbul’dan kaçarak gelen subay ve aydınlar bu orduda görev alıyorlar, yurdun dört bir yanından koşup gelen erlerimiz de silahlandırılarak cephelere gönderiliyordu

  Eskişehir yöresinde İnönü’de, Yunan ordusu ile karşı karşıya gelen bu genç ordu, Yunanlıları I. ve II. İnönü Savaşı adı verilen iki büyük savaşta yenerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varlığını, sesini bütün yurda ve dünyaya bir kez daha duyurdu.

  Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal’i olağanüstü yetkilerle başkomutanlığa getirdi. Ordularımız Sakarya kıyılarında 22 gün 22 gece süren savaş sonucunda Yunan ordularına karşı yeni bir zafer kazandı. Bu başarısı üzerine Mustafa Kemal’e orduda en büyük rütbe olan mareşallikle birlikte Gazi unvanı verildi. Sakarya Meydan Savaşı adı ile tarihe geçen bu savaşta ordumuzun gücü dünyaya bir kez daha tanıtıldı.

  Artık düşmanı yurdumuzdan atacak son ve kesin savaşın hazırlıkları başlamıştı. Bu amaçla bütün yurttaşlar savaşa hazırlandı. Kadınlar, dedeler, nineler, kağnılarla cepheye silah ve yiyecek taşıdılar. Birliklerimiz düşmanı can evinden vurmak için yerlerini aldılar.

  Bu sırada Yunan ordusu Afyonkarahisar bölgesine çekilmişti. Yetkili kişiler Yunanlıların hazırladığı siperlerden geçme olanağının bulunmadığını, bu nedenle Türklerin Yunanlıları yenmesinin söz konusu olamayacağını ileri sürüyorlardı. Ancak bu uzmanlar ulusal bir davaya inanmış insanların ne denli güçlü olabileceğini hesaba katmıyorlardı. Hazırlıklarını bitiren ordumuz, 26 Ağustos 1922 sabahı çok erken saatlerde yeri göğü titreten topçu ateşiyle saldırıya geçti. Çok kanlı çarpışmalar oldu.

  Atatürk’ün yönettiği bu savaşa tarihimizde Başkomutanlık Meydan Savaşı denir. Düşmanlar erlerimizin kahramanca saldırısına dayanamadılar. Ellerindeki silah ve cephaneyi bırakarak canlarını kurtarmak için kaçtılar. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 1 Eylül günü ordumuza ; “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!..” emrini verdi. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşması özlemiyle yanıp tutuşan kahraman erlerimiz kaçan düşmanın ardından gece gündüz demeden hızla ilerledi. 9 Eylül sabahı birliklerimiz İzmir’e girdi. Yabancı bayrakların dalgalandığı yerlere bayrağımız çekildi. Düşmanların çoğu limanda bulunan savaş gemilerine binerek kaçtılar. Kalanlar tutsak edildi. Böylece Kurtuluş Savaşımız bitti.
  ata45ata, K!Ng.$AVROT!N*g, kartal47 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 4. kartal47

  kartal47 Üye

  Katılım:
  31 Mart 2009
  Mesajlar:
  274
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkürler buhar çok yardımcı oluyorsun
 5. *.Sinnlos Ein Sturm.*

  *.Sinnlos Ein Sturm.* Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2010
  Mesajlar:
  905
  Beğenileri:
  6.732
  Ödül Puanları:
  0
  Önemli değil.... Görevimiz... :)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş