kütüphane konulu tiyatro skeçleri

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde deniz<3@ tarafından paylaşıldı.

1. deniz<3@

deniz<3@ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

merhaba arkadaşlar bana kütüphane ilgili tiyatro skeçler komik olsun yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler :) :330:
  2. deniz<3@

deniz<3@ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    okulda tiyatro yapacağız kütüphane ilgili yardımcı olursanız sevinirim skeç lazım biliyorsanız bana yardımcı olursunuz
  3. Moderatör Sevgi

Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bunu bulabildim umarım işine yarar :)

Kütüphaneler haftası ve kitapların önemini anlatan tiyatro oyunu, Kütüphaneler Haftası tiyatro oyunu, piyesi.

KAHRAMANLAR
    • İki kız öğrenci,okul kıyafeti giymiş’’
    • Elli yaşlarında bir erkek;kır saçlı,gözlüklü…

SAHNE DEKORU
    ‘’ Sahnenin ortasında bank bulunur.’’
    ‘’Sahilde bankta oturmuş, kitap okumakta olan bir ihtiyar.Yanında bastonu vardır ve saçları ağarmıştır.Kendinden geçmiş durumda kitap okumaktadır.Dersten kaçmış olan iki öğrenci sahile gelmiş oturacak yer aramaktadırlar.Her yer doludur.

YARIN BİR SINAVIMIZ VAR

Özlem —-Cansu ,dersten kaçmamız iyi oldu. Bu güzel havada denizin güzelliğine bak masmavi.Bu güzelim havada hem okula gideceksin,hem de okuldan sonra ödevlerini yapmak için kütüphaneye gideceksin.İyi ki dersten kaçmışız.
    Cansu—–İyi iyi de oturacak bir yer bulamasak birazdan bayılacam(bayılacağım).Her yer dolu nereye oturabiliriz ki?
    • Özlem, ihtiyar amcanın oturduğu bankı gösterir.
    Özlem —-Şurada oturan amcanın yanına otursak ,yok yok ayakta beklemek daha iyi olur baksana biz okuldan kaçtık o kendinden geçmiş kitap okuyor.
    Cansu —- Bir yere oturmasak yorgunluktan bayılacağım.
    • Yavaş yaşa banka doğru yürürler izin istemeden boş olan yere otururlar.İhtiyar istifini hiç bozmaz.Kitap okumaya devam eder.Kızlar belli bir süre sonra birbirlerine bakarlar sonra ihtiyara yönelir bakışlar.
    Cansu —–(Dayanamaz ve sorar.) Amca yarın sınavın mı var?
    İhtiyar——Hayrola çocuklar bunu da nerden çıkardınız?
    Özlem——Deminden sizi izliyoruz.Bu güzel havada ,masmavi denizi,uçuşan martıları,feribotları görmüyor gibisiniz.Devamlı elinizdeki kitaptan bir şeyler okuyorsunuz.
    İhtiyar—-(gülümser) Çocuklar adlarınızı öğrenebilir miyim?
    —Ben Cansu
    —-Ben Özlem
    İhtiyar–Evet ! yarın çok büyük bir sınavım var. Aslında hepimizin yarın büyük bir sınavı var.
    (çocuklar birbirlerine bakarlar)
    İhtiyar —-Anlamadınız değil mi? ( Çocuklar başlarını sallarlar) Kaçıncı sınıftasınız bakayım?
    Cansu — sekizinci sınıf ?
    İhtiyar —Çok güzel! Demek koca sekiz yıldır okuyup yazabiliyorsunuz ne mutlu sizlere çocuklar, ne mutlu! Demek sizin de benim gibi yarın sınavınız var.
    Özlem —Amca biz sizin dediklerinizden hiçbir şey anlamıyoruz.
    İhtiyar —
    İbrahim Mütefferika’yı bilir misiniz? Omsallılarda ilk matbaayı kurarak binlerce kitabın basılmasına vesile olan o değerli insanı.O günden bu güne şükürler olsun ki yazılıp bizlere ulaştırılan binlerce kitap bizleri aydınlık yarınlara taşıyor.Karşıda masmavi deniz ve yanımda beni asla terk etmeyen dostum,öğretmenim bu elimdeki kitap.Peygamber efendimiz ‘’İlim Çin’de bile olsa gidip alınız’’buyurmuştur.İşte ilim bu kitabın içinde.
    Yıllarca bir savaş verdim çocuklar .
    Cansu —-Ne savaşı bu amca?
    İhtiyar—-Bu savaş, insanlığın kuruluşundan beri devam eden ,insanların cehaletle savaşı çocuklar. Ben yıllarca Anadolu’nun onlarca ilinde öğretmenlik yaptım.Binlerce talebem oldu.Ve bütün talebelerime yarın hep sınavımız olduğunu öğrettim. Talebelerim okuma yazmaya geçtikten sonra gece gündüz kitap okudular.Ve kendi kendilerine söz verdiler her yeni günde yeni bir şey öğrenmeye.Ve sevgili çocuklar:
    • Bizlere bu cennet vatanı hediye eden :Mustafa Kemal Atatürk ‘ü
    • Bu güzelim İstanbul’u Fetheden: Fatih Sultan Mehmet’i
    • Binlerce Mehmetçik’in şehit olduğu Çanakkale’yi
    • Anadolu’da efsaneleşmiş –unutamadığımız- Zeynep Öğretmeni

Ve sayamayacağım binlerce bilgiyi,değerli insanı ben hep bu kitaplardan öğrendim.Şimdi sorumu tekrar sorabilirim.Yarın sizin de bir sınavı var mı çocuklar?
    Cansu ve Özlem—(hep bir ağızdan)Söz veriyoruz amca bundan sonra bizim de her gün bir sınavımız olacak .Söz veriyoruz.
    İhtiyar—Kitap okumak,kütüphaneye gitmek için ne bana ne de başkalarına söz vermenize gerek yok çocuklar.Siz kitap okuyacağınıza ve geleceği bilginizle aydınlatacağınıza dair kendinize söz verin.
    Şimdi bana müsaade ben hep bu bankta otururum beni görmeye gelirsiniz de mi çocuklar?
    Cansu :Elbette amca ,her zaman geliriz.
    Yazan : MEHMET NEZİR ÇAKAR

Emeğe saygı lütfen
  4. deniz<3@

deniz<3@ Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ama komik olsaydı daha iyidir eğer komik biliyorsan yazarsan sevinirim şimdiden teşekkür ederim
  5. rümeysa han

rümeysa han Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    tamam ben yaparım deniz kardeş
  6. rümeysa han

rümeysa han Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    (oturan üç yolcu ayakta üç-beş yolcu vardır. Yolcular sıkışıktır. Şöfor ani fren yapar yolcular hep birlikte savrulur. Genç kız kendini tutamayıp yanındaki gence tutunur. Genç durumdan faydalanmaya çalışır..)
    Bir adam- Bu kaçıncı şöfor bey? Ne biçim otobüs kullanıyorsun ehliyeti kasaptan mı aldın? Yeter yahu içimizi dışımıza çıkardın

Teyze-Ah ah nerde o eski şöforler

Kıro adam-Büyütme be abi adam otobüsü ne güzel kullanıyor icabında anna dın mı? Baksana şu güzel duruma yolculuk çok verimli geçiyo. Bas gaza şöfor bas gaza kim tutar beni bas gaza.

(genç kız adamın yılışık durumundan rahatsızdır)

Genç kız-Terbiyesiz adam her frende ağzımın içine giriyosun. Utanmıyormusun ? sapık çekil biraz çekil. Şöfor bey yavaş biraz yavaş. Bi fren daha yaparsanız evlenmek zorunda kalıcam bu adamla

(etraf kıro adama tepkili davranır)

Kıro adam-Yanlış anladınız kardeşim ben uslu uslu evime gidiyorum. Vallahi iftira.
    (etraf yine tepkili davranır)

Kıro adam-Abla yanlış anladınız galiba ben yanlızca şeetmiştim bacımsın.

(yandaki kadına döner ona yılışıklık yapmaya başlar)

Teyze- Ahh ahh nerde o eski fortcular
    Ahh ahh nerde o eski gençlik. Hepsi eskide kaldı. Güne giden yaşlı teyzelere yer veren nesil. Nerede o gençlik.

Yolcu -İşte burada teyzecim yer vermemek için uyuyor numarası yapıyor.(oturan yolculardan bir tanesinin telefonu çalar yolcu panik içinde telefonu arar)

Yolcu 2- Telefonu kapat evladım yasak olduğunu bilmiyormusun? Yıllardır öğrenemedinizmi otobüslerrde telefon kapatılması gerektiğini. Biz bu halde nasıl AB’ye giricez ? bu yüzden ilerlemiyor bu memleket ya sen (derken kendi telefonu çalar)

Yolcu 2- Alo alo yoldayım yolda. Üstümde ne mi var? Önce sen söyle aşkım... hmm transparan mı ? ..... geliyorum birazdan yanındayım sevgilim...

Yolcu- Arkadaşım kapat şu telefonu otobüs bozulcak şimdi

Yolcu 2- Bi dakka arkadaşım ya bi dakka. Ee aşkım nerde kalmıştık hıh üstünde transparan vardı. Benim üzerimde de (etrafına bakar herkez onu dinliyordur) gelince söylerim ben. Neyse kapatayım şimdi telefonu birazdan yanındayım aşkım öptüm çok

Yolcu3- arkadaşım kapat hadi

Yolcu 2-Önce sen kapat... hayır sen ... hayırr olmazz... sen kapat.. aa yüzüme kapattı.

(derken ani bir fren ile yolcular tekrar savrulur. Bir uğultu başlar herkezde)

Binen yolcu- Arkadaşlar arka taraf bomboş sağlı sollu

Binen yolcu iki- Otobüsün arka tarafıda gidiyo

Yolcu-Hereye bomboş kardeşim kucak kucağa oturuyoz ikinci katı çıkıcaz yakında.

Binen yolcu üç - Hadi birer adım daha görüyorum yer var

Yolcu-Biz niye görmüyoruz hala boş diyor nerenle bakıyosun sen ?

Teyze- Ahh Ahh nerde o eski bakışlar. Nerde o eski otobüs münakaşaları nerde o eski gençlik ahh ahh

Yolcu-Burada teyze burada bizi siz yetiştirmedinizmi?

Teyze- Valla ben yetiştirmedim. Kim yetiştirdi bilmiyorum

( ani bir tartışma uğultu başlar)

( Otobüs durur ani bir frenle. Genç kız otobüsten iner. Otobüse 3 kişi biner. Mafya babası ve 2 adamı. Üzerleri başları yanıktır, yırtıktır ve islidir.)

( adamları gören herkez geri geir otobüsün arkasına giderler ve korkarlar)

( adamlar girdiği zaman oturan birilerine bakarlar ve 3 kişi yerinden kalkar. Otururlar. )

Mafya- Bidaha arabaya binmeden önce bomba varmı yokmu diye bakın. Yoksa sizi ben kendi ellerimle öldürürüm.

Mafyaiki- Tamam abi öldüren sen ol. Bunu kesin kalleş ahmetin adamları yapmıştır

Mafyaüç- Abi abi abi o yapmıştır dimi. Abi abi abi o yapmıştır diye kamyon yolladık üzerine onun abi abi.

Mafya- Aferim iyi yapmışsınız.

Teyze- ( kısık sesle)Ahh ahh nerde o eski mafyalar. Eskiden dürüsttü, erkekti mafyalar. Böle arkadan vurmazlardı

Mafya- Efendim teyze bişeymi dedin ?

Teyze- Yok evladım olurmu öyle şey.

Mafya- İyi.

(otobüs ani fren yapar. Herkez sıkış tepiş olur uğultu başlar)

( üç adam otobüsten içeri girer. Üzerinde lastik izleri ezilmişlik belirtileri vardır.)

Adam- Ucuz atlattık ha valla o kamyon ezip geçti bizi. Nerden geldi o kamyon anlamadım ki.

Adamiki- Abi Deli kadir yollamış olmasın ?

Adamüç- *****laşma lan öldü o. Bomba koyduk ya arabasına nezaman unuttun *****.

Adam- Evet doğru diyosun ozaman kim yaptı bunu ?

( ileri doğru yürürler onları gören herkez geri çekiliyordur ve otobüsün arkasına doğru gidiyorlardır. Tam bu sırada Mafyayı görürler. Hepsi birden ayağa kalkarlar ve silahlarını çıkartırlar)

Adam- Allahım hortlakmı görüyorum? Biri bana çimdik atsın(adamiki çimdik atar) ahh ***** adam sözün gelişi demiştim ben. Demek bize kamyonu yollayan sizdiniz .

Mafya- Evet o bizdik. Siz bizim arabaya bomba koyunca altta kalamadık.

Adam- Ozaman bu işi burda halletmeliyiz.

Mafya- Çekin silahları
    Adam- Çekin silahları
    ( tam tetiğe bascakları anda otobüs ani bir fren yapar ve silahların hepsi aynı anda çok kere patlar. Silahların patlaması bittiğinde herkez yere düşmüştür )
    Teyze- ahh ahh nerde o eski ölüler..

Hepsi- Sus be teyze
    SON.

buyrun deniz kardeş
  7. sen_ben_214

sen_ben_214 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    güzel olmuş
  8. rümeysa han

rümeysa han Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bişey değil
  9. Moderatör Sevgi

Moderatör Sevgi Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

güzel teşekkürler ama ben kitap hakkında tiyatro arıyorum komik olmasını isterim
    Genişletmek için tıkla...
    Benim yazdığım kitaplar hakkındaydı.Emeğe saygı lütfen
    qRooNeY66 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş